Trump potpisao kontroverznu uredbu o rudarenju dubokog mora

Izvršna naredba pomoći će privatnim tvrtkama za dubokomorsko rudarenje da pristupe područjima bogatim mineralima na morskom dnu.

Međunarodna uprava za morsko dno UN-a postavila je propise o dubokomorskom rudarstvu, ali SAD nije član organizacije [Gustavo Graf/Greenpeace Mexico/Handout via Reuters]

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump potpisao je izvršnu naredbu o proširenju kontroverzne, ali finansijski unosne prakse dubokomorskog rudarenja u nastojanju da odblokira pristup SAD-u ključnim mineralima i metalima ispod morskog dna.

Naredba ima za cilj potaknuti rudarenje u američkim i međunarodnim vodama kao dio napora za neutraliziranje sveobuhvatne kineske kontrole nad industrijom ključnih minerala.

„Sjedinjene Američke Države imaju temeljni nacionalni sigurnosni i ekonomski interes u održavanju vodstva u nauci i tehnologiji dubokog mora te mineralnim resursima morskog dna“, napisao je Trump u naredbi.

Naredba nalaže američkoj administraciji da ubrza izdavanje dozvola za rudarenje prema Zakonu o tvrdim mineralnim resursima dubokog morskog dna iz 1980. i da uspostavi postupak za izdavanje dozvola duž američkog vanjskog kontinentalnog pojasa.

Dozvole za rudarenje morskog dna

Također nalaže ubrzani pregled dozvola za rudarenje morskog dna „u područjima izvan nacionalne jurisdikcije“, što bi vjerovatno moglo izazvati trenje s međunarodnom zajednicom.

Bijela kuća tvrdi da će rudarenje na velikim dubinama generirati milijarde tona materijala, a istovremeno će američkoj ekonomiji u sljedećem desetljeću dodati 300 milijardi dolara i 100.000 radnih mjesta.

Ekološke grupe pozivaju na zabranu svih aktivnosti rudarenja na velikim dubinama, upozoravajući da bi industrijske operacije na okeanskom dnu mogle uzrokovati nepovratan gubitak bioraznolikosti.

„Vlada Sjedinjenih Američkih Država nema pravo jednostrano dopustiti industriji da uništi zajedničku baštinu čovječanstva i duboko more za profit nekoliko korporacija“, rekao je Arlo Hemphill iz Greenpeacea.

Rudarenje na velikim dubinama

Rudarenje na velikim dubinama cilja na resurse poput komada veličine krompira s dubina od 4000 do 6000 metara. Oni sadrže važne materijale, uključujući mangan, željezo, kobalt, bakar i nikal, koji se koriste u odbrambenoj, avionskoj, energetskoj i tehnološkoj industriji.

Pristup ključnim mineralima postao je sve više politiziran zbog prevelike ovisnosti industrije o Kini, jednom od najvećih trgovinskih partnera SAD-a i jednom od njegovih najvećih geopolitičkih suparnika.

Trumpova izvršna uredba daje američkom ministru trgovine 60 dana „da ubrza proces pregleda i izdavanja dozvola za istraživanje minerala morskog dna i dozvola za komercijalno iskorištavanje u područjima izvan nacionalne jurisdikcije“.

Morsko dno ostaje regija svijeta koja je još relativno neistražena. Veći dio Mjeseca je mapiran nego morsko dno.

Propisi o dubokomorskom rudarstvu

Međunarodna uprava za morsko dno UN-a postavila je propise o dubokomorskom rudarstvu, ali SAD nije član organizacije i nikada nije ratificirao njene relevantne sporazume.

Prema međunarodnom pravu, SAD ima pravo na dubokomorsko rudarenje unutar svojih teritorijalnih voda – 200 km od obale. Ipak, Trump nastoji proširiti rudarenje i u međunarodne vode, pozivajući se na “nejasan zakon iz 1980, koji ovlašćuje saveznu vladu da izdaje dozvole za rudarenje morskog dna”, prema The New York Timesu.

Nedavni napori dubokomorskog rudarstva usmjereni su na otok Američka Samoa, američki teritorij u Tihom okeanu.

Ranije ovog mjeseca, kalifornijska tvrtka za dubokomorsko rudarenje Impossible Metals zatražila je od Trumpove administracije da pokrene komercijalnu aukciju za pristup mineralima oko Američke Samoe, čije su vode pod jurisdikcijom SAD-a.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama