Zračne uzbune u Ukrajini nekoliko sati nakon isteka uskrsnog primirja
Ruski predsjednik Vladimir Putin, koji je pokrenuo rusku invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. nije izdao naredbu za produženje uskrsnog prekida vatre.

Zračne uzbune oglasile su se diljem Ukrajine u ponedjeljak rano ujutro, samo nekoliko sati nakon isteka uskrsnog primirja.
Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo upozorilo je na prijetnju ruskih zračnih napada u pograničnoj regiji Sumi, kao i u Harkivu, Zaporožji, Donjecku i Dnjepru.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRusija potvrdila da će se uskoro održati druga runda pregovora s Ukrajinom
G7 najavila oštrije sankcije Rusiji, ako ne pristane na mir
Bivši ukrajinski komandant: Ne možemo obnoviti postsovjetske granice
Eksplozije su prijavljene na nekoliko lokacija, iako zasad nema informacija o šteti ili žrtvama.
Ruski predsjednik Vladimir Putin jednostrano je proglasio primirje u trajanju od 30 sati na Uskrs, koje je trajalo do ponoći po moskovskom vremenu.
Moskva i Kijev razmjenjivali su optužbe za kršenja primirja, a obje strane izvijestile su o masovnim napadima dronovima i topništvom.
SAD podržava prekid rata
Washington je rekao da bi pozdravio produženje primirja, a predsjednik Volodimir Zelenski nekoliko je puta ponovio spremnost Ukrajine da prekine napade na 30 dana u ratu.
No Putin, koji je pokrenuo rusku invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. nije izdao naredbu za produženje uskrsnog prekida vatre.
Američki predsjednik Donald Trump, nadajući se postizanju trajnog mirovnog sporazuma, u nedjelju je izrazio optimizam rekavši kako se “nada” da će dvije strane postići dogovor “ove sedmice” o okončanju sukoba.
U petak su Trump i njegov državni sekretar Marco Rubio rekli da će SAD odustati od mirovnih napora ako uskoro ne bude jasnih znakova napretka.