Njemačko naoružanje u Ukrajini često izvan upotrebe

Teško naoružanje koje je Njemačka poslala Ukrajini često je neupotrebljivo u borbama i podložno kvarenju, piše u internom izvještaju kojeg citiraju njemački mediji.

PABRADE, LITHUANIA - MAY 29: A Panzerhaubitze PzH 2000 self-propelled howitzer of the Bundeswehr, the German armed forces, emerges through dust as it participates in the Quadriga military exercises involving German, French, Lithuanian and Dutch troops during a Distinguished Visitors' Day on May 29, 2024 near Pabrade, Lithuania. Quadriga is the final part of Steadfast Defender, a series of military exercises of the NATO alliance that has been taking place mostly in northern and eastern Europe and has involved 90,000 troops with thousands of vehicles. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)
Oklopna haubica 2000 je do te mjere tehnički osjetljiva da se često dovodi u pitanje njena borbena upotrebljivost, navodi se u jednom dokumentu (Sean Gallup/Getty Images)

Teško naoružanje koje je Njemačka poslala Ukrajini često je neupotrebljivo u borbama i podložno kvarenju, proizlazi iz jednog internog izvještaja iz kojeg citiraju njemački mediji.

“Oklopna haubica 2000 je do te mjere tehnički osjetljiva da se često dovodi u pitanje njena borbena upotrebljivost”, komentira se u jednom internom dokumentu Bundeswehra i ministarstva vanjskih poslova a koje prenosi istraživački tim javnog servisa WDR i NDR i dnevnika Sueddeutsche Zeitung.

Navodi se kako je oklopna haubica 2000 “precizno oružje” ali da često pati zbog problema sa softverom i pregrijavanjem cijevi, prenosi Hina.

I tenkovi Leopard I i Leopard II se kritiziraju zbog kompliciranog održavanja i slabe oklopljenosti, što je slučaj kod tenka Leopard I.

“Leopard II nije moguće održavati na samom frontu nego je potrebno njegovo vraćanje u bazu”, navodi se u iskustvima koje je ukrajinska vojska proslijedila njemačkom vojnom atašeu u Kijevu.

Sporno održavanje

Na udaru kritike se našao i sistem za protuzračnu odbranu Iris kao “preskup” te Patriot, koji je opisan kao “izvrsni sistem protuzračne odbrane”, ali su vozila na kojima se ovaj sistem nalazi prestara i za njih je teško pronaći dijelove.

Po mišljenju njemačkog vojnog atašea, njemačka teška artiljerija je “uvjetno spremna za vojnu svakodnevicu”.

“Upotrebna vrijednost oružja je upitna ako ga vojnici ne mogu održavati na licu mjesta, to jeste na bojištu”, rekao je ataše.

Njemačko ministarstvo odbrane je odbilo komentirati navode atašea te je naglasilo kako se nalazi u procesu “redovne razmjene informacija s ukrajinskom stranom”.

Neimenovani krugovi u Bundeswehru smatraju da je ukrajinska vojska, s obzirom na činjenicu da je od zapadnih partnera dobila mnogo različitog oružja na upotrebu, prisiljena na stalnu improvizaciju.

Vojni stručnjaci ukazuju i na to da izvoz rezervnih dijelova usporava i opsežna njemačka birokratija potrebna pri izvozu vojnog materijala.

Izvor: Agencije

Reklama