Turska i Izrael vode pregovore kako bi izbjegli sukobe u Siriji

‘Tehnički razgovori’ imaju za cilj uspostaviti komunikacijski kanal kako bi se izbjegli sukobi u regiji, kaže turski dužnosnik.

Izrael je izveo stotine zračnih napada u Siriji i rasporedio trupe u tampon zonu pod patrolom UN-a na Golanskoj visoravni otkako je predsjednik Bashar al-Assad pobjegao iz zemlje u decembru [Shir Torem/Reuters]

Turski i izraelski dužnosnici započeli su razgovore s ciljem ublažavanja napetosti u Siriji, gdje su aktivne vojske obiju zemalja, kažu dužnosnici dvije zemlje.

Izrael je pokrenuo stotine zračnih napada u Siriji i rasporedio trupe u tampon zoni pod kontrolom Ujedinjenih naroda na Golanskoj visoravni otkako su opozicioni borci svrgnuli s vlasti predsjednika Bashara al-Assada u decembru.

Turska je ključna podrška privremene vlade u Siriji, a to uključuje i operacije protiv oružane grupe ISIL (ISIS).

Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan potvrdio je u srijedu da su tehnički pregovori s Izraelom u toku, naglašavajući da su mehanizmi dekonflikcije neophodni kako bi se spriječili nesporazumi između snaga dviju regionalnih sila.

Ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua objavio je u četvrtak u saopćenju da su se dvije strane “složile nastaviti dijalog kako bi očuvale regionalnu stabilnost”.

Razgovori dolaze dok dvije strane slijede suprotstavljene interese u Siriji. Turski izvori koje je citirala novinska agencija Reuters rekli su da su razgovori u Azerbejdžanu u srijedu označili početak napora da se uspostavi komunikacijski kanal kako bi se izbjegli potencijalni sukobi ili nesporazumi oko vojnih operacija u regiji.

“Nastavit će se napori da se uspostavi ovaj mehanizam”, rekao je jedan od turskih izvora, ne iznoseći pojedinosti o opsegu ili vremenskom rasporedu razgovora.

Izrael zabrinut zbog turske baze

Dužnosnik turskog Ministarstva nacionalne sigurnosti kojeg je citirala novinska agencija Associated Press rekao je da su procjene za uspostavu baze za zajedničku tursko-sirijsku obuku u toku, dodajući da su takve aktivnosti u skladu s međunarodnim pravom “bez cilja na treće zemlje”.

Izrael je izrazio zabrinutost da će novo vodstvo Sirije predstavljati prijetnju duž njene granice, dok Izrael također navodno želi osujetiti turski utjecaj u Siriji. Netanyahu je u utorak rekao da bi turske baze u Siriji bile “opasnost za Izrael”.

Izraelski politički izvor kojeg citira Reuters rekao je da je tokom razgovora “Izrael nedvosmisleno jasno dao do znanja da je svaka promjena u raspoređivanju stranih snaga u Siriji, a posebno uspostava turskih baza u području Palmire, crvena linija i da će se smatrati kršenjem pravila”.

Prema Sirijskom opservatoriju za ljudska prava, ratnom posmatraču sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, izraelska vojska izvela je više od 500 zračnih napada na mete u Siriji od 8. do 31. decembra i najmanje 43 napada do sada ove godine. Ministarstvo vanjskih poslova Sirije optužilo je Izrael da vodi kampanju protiv “stabilnosti zemlje”.

Veze između Izraela i Turske su se pogoršale zbog izraelskog napada na Gazu. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan bio je otvoreni kritičar izraelskog rata u kojem je ubijeno više od 50.000 Palestinaca.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama