Američki analitičar: Trump propušta svoju šansu
Politolog Shadi Hamid postavlja pitanje: „U kojem smjeru sada idu Sjedinjene Američke Države?“ Odgovara da to, zapravo, niko ne zna.

Američki politički analitičar tvrdi da je stari međunarodni poredak doživio ozbiljan udarac pobjedom republikanskog kandidata Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima održanim u novembru prošle godine, dok je većinu članova Demokratske stranke obuzeo očaj.
U članku objavljenom u The Washington Postu, politolog Shadi Hamid postavlja pitanje: „U kojem smjeru sada idu Sjedinjene Američke Države?“ Odgovara da to, zapravo, niko ne zna.
Nastavite čitati
list of 4 itemsLe Point: Trump sahranjuje američko carstvo
Centralna banka SAD-a upozorava na posljedice Trumpovih carina
Harvard bi mogao izgubiti pravo primanja stranih studenata
Dodaje da mnogi analitičari američke politike – uključujući i njega samog – vjeruju da je započela nova era „Trumpove hegemonije“.
Prema njegovim riječima, republikanci su u procesu ponovnog oblikovanja američke kulture, što nagovještava razdoblje konzervativne dominacije u narednim godinama, ako ne i decenijama.
Za većinu Amerikanaca, progresivne politike u pitanjima poput imigracije i prava transrodnih osoba iscrpile su svoj značaj, što je nagnalo Trumpa da to iskoristi i usprotivi se demokratskom usvajanju ovih pitanja.
Pad popularnosti
Autor je primijetio da je Trump ubrzao taj proces izdavanjem niza izvršnih uredbi i svojim gotovo neprestanim napadima na američke institucije. Za ono za što su ranije bili potrebni mjeseci, sada su dovoljne sedmice, a možda i dani.
Strpljenje Amerikanaca je pri kraju. Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da Trumpova popularnost počinje opadati. Po prvi put u nacionalnoj anketi, koju je proveo NBC News, većina ispitanika nije odobravala Trumpovo upravljanje ekonomijom.
Cijene dionica su pale, inflacija je porasla, a republikanci se sve češće suočavaju s nezadovoljstvom birača.
Među primjerima koje je Hamid naveo u svom članku bila su hapšenja niza aktivista samo zato što su izrazili svoje protivljenje politici američke administracije. Među njima je i Mahmoud Khalil, kojeg su vlasti pritvorile pod optužbom da podržavao Islamski pokret otpora (Hamas), bez ikakvih dokaza.
Kontraproduktivno
Ako je Trumpov cilj bio preuzeti kontrolu nad američkom kulturom, čini se da njegovi pokušaji isključivanja velikih dijelova stanovništva djeluju kontraproduktivno, navodi se u članku. Hamid podsjeća da je prva Trumpova administracija, u februaru 2020. godine, osnovala novi odjel unutar Ministarstva pravosuđa, zadužen za ispitivanje mogućnosti oduzimanja državljanstva naturaliziranim Amerikancima.
Oko 24 miliona Amerikanaca s pravom glasa, što čini 10 posto ukupnog biračkog tijela, čine naturalizirani građani, a potencijalno ograničavanje prava na državljanstvo po rođenju moglo bi utjecati na milione drugih.
Hamid smatra da su Sjedinjene Američke Države ušle u novu fazu u kojoj je sama dominacija postala krajnji cilj, a ne politički ishodi, pa čak ni haos radi haosa. To je vidljivo u centralnom organizacijskom okviru Trumpovog drugog mandata, koji Hamid vidi kao pomak.
Međutim, prelaz na ono što Hamid naziva „politikom dominacije“ kao filozofijom vladanja predstavlja pristup koji Sjedinjene Američke Države do sada uglavnom nisu primjenjivale.
Probni balon za nešto veće
Prema mišljenju autora, Khalilovo hapšenje nije se odnosilo samo na jedan imigracijski slučaj ili čak na gušenje pro-palestinskog aktivizma na američkim univerzitetima. Bio je to probni balon za nešto mnogo šire: korištenje optužbi za antisemitizam kao sredstva za napad na političke protivnike i pokretanje šireg napada na ono što Ameriku čini velikom: pravo na okupljanje, slobodu govora, Prvi amandman i ustavni poredak u cjelini.
Ono što postupke Bijele kuće čini toliko uznemirujućim, smatra Hamid, nije samo činjenica da su se dogodili, već i „drzak“ način na koji su provedeni i opravdani.
Neuspjeli populista
Autor tvrdi da uspješne populiste ne čini različitim samo njihova sposobnost kanaliziranja bijesa ljudi, već i sposobnost prelaska s faze pobune u upravljanje, od pritužbi na izgradnju. Kao primjer navodi mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je, kako tvrdi, razumio tu tranziciju.
Nasuprot tome, čini se da je Trump ustavno nesposoban provesti ovu promjenu. Prema Hamidu, Trump se više ne obraća radničkoj klasi koja ga je podržavala tokom predizborne kampanje, već je umjesto toga pokazao neograničeno poštovanje prema oligarhu milijarderu koji se čini ili ravnodušnim ili jednostavno nesvjesnim borbi običnih Amerikanaca, aludirajući time na Elona Muska.
Republikanska stranka se dovela u poziciju protivnika američkih vrijednosti, odbacujući slobodu govora i poštivanje odgovarajućih zakonskih procedura.
Prema članku The Washington Posta, ako Demokratska stranka ne uspije iskoristiti slabosti republikanaca i prilagoditi se novim okolnostima, možda i zaslužuje ostati zarobljena u političkoj nesigurnosti koju je sama stvorila.