Američka sutkinja blokirala deportaciju još jedne propalestinske aktivistice

Korejska Amerikanka Yunseo Chung jedna je od nekoliko studenata koje Trumpova administracija pokušava deportovati zbog propalestinskog aktivizma.

Presuda za Chung, koja živi u SAD-u od svoje 7. godine i ima stalni boravak, bila je mala pobjeda u većoj parnici, rekli su advokati [Jason DeCrow/AP]

Sutkinja je presudila da Yunseo Chung, 21-godišnja korejsko-američka studentica na Univerzitetu Columbia, koju čeka deportacija od administracije predsjednika Donalda Trumpa, ne može biti pritvorena dok se bori protiv pokušaja da je deportuju iz Sjedinjenih Američkih Država zbog njenih propalestinskih stavova.

“Od danas, Yunseo Chung više se ne mora bojati i živjeti u strahu da će ICE [imigracijska i carinska služba] doći na njen prag i oteti je noću”, rekao je Chungin advokat Ramzi Kassem nakon sudske presude u utorak.

Američka okružna sutkinja Naomi Reice Buchwald rekla je da vladini tužioci još nisu iznijeli dovoljno činjenica o svojim tvrdnjama da moraju pritvoriti studenticu dok je njen slučaj na sudu.

“Niti je bilo jasno zašto bi gospođa Chung izazvala potencijalno ozbiljne negativne vanjskopolitičke posljedice”, rekla je sutkinja, navodeći obrazloženje na koje se Trumpova administracija pozvala u slučaju Chung i drugih studentskih demonstranata koje želi izbaciti iz zemlje zbog njihovog propalestinskog aktivizma.

Živi u SAD-u od sedme godine

“Šta je problem s dopuštanjem njoj da ostane u zajednici i da ne bude podvrgnuta ICE pritvoru dok strane sudjeluju u racionalnom, urednom brifingu?” rekla je sutkinja, koristeći se pravnim izrazom za konkretiziranje argumenata u sudskim podnescima.

Presuda za Chung, koja živi u SAD-u od svoje 7. godine i ima stalni boravak, bila je mala pobjeda u većoj parnici u kojoj ona pokušava spriječiti Vladu SAD-a da deportira nedržavljane koji su sudjelovali u demonstracijama univerzitetskog kampusa zbog izraelskog rata protiv Gaze.

Chung nije bila na saslušanju u sudu.

Prema glasnogovorniku Ministarstva nacionalne sigurnosti, Chung se traži zbog sudjelovanja u “zabrinjavajućem ponašanju”, uključujući hapšenje na demonstracijama.

Chung je u svojoj tužbi rekla da su je agenti ICE-a željeli deportirati nakon hapšenja 5. marta dok je prosvjedovala protiv disciplinskih mjera Univerziteta Columbia protiv studentskih demonstranata. Njen pravni tim je, također, obaviješten ranije ovog mjeseca da joj je ukinut status stalnog boravka u SAD-u.

Represija Američke vlade

Takve radnje čine dio “šireg obrasca pokušaja represije Američke vlade nad ustavom zaštićenim aktivnostima i drugim oblicima govora”, navodi se u Chunginoj tužbi uz skretanje pažnje na pokušaj Trumpove administracije da deportira i druge međunarodne studente koji borave u zemlji.

Jedan takav slučaj je Mahmoud Khalil koji je nedavno diplomirao na Univerzitetu Columbia. Njegov pokušaj deportacije zbog uloge u propalestinskim demonstracijama na Columbiji jedan je od najistaknutijih među nekoliko studenata koji su na meti Trumpa. Dok je bio u pritvoru, Khalil je sebe opisao kao političkog zatvorenika koji je pritvoren zbog slobode govora.

Khalil također osporava napore Trumpove administracije da ga ukloni iz zemlje, a 10. marta okružni sud u New Yorku zabranio je njegovu deportaciju i produžio je dva dana kasnije.

Još jedan student kojeg treba deportirati je Momodou Taal sa Univerziteta Cornell, koji također tuži Američku vladu zbog pokušaja deportacije.

Badar Khan Suri, indijski student na Univerzitetu Georgetown, suočava se sa sličnom situacijom i još je u pritvoru. Međutim, savezni sudac za sada je zabranio i njegovu deportaciju.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama