Kako su republikanci i demokrati reagirali na curenje ratnih planova za Jemen
Čelnik manjine u američkom Senatu Chuck Schumer kaže da je curenje informacija jedno od ‘najnevjerovatnijih’ kršenja obavještajnih podataka koje je vidio.

Slučajno curenje osjetljivih vojnih informacija časopisu The Atlantic od visokih članova administracije predsjednika Sjedinjenih Država Donalda Trumpa izazvalo je burne reakcije širom Washingtona.
Jeffrey Goldberg, glavni urednik The Atlantica, napisao je u članku objavljenom u ponedjeljak da je nenamjerno dodan u grupni chat u aplikaciji za šifrirane poruke Signal u kojem su visoki zvaničnici, uključujući američkog ministra odbrane Petea Hegsetha, raspravljali o nadolazećim zračnim napadima na Jemen.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPolicija privela studenta zbog snimka objavljenog u Informeru
Waltzov tim iz NSC-a komunicirao putem Signala o državnim sigurnosnim pitanjima
Zahvalni smo Trumpovom timu za informacije iz chat grupe
Goldberg je rekao da su mu razgovori donijeli saznanja o zračnim napadima protiv pobunjenika Husa ranije ovog mjeseca nekoliko sati prije nego što su oni izvedeni.
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Brian Hughes potvrdio je autentičnost grupnog razgovora, koji je uključivao i potpredsjednika SAD-a JD Vancea, američkog državnog sekretara Marca Rubija i savjetnika za nacionalnu sigurnost Michaela Waltza, te je rekao da službenici provjeravaju kako je Goldbergov broj dodan.
U nastavku su neke od reakcija vrha republikanaca i demokrata na proboj sigurnosti.
Trump izrazio prezir prema časopisu
Američki predsjednik isprva je rekao novinarima da ne zna ništa o curenju informacija i izrazio prezir prema The Atlanticu.
“Nisam veliki obožavatelj The Atlantica. Za mene je to časopis koji se gasi”, rekao je Trump novinarima. “Ne znam ništa o tome. Hoćete reći da su imali nešto?”
U izjavi objavljenoj kasnije u ponedjeljak, glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je da Trump i dalje ima “najveće povjerenje” u svoj tim za nacionalnu sigurnost.
Hegsethove optužbe glavnog urednika
Najviši dužnosnik odbrane SAD-a osporio je Atlanticovu karakterizaciju incidenta, uprkos tome što je Bijela kuća potvrdila autentičnost grupnog chata, optuživši Goldberga kao “lažljivog i visoko diskreditiranog takozvanog novinara koji se bavio prevarom”.
“Čuo sam kako je to okarakterizirano. Niko nije slao poruke o ratnim planovima. I to je sve što imam reći o tome”, rekao je Hegseth novinarima.
Predsjednik Zastupničkog doma ublažava incident
Mike Johnson, visokorangirani republikanac u Zastupničkom domu, umanjio je incident i rekao kako očekuje da će Trumpova administracija poduzeti korake kako bi se “pobrinula da se to više ne dogodi”.
“Mislim da bi bila užasna pogreška da postoje negativne posljedice za bilo koga od ljudi koji su bili uključeni u taj poziv”, rekao je Johnson novinarima.
“Pokušavali su napraviti dobar posao, misija je izvršena s preciznošću.”
Vođa većine u Senatu ‘ima plan’
Republikanac iz Južne Dakote, John Thune rekao je da je tek postao svjestan situacije, ali da će raditi sa svojim kolegama da “shvate što se tamo dogodilo”.
“Imat ćemo plan”, rekao je Thune novinarima.
Čelnik manjine u Zastupničkom domu: Potpuno nečuveno
Hakeem Jeffries, vođa demokrata u Zastupničkom domu, rekao je da je curenje informacija “potpuno nečuveno i šokira savjest”.
“To je još jedan primjer bez presedana da je naša nacija sve opasnija zbog uzdizanja nepromišljenih i prosječnih pojedinaca, uključujući ministra odbrane”, rekao je Jeffries, koji predstavlja 8. kongresni okrug New Yorka.
“Ako republikanci u Zastupničkom domu doista misle ozbiljno očuvati SAD sigurnim, a ne samo biti ulizice i pomagači, moraju se pridružiti demokratima u brzoj, ozbiljnoj i sadržajnoj istrazi ove neprihvatljive i neodgovorne povrede nacionalne sigurnosti.”
Vođa manjine u Senatu: Razmjena osjetljivih informacija na aplikaciji
Chuck Schumer, najviše rangirani demokrat u Senatu, opisao je incident kao jedan od “najnevjerovatnijih proboja vojnih obavještajnih službi” za koje je ikada čuo.
“Ovdje imamo više američke čelnike, uključujući potpredsjednika i ministra odbrane, koji su deklasificirali rasprave o vojnoj akciji zbog nesigurne aplikacije”, rekao je Schumer u govoru u Senatu.
“Dovoljno je loše što je privatni građanin dodan u ovaj lanac, ali daleko je gore što su osjetljive vojne informacije razmijenjene na neovlaštenoj aplikaciji, pogotovo kada su te osjetljive vojne informacije bile tako važne.”
Republikanski senator Wicker: Zabrinjavajuće greške
Senator iz Mississippija Roger Wicker, koji predsjeda Odborom Senata za oružane snage, rekao je da je očekivao da će on i njegove demokratske kolege održati povjerljive briefinge o curenju podataka kako bi došli do dna onoga što se dogodilo.
“To je definitivno zabrinjavajuće i čini se da su napravljene greške, nema sumnje”, rekao je Wicker.
Demokratski senator Reed: Propust zdravog razuma
Jack Reed, vodeći demokrat u Odboru za oružane snage, rekao je da je curenje podataka, ako je istinito, predstavljalo jedan od “najočitijih propusta operativne sigurnosti i zdravog razuma koje sam ikada vidio”.
“Vojnim operacijama treba postupati s najvećom diskrecijom, koristeći odobrene, sigurne linije komunikacije, jer su životi Amerikanaca ugroženi”, rekao je senator Rhode Islanda.
“Neopreznost koju je pokazao kabinet predsjednika Trumpa je zapanjujuća i opasna. Odmah ću tražiti odgovore od administracije.”
Hillary Clinton: Mora da se šalite
Bivša američka državna sekretarka Hillary Clinton, čija je predsjednička kampanja 2016. bila praćena pitanjima o njenom rukovanju osjetljivim informacijama, izrazila je nevjericu zbog debakla na društvenim mrežama.
“Mora da se šalite”, rekla je Clinton na X u objavi popraćenoj emotikonom dva velika oka.