Witkoff: Trumpova poruka Khameneiju je pokušaj izbjegavanja vojnog rješenja
Trump poslao poruku Khameneiju u kojoj je upozorio da ‘postoje dva načina suočavanja s Iranom: vojno ili putem sporazuma’.

Američki izaslanik za Bliski istok Steven Witkoff rekao je u nedjelju da poruka predsjednika Donalda Trumpa iranskom vrhovnom vođi Aliju Khameneiju u vezi s novim nuklearnim sporazumom predstavlja pokušaj izbjegavanja vojnog djelovanja.
„Naša poruka Iranu je da sjednemo zajedno i vidimo možemo li putem dijaloga i diplomatije doći do pravog rješenja. Ako možemo, spremni smo na to. Ako ne možemo, alternativa nije dobra opcija“, rekao je Witkoff za Fox News.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRubio: Iran ne može obogaćivati uranij, može ga uvoziti
Putinov asimetrični rat: Uspon ruskog carstva u Africi
U jeku poziva na dijalog SAD Iranu uveo nove sankcije
„Ne moramo sve rješavati vojnim putem“, dodao je.
Trump je ovog mjeseca izjavio da je poslao poruku Khameneiju u kojoj je upozorio da „postoje dva načina suočavanja s Iranom: vojno ili putem sporazuma“.
Khamenei je odbio američku ponudu za razgovore, koju je nazvao „obmanom“ i rekao da će razgovori s Trumpovom administracijom „dovesti do pooštravanja sankcija i povećanja pritiska na Iran“.
Ipak, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi rekao je u četvrtak da će Teheran uskoro odgovoriti na „prijetnje i prilike“ iz poruke. U nedjelju je upozorio da će razgovori sa Sjedinjenim Američkim Državama biti nemogući ako ne promijeni svoju politiku pritiska.
Ukidanje nuklearnog programa
U drugom intervjuu, koji je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Mike Waltz dao za CBS News, Waltz je rekao da Sjedinjene Američke Države teže „potpunom ukidanju“ iranskog nuklearnog programa.
„Iran se mora odreći svog programa na način koji cijeli svijet može vidjeti“, dodao je.
Nastavio je: „Kako je predsjednik Trump rekao, situacija se približava vrhuncu. Sve su opcije otvorene i vrijeme je da Iran potpuno odustane od želje za posjedovanjem nuklearnog oružja.“
Teheran odavno tvrdi da je njegov program isključivo u miroljubive svrhe.
Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafael Grossi rekao je prošlog mjeseca da ističe vrijeme za postizanje sporazuma o obuzdavanju iranskog nuklearnog programa jer Teheran nastavlja ubrzano obogaćivati uranij gotovo do nivoa potrebnog za proizvodnju oružja.
Iako je Trump ostavio otvorenom mogućnost za nuklearni sporazum s Teheranom, nastavio je politiku „maksimalnog pritiska“ koju je imao tokom svog prvog mandata, a koja uključuje nastojanja da se iranski izvoz nafte svede na nulu.
Sjedinjene Američke Države su uvele četiri kruga sankcija na prodaju iranske nafte otkako se Trump vratio u Bijelu kuću 20. januara.