Završeni pregovori američke i ruske delegacije o ratu u Ukrajini u Rijadu
Američki i ruski timovi razgovarali su o prekidu napada na Crnom moru s ciljem postizanja šireg sporazuma o prekidu vatre.

Američki zvaničnici ponovo će se sastati sa svojim ukrajinskim kolegama nakon kruga razgovora sa ruskim pregovaračima o djelimičnom prekidu vatre u Ukrajini.
Visoki ukrajinski zvaničnik rekao je novinskoj agenciji AFP da će se sastanak održati kasnije u ponedjeljak nakon što američka i ruska izaslanstva završe svoje dnevne razgovore u Rijadu, glavnom gradu Saudijske Arabije.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPutin nagovijestio direktne razgovore s Ukrajinom
Ukrajinska delegacija ide u London na pregovore o prekidu vatre
Zračne uzbune u Ukrajini nekoliko sati nakon isteka uskrsnog primirja
Američko-ruski razgovori u ponedjeljak prvenstveno su bili fokusirani na okončanje napada na brodove u Crnom moru, sa ciljem postizanja šireg sporazuma o prekidu vatre koji bi okončao trogodišnji rat Rusije i Ukrajine.
Američki zvaničnici već su se sastali s ukrajinskim timom u nedjelju kako bi razgovarali o zaštiti civilne i energetske infrastrukture, rekao je ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov, koji je predvodio delegaciju i koji je nazvao razgovore “produktivnim”.
Izvještavajući iz Kijeva, Al Jazeerin novinar Assed Baig rekao je da Ukrajina sada želi da Rusija pristane na dogovor kojim bi se zaštitio pomorski saobraćaj u Crnom moru, posebno “prestanak granatiranja ukrajinskih luka Odesa, Herson i Mikolajiv”.
“Sada je to bila velika briga za Ukrajince. Ukrajina želi da njihove luke rade i zato su u početku predložili prekid vatre u zraku i na moru”, rekao je Baig.
Glasnogovornik Kremlja Dmitri Peskov potvrdio je u ponedjeljak da su američki i ruski zvaničnici razgovarali o mogućem nastavku Crnomorske inicijative za žito 2022, sporazuma koji je Ukrajini trebao omogućiti isporuku miliona tona žitarica i druge hrane za izvoz iz svojih luka.
Moskva se 2023. povukla iz inicijative, do koje je došlo uz posredovanje Turske i Ujedinjenih naroda, optuživši Zapad da nije ispunio svoje obaveze o ublažavanju sankcija na ruski izvoz poljoprivrednih proizvoda i gnojiva.
Ne očekuje se napredak
“Ovdje niko ne iščekuje željno bilo kakve pomake. Čak je i glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova u ponedjeljak rekla da nema velika očekivanja od razgovora u Rijadu”, rekla je Al Jazeerina Dorsa Jabbari, izvještavajući iz Moskve.
“Ono što se očekuje je da će dogovoriti detalji o tome šta Rusija traži. Ruska delegacija razgovarala je s američkim dužnosnikom najmanje proteklih osam sati, koliko smo shvatili, o detaljima 30-dnevnog sporazuma o prekidu vatre kada su u pitanju energija i infrastruktura, kao i Crnomorska inicijativa”, dodala je.
Oleksij Melnyk iz programa za vanjske odnose i međunarodnu sigurnost pri ukrajinskom think-tanku Razumkov Center, rekao je da dužina pregovora ukazuje na to da ruska strana ponovo postavlja “sve više” zahtjeva.
Govoreći za Al Jazeeru iz Kijeva, rekao je da postoji “nula povjerenja između dvije strane” i da nema “mogućnosti za direktne razgovore” između Moskve i Kijeva.
Melnik je rekao da bi SAD mogao povećati pritisak na ukrajinsku vladu, ali je primijetio: “Ako nema izgleda ili interesa na ruskoj strani osim kapitulacije Ukrajine, koji je razlog da se Ukrajina uključi u takve pregovore?”.
‘Maksimalistički zahtjevi Rusije’
Fokus na Crno more mnogo je uži od širokog 30-dnevnog sporazuma o prekidu vatre koji je SAD predložio Rusiji u Saudijskoj Arabiji ranije ovog mjeseca.
Prošle sedmice, nakon odvojenih telefonskih razgovora s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, i ruski predsjednik Vladimir Putin i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pristali su na 30-dnevno ograničeno primirje, obećavši da neće napadati protivničku energetsku infrastrukturu.
Ali obje su strane optužile jedna drugu za izvođenje napada na te energetske mete posljednjih dana.
Kremlj je u ponedjeljak saiopćio da se Rusija i dalje pridržava moratorija koji je Putin obećao Trumpu, uprkos tome što Kijev nastavlja s udarima na ruska energetska postrojenja.
Ukrajina, koja je poručila da će pristati na pauzu samo ako se potpiše službeni dokument, optužila je Moskvu za kršenje vlastitog moratorija.
Uprkos tome, Trump je izrazio veliko zadovoljstvo načinom na koji razgovori teku i pohvalio je dosadašnji Putinov angažman u procesu, rekavši u subotu da su napori da se zaustavi daljnja eskalacija sukoba “donekle pod kontrolom”.
Ali među velikim evropskim silama postoji skepticizam oko toga je li Putin spreman na značajne ustupke ili će se držati onoga što oni vide njegovim maksimalističkim zahtjevima.
Putin kaže da je spreman razgovarati o miru, ali da Ukrajina službeno mora odustati od svojih ambicija za prijem u NATO i povući svoje trupe sa kompletne teritorije četiri ukrajinske regije na koje Rusija polaže pravo i koje uglavnom kontrolira.
Nastavak napada
Razgovori u ponedjeljak uslijedili su nakon što je Rusija pokrenula svoj treći uzastopni noćni zračni napad na Kijev, ranivši jednu osobu i oštetivši kuće u regiji oko ukrajinske prijestolnice
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha rekao je da Rusija mora prestati sa napadima umjesto da “daje šuplje izjave o miru” nakon ruskog raketnog napada na sjeveroistočni grad Sumi.
U napadu su ranjene najmanje 74 osobe, uključujući 13 djece, a oštećene su škola i bolnica, rekao je regionalni guverner.
“Svaka diplomazija sa Moskvom mora biti potkrijepljena vatrenom moći, sankcijama i pritiskom”, naveo je Sibiha na X-u.
Rusija je sa svoje strane objavila da je u posljednja 24 sata oborila 227 ukrajinskih bespilotnih letjelica, dok se vatrogasci u njenoj južnoj regiji Krasnodar već peti dan bore sa požarom u skladištu nafte koji je pogođen u napadu ukrajinskog drona prošle sedmice.