Ruski i armenski ministri vanjskih poslova o napretku u mirovnom rješenju
Sergej Lavrov i Ararat Mirzojan razgovarali telefonom o rješenju Karabaha i bilateralnim vezama.

Ruski i armenski ministri vanjskih poslova razgovarali su u ponedjeljak o napretku u nagodbi Armenije sa susjednim Azerbejdžanom, kao i o bilateralnim odnosima, javlja Anadolija.
Rusko ministarstvo vanjskih poslova navodi u saopštenju da je ministar Sergej Lavrov visoko ocijenio napredak postignut u pomirenju između dva kavkaska naroda u telefonskom razgovoru sa armenskim kolegom Araratom Mirzojanom.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNajmanje 29 ljudi uhapšeno zbog protesta u Armeniji
Armenija vratila četiri pogranična sela Azerbejdžanu kao dio sporazuma
Deseci hiljada Armenaca na protestu protiv ustupanja dijela teritorije Azerbejdžanu
“Ministri vanjskih poslova razgovarali su o aktuelnim pitanjima bilateralne, regionalne i globalne agende. Obilježen je napredak u finalizaciji teksta mirovnog sporazuma između Jerevana i Bakua, koji je visoko ocijenjen u Moskvi”, navodi se u saopštenju.
Odnosi napeti od 1991. godine
Ministri su razgovarali i o rasporedu predstojećih kontakata na različitim nivoima.
Odnosi između dvije bivše sovjetske republike su napeti od 1991. godine, kada je armenska vojska okupirala Nagorno Karabah – teritoriju međunarodno priznatu kao dio Azerbejdžana – i sedam susjednih regija.
Većinu teritorije je Azerbejdžan vratio tokom 44-dnevnog rata u jesen 2020, koji je okončan nakon mirovnog sporazuma, uz posredovanje Rusije, koji je otvorio vrata normalizaciji i pregovorima o demarkaciji.
U septembru 2023. godine Azerbejdžan je uspostavio puni suverenitet u Nagorno Karabahu, nakon što su se armenske snage u regionu predale.
Iako Armenija nikada zvanično nije priznala nezavisnost tog regiona, ona je postala njena glavna finansijska i vojna podrška, a teritorija je funkcionisala kao “de fakto” dio Armenije.
Nakon mnogih godina prekida u borbama sa povremenim izbijanjem nasilja, azerbejdžanske trupe su u blic ofanzivi preuzele kontrolu nad tim područjem u septembru 2023, uz pomoć turskih dronova, porazivši armenske snage u kratkoj borbi.
Većina etničkih Armena je pobjegla, a 1. januara prošle godine “Nagorno-Karabah Republika” je zvanično raspuštena.
Dogovor pozdravili EU i SAD
Nedavno su Evropska unija i SAD odvojeno pozdravili objavu Azerbejžana i Armenije o finalizaciji pregovora o mirovnom sporazumu, nakon što su dvaput ratovali oko sporne teritorije Nagorno Karabah, javlja agencija Beta.
“Čestitamo dvjema stranama na upornim naporima posljednjih godina u tom smislu”, rekla je visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i bezbjednost Kaja Kallas u saopštenju.