Nastavak letova na Heathrowu nakon zbrke u globalnom aviosaobraćaju
Zbog požara koji je izbio u noći na petak avioni su preusmjeravani na druge aerodrome širom Velike Britanije i Evrope

Letovi u Heathrowu su nastavljeni kasno u petak nakon što je britanski aerodrom zbog požara ostao bez električne energije i bio zatvoren, što je izazvalo zbrku u globalnom aviosaobraćaju.
Zbog požara koji je izbio u noći na petak, oko ponoći po srednjoeeropskom vremenu, avioni su preusmjeravani na druge aerodrome širom Velike Britanije i Evrope, a putnici na dugim letovima jednostavno su se vratili na odredišta s kojih su krenuli.
Nastavite čitati
list of 3 itemsViše od 30 država će poslati mirovnjake u Ukrajinu
Politico: Kolosalnim odbrambenim planom Evropa zatvara vrata Amerikancima
Heathrow je objavio da će broj letova u petak biti ograničen i da će se uglavnom fokusirati na premještanje i dovođenje aviona u London.
“Očekujemo da ćemo sutra ujutro ponovo raditi” kao inače, rekao je čelnik aerodroma Thomas Woldbye.
“Htio bih se izviniti brojnim putnicima čija su putovanja poremećena, jako nam je žao zbog neugodnosti”, prenijela je HIna, pozivajući se na Reuters.
Policija je rekla da nema naznaka da je riječ o krivičnom djelu i da istragu vode protivteroristički službenici s obzirom na njihove sposobnosti i na činjenicu da je riječ o kritičnoj infrastrukturi.
Woldbye je rekao da su rezervni sistemi i procedure funkcionirali kao što su trebali.
“Ovo (napajanje električnom energijom) je pomalo slaba točka”, rekao je novinarima pred aerodromom.
“No, naravno da postoje nepredviđene situacije određenih razmjera od kojih se ne možemo zaštititi 100 posto i ovo je jedna od njih”.
Događaj ‘van kontrole aerodroma’
Na pitanje ko bi trebao platiti nastalu štetu, rekao je da postoje “procedure”, no dodao da “nemamo (specifične) obaveze za incidente poput ovog”.
Britanska ministrica saobraćaja Heidi Alexander je rekla da je događaj bio van kontrole aerodroma.
“Vrlo brzo su proveli svoje planove za otpornost i blisko su sarađivali sa svim hitnim službama i aviokompanijama”, rekla je novinarima.
“Ništa trenutno ne upućuje na krivično djelo, no istraga (ovome pristupa) otvorenog uma”.
Stručnjaci su šokirani razmjerama incidenta, koji se nije dogodio od islandskog oblaka pepela 2010, te pokušavaju procijeniti cijenu i razmjere posljedica koje je izazvao požar na trafostanici zbog kojeg je aerodrom ostao bez struje i rezervnog napajanja strujom.
Aerodrom Heathrow obradi 1.300 letova na dan, po Eurocontrolu, i njegovo zatvaranje imat će višednevne globalne posljedice za aviosaobraćaj.
Cijena incidenta mogla bi iznositi oko 20 miliona funti na dan (23,88 miliona eura), rekao je Paul Charles, konsultant za putovanja, i ništa ne garantira da će aerodrom u subotu biti otvoren za saobraćaj s obzirom na ranjivost njegovog elektroenergetskog sistema.
Po evropskim i britanskim pravilima, putnici imaju pravo na do 600 eura naknade od avionskih kompanija za kašnjenja letova od tri sata ili njihovo otkazivanje te plaćen smještaj u hotelu i hranu, ali samo ako je za to odgovorna aviokompanija. U ovom slučaju one nisu odgovorne.
Prema podacima kompanije OAG, Heathrow je prošle godine bio drugi najprometniji međunarodni aerodrom u svijetu, iza Dubaija.