Izvještaj: Evropa radi na planu da zamijeni SAD u NATO-u za pet do deset godina
Članice NATO-a nastoje izbjeći mogući haos ako SAD objavi svoje povlačenje iz transatlantskog vojnog bloka.

Najveće evropske vojne sile izrađuju planove za preuzimanje većih odgovornosti za odbranu kontinenta od Sjedinjenih Američkih Država, uključujući prijedlog administraciji predsjednika Donalda Trumpa, za upravljani prenos u sljedećih pet do deset godina, navodi se u novom izvještaju.
Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Njemačka i nordijske zemlje su među onima koji učestvuju u neformalnim, ali strukturiranim raspravama koje bi preoblikovale sigurnosni blok Organizacije Sjevernoatlantskog saveza (NATO), objavio je list The Financial Times, citirajući četiri uključena evropska dužnosnika.
Nastavite čitati
list of 3 itemsEU će dogovarati hitne odbrambene potrebe
Unija se naoružava, SAD profitira, a Evropljani gube državu blagostanja
Vijest također dolazi nakon što je Bloomberg News objavio da će NATO zatražiti od Evrope i Kanade da povećaju svoje zalihe oružja i opreme za 30 posto, usred političkih sukoba sa SAD-om i Trumpovih ponovljenih prijetnji povlačenjem iz bloka.
Prema izvještaju FT-a, razgovori su pokušaj da se izbjegne mogući haos ako SAD jednostrano objavi svoje povlačenje iz transatlantskog sigurnosnog saveza koji je štitio Evropu posljednjih 80 godina.
Evropljani navodno žele predstaviti plan SAD-u prije godišnjeg samita čelnika NATO-a u Hagu u junu.
Uloga SAD-a
Trenutno SAD učestvuje sa 15,8 posto u godišnjim izdacima NATO-a od 3,5 milijardi dolara. Također, raspoređuje između 80.000 do 100.000 vojnika diljem Evrope, što njegovu ulogu čini nezamjenjivom za sigurnost kontinenta.
Evropske zemlje poput Njemačke, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva već su najavile da će povećati svoje izdatke za odbranu i ulaganja u svoju vojsku.
Citirajući vladine dužnosnike, FT piše da će prema procjenama biti potrebno pet do deset godina povećane potrošnje da se evropske sposobnosti podignu na nivo “na koji bi mogle zamijeniti većinu američkih nadležnosti”.
“Povećanje potrošnje jedina je karta koju imamo: podjela tereta i pomicanje kotačića sa oslanjanja na SAD”, citirao je FT jednog od dužnosnika. “Počinjemo te razgovore, ali to je tako velik zadatak da su mnogi preopterećeni njegovim razmjerom.”
‘Može li se vjerovati Trumpu?’
Međutim, u izvještaju se kaže da neki dužnosnici i dalje vjeruju da Trump samo govori te da on zapravo ne namjerava napraviti značajne promjene u savezu. Drugi se pitaju može li Evropa i dalje vjerovati SAD-u s Trumpom na vlasti.
Otkako je Trump pobijedio na izborima u novembru prošle godine i vratio se na dužnost ranije ove godine, evropske zemlje pokušavaju povećati troškove odbrane i preispitati svoje vojno pozicioniranje, usred sve veće agresivnosti Rusije.
Bloomberg je objavio da su pet glavnih područja koja će biti ciljana u sljedećem periodu sistemi protuzračne odbrane, kapaciteti duboke vatre, logistika, komunikacijski i informacijski sistemi te kapaciteti kopnenih manevara.
“Sistemi protuzračne odbrane posebno su izdvojeni kao područje koje zahtijeva više sposobnosti od svih saveznika, uključujući SAD”, dodaje se u izvještaju.