Gašenje medija: ‘Trump postiže ono u čemu su Staljin, Hitler i Homeini podbacili’

Članak objavljen u američkom listu The Washington Post kritizirao je administraciju predsjednika Donalda Trumpa zbog zatvaranja američke radiodifuzne mreže Glas Amerike te Radija Slobodna Evropa i Radija Slobodna Azija.

Prvi put od 1942. godine, VOA je prestao s emitiranjem programa
Prvi put od 1942. godine VOA je prestala s emitiranjem programa (REUTERS/Annabelle Gordon)

Članak objavljen u američkom listu The Washington Post kritizirao je administraciju predsjednika Donalda Trumpa zbog zatvaranja američke radiodifuzne mreže Glas Amerike (VOA), koja je osnovana nakon napada na Pearl Harbor tokom Drugog svjetskog rata.

Kolumnista Dana Milbank, koji piše o pitanjima nacionalne politike, rekao je da je VOA bio glas slobode širom svijeta i bedem protiv totalitarizma u Drugom svjetskom ratu, hladnom ratu i decenijama koje su uslijedile.

Autor tvrdi da „totalitarne vođe“ nisu uspjele ušutkati VOA-u uprkos brojnim pokušajima, uključujući vođu nacističke Njemačke Adolfa Hitlera, sovjetskog lidera Josifa Staljina, osnivača savremene Kine Maoa Zedonga te vođu Iranske revolucije ajatolaha Homeinija. U tome nisu uspjeli ni njihovi nasljednici – ruski predsjednik Vladimir Putin, kineski predsjednik Xi Jinping i iranski vrhovni vođa Ali Khamenei.

Milbank je izrazio čuđenje da je Trump, vođa „slobodnog svijeta“, taj koji je uspio ušutkati ovu medijsku mrežu. Prvi put od 1942. godine VOA je prestala s emitiranjem programa. Napominje da Trump nije samo otpustio oko 1.300 zaposlenika, već je zatvorio i dvije druge medijske kuće koje djeluju pod okriljem Američke agencije za globalne medije – Radio Slobodna Evropa/Radio Liberty i Radio Slobodna Azija.

‘Radost tiranina’

Autor ističe da su autokratski režimi s oduševljenjem dočekali ovu vijest. Tako je službeni glasnik Komunističke partije Kine Global Times objavio da je „takozvani svjetionik slobode, Glas Amerike, vlastita vlada sada odbacila kao prljavu krpu“.

Hu Xijin, bivši glavni urednik Global Timesa, opisao je zatvaranje VOA-e kao „sjajnu vijest“, objašnjavajući da „gotovo svi u Kini znaju za VOA-u jer je to poznati simbol američke ideološke infiltracije u Kinu“, navodi se u članku.

Prema Milbanku, Rusija, također, može slaviti gašenje ove medijske kuće, koju je prošle godine označila kao „nepoželjnu organizaciju“ i prijetnju nacionalnoj sigurnosti zemlje.

Gubitak meke moći

Autor smatra da utišavanje VOA-e, koju je sedmično pratilo gotovo 360 miliona ljudi i čiji je program emitiran na gotovo 50 jezika, pokazuje da je Trumpova administracija u potpunosti odustala od „meke moći“, čime se potkopava globalni utjecaj Sjedinjenih Američkih Država, posebno nakon što je predsjednik Trump zatvorio Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID).

Prema članku, Trumpova odluka otvorila je put za širenje ruskih i kineskih propagandnih medija u Africi i Latinskoj Americi, gdje je VOA ranije uživala široku popularnost.

Milbank navodi da je VOA u Iranu uspjela udvostručiti svoju online publiku, dok je broj pregleda njenih videosadržaja porastao osam puta.

Napomenuo je da Kina troši milijarde dolara na svoje medije u Africi, dok Iran navodno troši stotine miliona dolara godišnje u istu svrhu. Rusija, također, radi na uspostavljanju propagandnih medija kao što su RT i Sputnik kao alternative VOA-i u zemljama poput Venecuele i Južnog Sudana.

VOA košta američke porezne obveznike 270 miliona dolara godišnje, ali se njen program emitirao u 48 afričkih zemalja. Autor smatra da je to mala cijena u poređenju s koristima koje je donosila u borbi protiv ekstremizma u „represivnim“ zemljama Latinske Amerike i Afrike.

Na kraju, Milbank zaključuje da će, osim Kineza, Rusa i Iranaca, od ušutkivanja „glasova istine i slobode“ imati koristi i sama Trumpova administracija, što dodatno odražava njen stav i pristup prema američkoj demokratiji.

Izvor: Agencije

Reklama