Federalni sud blokirao odluke Elona Muska
U odvojenoj tužbi koju su podnijeli ugovorni saradnici USAID-a okružni sudija Amir Ali iz Washingtona prošle sedmice je naložio administraciji da hitno odmrzne isplate izvođačima.

Federalni sudija u SAD-u blokirao je milijardera Elona Muska i Odjel za efikasnost vlade (DOGE) od preduzimanja bilo kakvih daljih koraka ka zatvaranju Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), navodeći da su njihovi pokušaji da ugase ovu agenciju vjerovatno protivustavni.
U preliminarnoj odluci, okružni sudija Theodore Chuang iz Marylanda naložio je Musku i njegovoj agenciji da ponovno omoguće pristup USAID-ovim kompjuterskim sistemima zaposlenicima i ugovornim saradnicima, uključujući hiljade onih koji su prethodno stavljeni na prinudni odmor.
Nastavite čitati
list of 3 itemsMuskove uštede otkrivaju dugo čuvane tajne SAD-a
Johns Hopkins otpušta 2.000 ljudi nakon Trumpovih rezova
Odluka je donesena u okviru tužbe koju su podnijeli sadašnji i bivši zaposlenici USAID-a, jedne od nekoliko pravnih bitaka koje su u toku zbog naglog ukidanja ključne američke humanitarne agencije.
“Današnja odluka je važna pobjeda protiv Elona Muska i njegovog DOGE napada na USAID, Američku vladu i Ustav”, izjavio je Norm Eisen, izvršni predsjedavajući fondacije State Democracy Defenders Fund, koji zastupa 26 anonimnih tužitelja u ovom slučaju.
Predsjednik Donald Trump rekao je za Fox News da će njegova administracija uložiti žalbu na odluku suda.
“Garantujem vam da ćemo se žaliti. Imamo neposlušne sudije koji uništavaju našu zemlju”, rekao je Trump u emisiji “The Ingraham Angle.”
Zamrzavanje i revizija pomoći
Trump je odmah po povratku u Bijelu kuću naložio 90-dnevno zamrzavanje cjelokupne američke inozemne pomoći i reviziju programa kako bi se utvrdilo jesu li u skladu s njegovom politikom.
Nedugo nakon toga, Musk i DOGE preuzeli su pristup USAID-ovim sistemima plaćanja i e-mail komunikacije, zamrznuli brojne isplate i poslali veliki dio osoblja na prinudni odmor. Dana 3. februara Musk je na društvenoj mreži X objavio da je “proveo vikend ubacujući USAID u mašinu za mljevenje drveta”.
Tužitelji su u svojoj tužbi od 13. februara naveli da je Musk nelegalno preuzeo kontrolu nad USAID-om i faktički djelovao kao vladin službenik, čime je prekršio Ustav koji zahtijeva da takve službenike imenuje predsjednik i potvrdi Senat.
Također su tvrdili da su Musk i DOGE prekoračili ovlasti izvršne vlasti i praktično uništili agenciju koju je osnovao Kongres.
Sudija Chuang, kojeg je imenovao demokratski predsjednik Barack Obama, složio se da su Musk i DOGE “vjerovatno na više načina prekršili Ustav Sjedinjenih Američkih Država” i da su njihove akcije nanijele štetu ne samo tužiteljima, već i javnom interesu.
Direktna kontrola Muska i DOGE-a
Musk i DOGE su tvrdili da Musk djeluje isključivo kao Trumpov savjetnik i da su službenici agencije, a ne DOGE, odgovorni za odluke koje su osporene u tužbi. Međutim, sudija je presudio da su Musk i DOGE faktički imali direktnu kontrolu nad USAID-om.
Međutim, nije poništio masovna otpuštanja većine osoblja USAID-a i ukidanje ugovora, iako je naveo da su ta otpuštanja vjerovatno neustavna.
U odvojenoj tužbi koju su podnijeli USAID-ovi ugovorni saradnici, okružni sudija Amir Ali iz Washingtona prošle sedmice je naložio administraciji da hitno odmrzne isplate izvođačima za ranije izvršene radove, ali nije zahtijevao ponovno uspostavljanje ugovora.
Administracija nije ispoštovala rok od 10. marta za isplatu prvog dijela sredstava u iznosu od 671 milion dolara, pravdajući se potrebom za dodatnim provjerama. U ponedjeljak je sudija Ali naložio vladi da dostavi plan isplate svih dugovanih sredstava, koja ukupno iznose gotovo dvije milijarde dolara.