Analitičari: Trump mora shvatiti da vojni pritisak ne daje rezultate u slučaju Hamasa

Izrael je jučer ujutro nastavio rat protiv Gaze, izvodeći žestoke zračne napade u kojima je ubijeno 429 ljudi, a povrijeđeno 528.

Izrael je pokrenuo nove napade na Gazu (REUTERS/Dawoud Abu Alkas)

Politički analitičari smatraju kako odluka Izraela da nastavi rat u Pojasu Gaze neće dovesti do onoga čemu se nadaju premijer Benjamin Netanyahu i njegov američki saveznik jer Hamas neće popustiti pod pritiscima niti će se odreći aduta koji mu je preostao – izraelskih zarobljenika koje drži u Gazi.

Izrael je jučer ujutro nastavio rat protiv Gaze, izvodeći žestoke zračne napade u kojima je ubijeno 429 ljudi, a povrijeđeno 528, što je najveći oblik kršenja sporazuma o prekidu vatre, koji je postignut u januaru uz posredovanje Katara, Egipta i Sjedinjenih Američkih Država.

Akademik i stručnjak za izraelska pitanja Muhannad Mustafa smatra da je Netanyahuova odluka da nastavi rat rezultat američke podrške i njegovog nastojanja da pritisne Hamas kako bi se vratio prijedlogu američkog izaslanika za Bliski Istok Stevena Witkoffa, ali pod izraelskim uslovima – da oslobodi pola izraelskih zarobljenika, živih i mrtvih, prvog dana primirja, a preostale da oslobodi posljednjeg dana ako se postigne dogovor o političkim ishodima prekida vatre.

Dodao je da je opcija nastavka rata protiv Gaze strateški izbor Izraela te da je Netanyahuova vlada iskoristila zastoj u pregovorima da tu opciju provede u djelo.

Kada je riječ o kopnenoj operaciji kojom Izrael prijeti, Mustafa smatra da bi takva operacija bila složena zbog nedostatka konsenzusa o ratu unutar Izraela. Izraelsko društvo ne gleda na ovaj rat kao na prethodne „pa je moguće da će kopneni napad biti odgođen“.

Liqaa Maki, viši istraživač u Al Jazeerinom centru za studije, smatra da odluka o nastavku rata ima za cilj pritisak na Hamas kako bi prihvatio uslove koji ranije nisu bili navedeni. Međutim, taj pritisak će se više odraziti na Izrael nego na Hamas, smatra Maki, „jer vojna akcija nije dovela niti će dovesti do oslobađanja izraelskih zarobljenika“.

Također navodi da je SAD dao zeleno svjetlo Netanyahuu jer je američkom predsjedniku Donaldu Trumpu dato do znanja da Hamas djeluje pod vatrom i pritiskom i da bi, prema principu „mir silom“, mogao prihvatiti sve što mu se ponudi. Međutim, Trump „ne shvata da Hamas više nema šta izgubiti i neće se odreći zarobljenika bez konkretnog i odgovarajućeg ustupka“.

Maki očekuje da će Trump na kraju shvatiti da vojni pritisak ne može donijeti rezultate kada je riječ o Hamasu.

Maki tvrdi da bilo kakav ustupak Hamasa i palestinskog otpora neće biti prihvaćen u ovoj fazi jer bi se smatralo da je došao kao rezultat izraelskog vojnog napada na Gazu. Istakao je da Izrael neće prestati ubijati Palestince u svakom slučaju.

Privremena mjera

Prema riječima Thomasa Warricka, bivšeg zvaničnika State Departmenta za pitanja Bliskog Istoka, ono što Trump i njegov izaslanik Witkoff traže je oslobađanje više zarobljenika i isporuka veće količine humanitarne pomoći kao privremene mjere do kraja jevrejskih praznika sredinom aprila. Ovo bi omogućilo početak pregovora o drugoj fazi sporazuma o razmjeni zarobljenika i prekidu vatre u Gazi.

Dodao je da Witkoff želi da Hamas prihvati njegovu ideju o produženju prve faze sporazuma, ističući da je upravo on uvjerio Trumpa da pristane na nastavak izraelskog rata protiv Gaze.

Rekao je da Washington smatra da je Hamas, a ne Izrael, prepreka trajnom miru te da Hamas treba isključiti iz upravljanja Gazom. Otkrio je da je „Witkoff održao sastanke s arapskim liderima o ovom pitanju i da nema naznaka o postizanju sporazuma“.

Prema riječima Makija, Hamas je odbio čak i razgovarati o mogućnosti odlaska njegovih lidera iz Gaze, ističući da se „on ne može eliminirati ni ratom ni sporazumima“.

Potpredsjednik Evropskog parlamenta Younous Omarjee je o nastavku rata protiv Gaze rekao: „Brisel je jučer osudio izraelske zločine.“ Za ono što se dešava rekao je da je zločin protiv čovječnosti te je okrivio Sjedinjene Američke Države za jučerašnje događaje. Pozvao je na poštivanje sporazuma o prekidu vatre i oslobađanje svih zarobljenika.

William Schabas, predsjednik Istražne komisije UN-a o posljednjoj izraelskoj agresiji na Gazu, rekao je da je Izrael grubo prekršio primirje u Gazi te da agresija koju vodi potvrđuje da ne želi mir, već uništenje palestinskog naroda.

Izvor: Al Jazeera

Reklama