Uspon britansko-francuskih odnosa: Starmer i Macron udruženi u potpori Ukrajini

Odnosi susjeda s obje strane Kanala pogoršali su se tokom oštrih pregovora o britanskom odlasku iz Evropske unije nakon šokantnih rezultata britanskog referenduma 2016. godine.

Izvori iz Elyseeja kažu da su Starmer i Macron odmah uspostavili pozitivan odnos, koji se intenzivirao otkako je Trump ponovno preuzeo dužnost predsjednika. (JUSTIN TALLIS/Pool via REUTERS)

Premijer Keir Starmer i predsjednik Emmanuel Macron će zajedno predvoditi evropske potpore Ukrajini tokom burnog drugog predsjedničkog mandata Donalda Trumpa, što potcrtava uspon britansko-francuskih odnosa, ocjenjuju izvori u vlastima dvije zemlje i analitičari, a prenosi Hina.

Odnosi susjeda s obje strane Kanala pogoršali su se tokom oštrih pregovora o britanskom odlasku iz Evropske unije nakon šokantnih rezultata britanskog referenduma 2016. godine.

Starmer je stupio na dužnost u julu, obećavši da će njegova Laburistička stranka “resetovati” britanske odnose s evropskim saveznicima, a nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću i preokreta američke vanjske politike, te je napore udvostručio.

“Još prije nego što je došao u vladu Keiru Starmeru je prioritet bila izgradnja snažnog odnosa s predsjednikom Macronom”, rekao je izvor iz Downing Streeta, koji je želio ostati anoniman.

“Jasno je da imaju topao lični odnos i komplementarne vještine. Postoji ogromno poštovanje s obje strane, koje je izgrađeno prije sadašnjeg epohalnog izazova, a sada je neprocjenjivo.”

Taj je izazov došao do izražaja prošlog mjeseca kada je Trump izvukao ruskog čelnika Vladimira Putina iz diplomatske izolacije jednostranim otvaranjem pregovora s Moskvom o okončanju rata u Ukrajini.

Poštovanje ukrajinske i evropske sigurnosti

Starmer (62) i Macron (47) brzo su udružili snage, nastojeći osigurati da svaki sporazum o okončanju trogodišnjeg sukoba poštuje ukrajinsku i evropsku sigurnost, što je cilj prema kojem idu zajednički.

Njih dvojica su okupili evropske čelnike i druge saveznike na sastancima u Parizu i Londonu, ulažući napore u stvaranje “koalicije voljnih” – zemalja koje su spremne stati iza svakog prekida vatre.

Starmer i Macron kažu da su spremni rasporediti svoje snage u Ukrajini, uz podršku SAD-a, kako bi odvratili Putina od kršenja primirja.

Osim toga, Starmer i Macron pokušavaju uvjeriti druge zemlje da učine isto ili da pomognu kroz različite vrste podrške, poput logistike i nadzora.

Starmer je u subotu sazvao posljednji sastanak zainteresovanih zemalja na virtualnom okupljanju 25 čelnika.

Sastanak je uslijedio nakon što je Macron u utorak rekao vojnim zapovjednicima iz cijele Evrope i šire da pređu “s koncepta na plan” i “definišu vjerodostojne sigurnosne garancije” za Kijev.

“Timovi rade ruku pod ruku”, rekao je izvor iz Downing Streeta za AFP.

Ključni posrednici između Ukrajine i SAD-a

Britanija i Francuska djeluju kao ključni posrednici između Ukrajine i Trumpove administracije.

Savjetnici za nacionalnu sigurnost obje zemlje, zajedno s njemačkim, sastali su se ove sedmice u glavnom gradu Poljske s glavnim saradnikom ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Ti su razgovori uslijedili nakon što se ukrajinsko izaslanstvo vratilo iz Saudijske Arabije gdje je podržalo američki prijedlog o 30-dnevnom prekidu vatre.

Savjetnici za nacionalnu sigurnost E3 su, također, bili u petak u Washingtonu kako bi se sastali s američkim kolegom Mikeom Waltzom.

Neriješena pitanja

Odnosi preko La Manchea dugo su bili obilježeni usponima i padovima. Stoljeća sukoba prethodila su potpisivanju “Entente Cordiale” 1904, niza sporazuma koji su poslužili kao temelj za uspostavljanje bližih odnosa.

Izvori iz Elyseeja kažu da su Starmer i Macron odmah uspostavili pozitivan odnos koji se intenzivirao otkako je Trump ponovno preuzeo dužnost predsjednika.

Današnje prijateljstvo daleko je od 2021. kada je tadašnji torijevski premijer Boris Johnson rekao Macronu da ‘ohladi’ i da se ‘sabere’ nakon francuskog bijesa zbog vojnog pakta Aukus između Britanije, Amerike i Australije.

Godine 2022. je tadašnja kandidatkinja za premijerku Liz Truss rekla da je “još neriješeno” kada su je upitali vidi li Macrona kao prijatelja ili neprijatelja.

Britansko-francuski odnosi sada su najjači, gledajući niz proteklih godina, rekao je za AFP Mujtaba Rahman, direktor za Evropu u konsultantskoj kući za političke rizike Eurasia Group.

“Glavni politički akteri u stalnom su kontaktu. Kod dvije evropske vodeće nuklearne i strateške sile, to je veoma dobra stvar.”

Unatoč toplim bilateralnim vezama, napetosti se zadržavaju oko brexita, uključujući prava na ribolov u vodama Ujedinjenog Kraljevstva.

I ostaje kompeticija dvije nacije.

“(Odnos) postaje mnogo komplikovaniji u kontekstu EU-a”, rekao je za AFP Anand Menon, britanski direktor savjetodavnog tijela Changing Europe.

“Još postoje problemi.”

Pariz je i dalje oprezan, s obzirom na duge britanske veze sa Sjedinjenim Američkim Državama, sumnjajući da je taj odnos previše zavisan o Washingtonu, i na kraju dana mogao bi odlučiti staviti njihov “poseban odnos” na prvo mjesto.

Patrick Chevallereau, bivši ataše za odbranu u Francuskoj ambasadi u Londonu se slaže s tim.

“Doista je došlo do značajnog napretka, ali još ima prostora za napredak”, rekao je za AFP.

Izvor: Agencije

Reklama