Prijeti li Trump budućnosti obavještajnog saveza ‘Pet očiju’?
Savez „Pet očiju“ (Five Eyes) predstavlja obavještajnu mrežu koja okuplja pet zemalja engleskog govornog područja: Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu, Australiju i Novi Zeland.

Obavještajni savez „Pet očiju“, jedan od najjačih i najstarijih obavještajnih saveza u svijetu, suočava se s dosad neviđenim izazovima kao rezultat politika američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegove administracije, što nameće pitanja o budućnosti obavještajne saradnje među članicama ovog saveza.
Napetosti su započele imenovanjem Tulsi Gabbard za direktoricu Nacionalne obavještajne službe Sjedinjenih Američkih Država (SAD). Gabbard, kontroverzna ličnost poznata po svojim proruskim stavovima, izazvala je nove polemike izjavama u kojima je optužila ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da traži treći svjetski rat. Ovakav stav Gabbard, zajedno s njenom prošlošću otvorenog širenja ruske propagande, izazvao je zabrinutost među američkim obavještajnim agencijama i savezničkim državama.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRubio najavio reorganizaciju State Departmenta
Tijelo pape Franje premješteno u Baziliku svetog Petra
Trump najavio snižavanje carina Kini
Pored toga, Trump je privremeno zaustavio razmjenu obavještajnih podataka s Ukrajinom kako bi izvršio pritisak na tu zemlju u svrhu postizanja političkih ciljeva. Njegovi potezi nisu se zaustavili samo na tome, jer je prijetio da će Kanadu pripojiti SAD-u ili njenim isključenjem iz saveza „Pet očiju“. Takvi potezi povećavaju mogućnost raskola unutar saveza.
Šta je savez ‘Pet očiju’?
Savez „Pet očiju“ (Five Eyes) predstavlja obavještajnu mrežu koja okuplja pet zemalja engleskog govornog područja: Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu, Australiju i Novi Zeland. Savez je osnovan nakon Drugog svjetskog rata s ciljem prikupljanja, analize i razmjene obavještajnih podataka, posebno u oblasti elektroničkog nadzora i prisluškivanja (SIGINT). Savez uživa dugogodišnje uzajamno povjerenje, što omogućava automatsku razmjenu osjetljivih informacija.
Prema kanadskom povjesničaru Johnu Ferrisu, odnos među članovima saveza dosegao je nivo na kojem su američki oficiri upravljali operacijama iz Velike Britanije, i obrnuto, što odražava dubinu saradnje između obavještajnih agencija.

Idu li stvari prema kolapsu?
Uprkos trenutnim napetostima, razmjena informacija među članicama saveza i dalje se odvija. Međutim, raste zabrinutost da bi Trumpove politike mogle dovesti do slabljenja globalnog obavještajnog sistema. Postoje tri moguća scenarija:
Prvo, povlačenje ili isključenje članova:
Trumpova prijetnja izbacivanjem Kanade iz saveza ili povlačenjem SAD-a mogla bi destabilizirati temelje saveza.
Drugo, narušeno povjerenje i smanjenje učešća:
Američki saveznici mogli bi početi smanjivati svoje oslanjanje na savez zbog zabrinutosti oko curenja informacija ili politizacije. U svom prvom mandatu, Trump je otkrio povjerljive podatke izraelske obavještajne službe ruskim dužnosnicima, izazivajući sumnju u vjerodostojnost Washingtona.
Treće, unutrašnja paraliza:
Imenovanje kontroverznih ličnosti, poput direktora FBI-a Kasha Patela, moglo bi oslabiti američku obavještajnu zajednicu iznutra i dovesti do podjela koje ometaju saradnju sa saveznicima.
Zašto nije lako isključiti Kanadu i ostale?
Bivši dužnosnici naglašavaju da je „Pet očiju“ više od pukog tehničkog saveza; to je međusobno isprepletena mreža čiji se članovi teško mogu odvojiti bez utjecaja na cijeli sistem. Čak i tokom povijesnih kriza, poput Sueske krize 1950-ih ili rata protiv Iraka 2003. godine, savez je ostao čvrst.
Svaka zemlja doprinosi savezu na jedinstven način. Kanada, naprimjer, pruža obavještajnu ekspertizu povezano s Arktikom, dok je Australija ključna za praćenje kineskih aktivnosti. Iako Sjedinjene Američke Države imaju glavnu riječ u savezu, također se oslanjaju na ove doprinose.

Trenutno stanje: zabrinutost, ali bez panike
Trenutno, analitičari smatraju da se savez još uvijek ne suočava s „velikom krizom“, budući da razmjena informacija i dalje teče nesmetano među članicama. Ipak, stručnjaci upozoravaju da bi Trumpova politika, posebno njegovo napadanje na federalni birokratski aparat i smjene obavještajnih službenika, moglo dovesti do dodatnog haosa.
John Ferris ističe da su obavještajna partnerstva ostala snažna u prethodnim krizama, jer su američke agencije prepoznale važnost saveznika. Ali situacija je sada drugačija, budući da američka obavještajna zajednica živi u „neviđenom strahu“ zbog neizvjesne budućnosti pod Trumpovim vodstvom.
Mnogi analitičari smatraju da se savez, u svojoj trenutnoj formi, oslanja na nepisano pravilo: „Sjedinjene Američke Države postavljaju pravila“. Međutim, s obzirom na nastavak kontroverznih politika Trumpove administracije, postavlja se pitanje: Koliko dugo će ovo neformalno pravilo opstati prije nego što se temelji saveza „Pet očiju“ počnu narušavati?