Mediji: Pentagon razmatra vojne opcije za Panamski kanal
Zvaničnici kažu da Južna komanda američke vojske istražuje više opcija, od saradnje s Panamom do vojne akcije.

Pentagon navodno razmatra vojne opcije za Panamski kanal kako bi osigurao stalni američki pristup strateški važnom vodenom putu, nakon zahtjeva Bijele kuće.
Agencija Reuters objavila je kako je američki zvaničnik, koji je tražio da ostane anoniman, rekao da dokument, opisan kao privremene smjernice za nacionalnu sigurnost nove Trumpove administracije, poziva američke snage da razmotre vojne mogućnosti za zaštitu pristupa Panamskom kanalu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNYT: Trump ozbiljno misli o američkim osvajanjima od Paname do Marsa
Predsjednik Paname nazvao Trumpa lažovom
Sedam glavnih zaključaka iz Trumpovog govora pred Kongresom
Odgovarajući na navode o mogućoj američkoj vojnoj akciji, Panamska vlada je saopćila kako će ostati “čvrsta” u odbrani svog suvereniteta u vrijeme vijesti da američki predsjednik Donald Trump razmatra opcije usmjerene na “vraćanje” strateškog kanala.
Opetovane prijetnje
“S obzirom na ove izjave, nemam ništa više reći osim da Panama ostaje čvrsta u odbrani svoje teritorije, svog kanala i svog suvereniteta”, rekao je panamski ministar vanjskih poslova Javier Martinez-Acha. “Neka bude jasno, kanal pripada Panamcima i tako će i ostati.”
Napetosti između SAD-a i Paname ponovno su se razvile zbog Trumpovih opetovanih prijetnji da će “vratiti” Panamski kanal.
Vijest o američkom vojnom planiranju objavio je ranije ove sedmice NBC, pozivajući se na interni dopis Trumpove administracije i izjave neimenovanih američkih zvaničnika.
Zvaničnici su ovom mediju rekli kako će Južna komanda američke vojske razmotriti nekoliko opcija, uključujući saradnju s panamskom vojskom ili silom zauzimanje kanala. Također su rekli da je američka invazija Paname još malo vjerovatna u ovom trenutku.
Uska prevlaka
U dopisu se, međutim, od Pentagona tražilo “da pruži vjerodostojne vojne opcije kako bi se osigurao pošten i nesputan američki vojni i komercijalni pristup Panamskom kanalu”, navode mediji.
Panamski kanal prolazi kroz usku Panamsku prevlaku koja povezuje Sjevernu i Južnu Ameriku, a vrlo je vrijedan jer povezuje Tihi okean s Karipskim morem i Atlantskim okeanom.
Iako je star više od 100 godina, plovni put je u centru globalne pažnje od reizbora Trumpa koji je u obraćanju Američkom kongresu prošle sedmice kazao kako će njegova administracija “povratiti Panamski kanal, i to su već počeli činiti”.
Uprkos svojim čestim komentarima o kanalu, Trump još nije javno govorio o tome kako će se kanal zauzeti i hoće li američka vojska biti uključena.
Spor s Kinom
Washington je stekao prava na izgradnju i upravljanje kanalom početkom 20. stoljeća. U ugovoru potpisanom 1979. godine, tokom administracije predsjednika Jimmyja Cartera, SAD je pristao prepustiti kontrolu nad kanalom Panami krajem 1999. godine.
Ali, SAD i Panama ugovorom su obavezni braniti kanal od bilo kakve prijetnje svojoj neutralnosti i dopušteno im je poduzeti jednostrane mjere da to učine.
Kontrola kanala je, također, bila predmet sporenja između Washingtona i Pekinga, budući da je Trump ranije tvrdio – bez dokaza – da Kina tajno kontrolira plovni put. Panama i Kina su negirale bilo kakvo strano uplitanje.