Hamas pozdravio Trumpovo odustajanje od masovnog raseljavanja u Gazi
Američki predsjednik kazao da ‘niko ne protjeruje Palestince iz Gaze’, poništavajući ranije komentare o iseljavanju stanovništva ratom razorene teritorije.

Glasnogovornik Hamasa Hazem Qassem pozdravio je očito povlačenje američkog predsjednika Donalda Trumpa od predloženog trajnog raseljavanja više od dva miliona Palestinaca iz Gaze.
Izjava zvaničnika Hamasa uslijedila je nakon što je Trump u srijedu rekao kako “niko ne protjeruje Palestince iz Gaze”, odgovarajući na pitanje tokom sastanka u Bijeloj kući s irskim premijerom Michealom Martinom.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKraj krhkog prekida vatre, Izrael s lica zemlje izbrisao cijele porodice
Politički analitičar: Izrael ratom želi prisiliti Hamas da se preda
Zašto je Izrael prekršio prekid vatre u Gazi
“Ako izjave američkog predsjednika Trumpa predstavljaju povlačenje od bilo kakve ideje o raseljavanju ljudi iz Pojasa Gaze, one su dobrodošle”, rekao je Qassem u izjavi.
“Pozivamo da se ovaj stav potvrdi obavezivanjem izraelske okupacije na provedbu svih uvjeta sporazuma o prekidu vatre.”
Trump je prošlog mjeseca izazvao šok po cijelom Bliskom istoku i šire kada je predložio američko preuzimanje Gaze i da se palestinsko stanovništvo ratom razorenog područja trajno raseli u susjedne države.
Sastanak u Kairu
Njegova promjena stava uslijedila je nakon što su se arapski ministri vanjskih poslova u srijedu sastali u Kataru s američkim izaslanikom za Bliski Istok Steveom Witkoffom kako bi razgovarali o obnovi Gaze.
Na sastanku su bili prisutni ministri vanjskih poslova Katara, Jordana, Egipta, Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i generalni sekretar Palestinske oslobodilačke organizacije, navodi se u saopćenju Ministarstva vanjskih poslova Katara.
“Arapski ministri vanjskih poslova razgovarali su o planu obnove Gaze, koji je odobren na samitu Arapske lige, održanom u Kairu 4. marta 2025”, saopćilo je Ministarstvo.
“Također su se složili s američkim izaslanikom da nastave konsultacije i koordinaciju o ovom planu kao osnovi za napore obnove u sektoru”, dodaje se.
U subotu je 57-člana Organizacija za islamsku saradnju (OIC) službeno usvojila plan za Gazu, koji je iznijela Arapska liga na hitnom sastanku u Saudijskoj Arabiji. Inicijativa koju predvode Egipćani pojavila se kao prijedlog obnove Pojasa Gaze pod budućom upravom Palestinske samouprave kao odgovor na Trumpovu prijetnju.
Pregovori o prekidu vatre
Nova runda pregovora o prekidu vatre u Gazi je, također, počela u utorak u Kataru, a Witkoff je poslan u Dohu na posredovanje.
“Arapski ministri naglasili su važnost održavanja primirja u Gazi i na okupiranim palestinskim teritorijama, naglašavajući potrebu za istinskim naporima za postizanje pravednog i sveobuhvatnog mira zasnovanog na rješenju dvije države, osiguravajući ispunjenje težnji palestinskog naroda za slobodom i nezavisnošću”, dodaje se u saopćenju Katarskog ministarstva vanjskih poslova.
U nedjelju je Taher al-Nono, politički savjetnik vodstva Hamasa, potvrdio direktne razgovore s Washingtonom u glavnom gradu Katara, usmjerene na oslobađanje američko-izraelskog državljanina kojeg drži naoružana grupa u Gazi.
Al-Nono je rekao da je na sastancima čelnika Hamasa i američkog pregovarača za taoce Adama Boehlera razgovarano i o tome kako proći kroz provedbu sporazuma o postupnom prekidu vatre između Hamasa i Izraela s ciljem okončanja rata u Gazi.
Direktni razgovori između Boehlera i Hamasa su prekid decenijama stare politike Washingtona protiv pregovora sa grupama koje SAD označava kao “terorističke organizacije”.
Korištenje humanitarne pomoći kao oružje
Izaslanstvo Hamasa se, također, u posljednja dva dana sastalo s egipatskim posrednicima i ponovno potvrdilo svoju spremnost za pregovore o narednoj fazi primirja sa Izraelom, dok je Izrael poslao pregovarače u Dohu u ponedjeljak na pregovore o prekidu vatre.
Prva 42-dnevna faza sporazuma o prekidu vatre u Gazi istekla je ranije ovog mjeseca bez dogovora Izraela o narednim fazama koje su trebale osigurati trajni kraj njegovog rata protiv Gaze.
Izrael je od tada uveo potpunu blokadu Gaze, koja je ušla u 12. dan i uključuje sprečavanje ulaska hrane, goriva i lijekova na teritoriju, što je opisano kao čin kolektivnog kažnjavanja i izraelskog “korištenja humanitarne pomoći kao oružja” kako bi se izvršio pritisak na Hamas.