Američki senator prozvao Dodika i hrvatske separatiste: ‘Nisu dobro prošli 90-ih, neće ni danas’

Amerika promatra ko u regiji podržava stabilnost, a ko podržava povratak na etnički separatizam, kaže republikanski senator Chuck Grassley.

Stabilnost Zapadnog Balkana je bio američki prioritet kroz razne administracije, rekao je republikanski senator Chuck Grassley (REUTERS/Elizabeth Frantz)
Stabilnost Zapadnog Balkana je bio američki prioritet kroz razne administracije, rekao je republikanski senator Chuck Grassley (REUTERS/Elizabeth Frantz)

Reporter Al Jazeere iz Sjedinjenih Američkih Država, Ivica Puljić, javlja kako je republikanski senator Chuck Grassley iz Iowe u Senatu govorio o genocidu iz devedesetih godina u Bosni i Hercegovini, upozoravajući da se Miloradu Dodiku ne smije dozvoliti da zemlju i regiju ponovo uvede u sukob.

Na mreži X Grassleya se također obrušio na Dodika, ali i na one koje je opisao kao “separatiste među bosanskim Hrvatima”.

“Milorad Dodik je lider bosanskih Srba koji podržava separatizam. Sada i separatisti među bosanskim Hrvatima kreću u akciju. Ovo je zabrinjavajući odjek događanja iz devedesetih kada su mnogi morali pobjeći usred rata i genocida. Tada nije dobro završilo za separatiste, neće ni danas”, napisao je Grassley na X-u.

‘Sjetite se genocida 90-ih’

Govor Grassleya posljednji je u nizu pritisaka iz SAD-a na političko rukovodstvo Republike Srpske, uključujući Milorada Dodika, koji pokušava suspendirati rad državnih sigurnosnih i pravosudnih agencija na području tog entiteta u Bosni i Hercegovini.

“Htio bih podsjetiti moje kolege na genocid iz 1990-ih u području Zapadnog Balkana i na Daytonski mirovni sporazum kojim je genocid okončan”, rekao je Grassley.

“Godinama su lideri srpskog entiteta unutar Bosne i Hercegovine i gospodin Dodik prijetili da će odvojiti srpski dio. Sjetite se da se rat i genocid iz 1990-ih dogodio radi ljudi koji su se ponašali kao što se Dodik ponaša sada […] Njegov prethodnik služi doživotnu kaznu za počinjene ratne zločine, zločine protiv humanosti, za genocid.  Mnogi Bosanci koji su patili od tog etničkog nasilja došli su u Iowu radi zaštite. Oni su obogatili našu saveznu državu i cijelu zemlju. Mnogi od njih imaju prijatelje i obitelji u Bosni i Hercegovini […] Razgovarao sam s nekima od njih prošlog petka o eskalaciji krize i strahovanja da se veliko nasilje iz 1990-ih ne ponovi”.

‘Bosanci u opasnosti’

Gospodin Dodik, rekao je Grassley, osuđen je od strane Suda BiH zbog neustavnih akcija, odbacujući autoritet državnih vlasti i institucija […] Umjesto da se zaustavi, nastavio je Grassley, Dodik je poduplao svoje akcije […] Skupština bosanskih Srba je usvojila i implementirala zakone o zabrani državnog sigurnosnog i sudskog sustava […] entitetske vlasti su odlučile zaustaviti poteze države, ako treba i silom… Bosanci koji su lojalni državi i koji se ne izjašnjavaju kao Srbi sada su u opasnosti. Uključujući članove obitelji mojih Bosanaca iz Iowe. To me jako brine”.

Grassley kaže da su Sjedinjene Američke Države, preko državnog tajnika Rubija poduzele neke akcije, jasno kazavši da je to velika zabrinutost Trumpove administracije.

“Stabilnost Zapadnog Balkana je bio američki prioritet kroz razne administracije – Bush, Clinton, Obama, Trump, Biden i ponovno Trump […] pratim situaciju vrlo pažljivo […] Amerika također promatra tko u regiji podržava stabilnost, a tko podržava povratak na etnički separatizam, što može dovesti do novog genocida što, sjetite se, nije okončalo dobro za slične aktere iz 1990-ih […] Ja ću raditi s Trumpovom administracijom kako bi se održao pritisak na gospodina Dodika i njegove saveznike, da se zaustave i poštuju Daytonski mirovni sporazum koji je okončao nasilje 1995. godine”.

Izvor: Al Jazeera

Reklama