Pravni stručnjak: Trumpove sankcije podrivaju rad i postojanje ICC-a

Triestino Mariniello, profesor međunarodnog prava na Univerzitetu u Liverpoolu, smatra da će Trumpova odluka utjecati na rad ICC-a i njegov odnos prema svim drugim istragama i slučajevima.

(REUTERS/Kent Nishimura/File Photo)

Odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvede sankcije Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) izazvala je masovne reakcije, zbog čega se postavljaju pitanja o posljedicama ovakve odluke na rad suda i slučajeve koje razmatra, kao i o naporima potrebnim za sprječavanje njenih posljedica.

Triestino Mariniello, profesor međunarodnog prava na Univerzitetu u Liverpoolu, smatra da će Trumpova odluka utjecati na rad ICC-a i njegov odnos prema svim drugim istragama i slučajevima.

Mariniello je u intervjuu za Al Jazeeru rekao da će Trumpov potez “potkopati rad i postojanje Međunarodnog krivičnog suda u ovoj fazi”.

U skladu s tim, posljedice na rad suda “utjecat će na Ured glavnog tužitelja, pa čak i na one koji će pružati podršku sudu u okviru njegovih istraga ili bilo kojih aktivnosti koje sud obavlja u vezi sa slučajevima”, prema Mariniellou.

Sankcije ICC-u

Trump je u četvrtak potpisao izvršnu uredbu kojom se uvode sankcije ICC-u i proglasio “nacionalno vanredno stanje radi suočavanja s prijetnjom koju predstavljaju napori suda”, kritizirajući njegovo izdavanje naloga za hapšenje Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta.

Trump je rekao da je ICC sudjelovao u “nezakonitim i neutemeljenim radnjama” protiv Sjedinjenih Američkih Država i njihovog bliskog saveznika Izraela. Dodao je da je ICC neosnovano tvrdio da ima jurisdikciju nad pojedincima iz Sjedinjenih Američkih Država i nekim američkim saveznicima, uključujući Izrael.

ICC je 21. novembra 2024. godine izdao naloge za hapšenje Netanyahua i Gallanta pod optužbom da su počinili ratne zločine i zločine protiv čovječnosti tokom 15-mjesečnog izraelskog genocidnog rata protiv Palestinaca u Pojasu Gaze.

Profesor međunarodnog prava na Univerzitetu u Liverpoolu naglasio je da izvršna uredba koju je potpisao Trump “nije povezana sa selektivnim sankcijama, budući da će nametnute sankcije utjecati na druge predmete, poput Mijanmara, Ukrajine i drugih, a ne cilja samo smjer u kojem sud postupa u slučajevima koji se odnose na Izrael.”

Zaštita ICC-a

Također je istakao da je važno da članice Evropske unije poduzmu akcije kako bi se zaštitio Međunarodni krivični sud, izrazivši nezadovoljstvo zbog šutnje Evropljana i izostanka oštrih reakcija međunarodne zajednice.

Naglašava da je važno da ICC nastavi rad na pokrenutim predmetima i donese odluke u tim slučajevima, ističući da je to jedini sud koji pruža pravdu protiv genocida i ratnih zločina.

I dok je izraelski premijer Benjamin Netanyahu zahvalio Trumpu nakon njegove izvršne uredbe o ICC-u, Evropsko vijeće je upozorilo da odluka potkopava međunarodni pravosudni sistem.

ICC je osudio Trumpovu odluku i obećao da će čvrsto stajati uz svoje osoblje, pozivajući “države članice, civilno društvo i sve zemlje svijeta da se ujedine za pravdu i temeljna ljudska prava”.

Izvor: Al Jazeera

Reklama