Evropa i Kanada prošle godine za 20 posto povećale izdvajanja za odbranu
Iz NATO-a je objavljeno da uz povećanje od 20 posto, neameričke članice Saveza sada na odbranu troše ukupno 485 milijardi dolara.

Evropske članice Sjevernoatlanske alijanse (NATO) i Kanada povećale su tokom 2024. godine izdvajanja za odbranu za 20 posto u usporedbi s prethodnom godinom, objavio je generalni sekretar NATO-a Mark Rutte.
Članice NATO-a su pod pritiskom američkog predsjednika Donalda Trumpa da povećaju vojne budžete, podsjeća Reuters. Brojne članice trude se pokazati da su shvatile njegovu poruku i da su već povećale odbrambenu potrošnju, posebno od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHrvatska, Albanija i Kosovo potpisali deklaraciju o jačanju odbrambene saradnje
Američki stručnjak: Najnovija ruska raketa loša je vijest za NATO
Rat je najbolji biznis: Trumpove prijetnje i nova evropska sigurnost
Iz NATO-a je objavljeno da uz povećanje od 20 posto, neameričke članice Saveza sada na odbranu troše ukupno 485 milijardi dolara.
Sastanak naredne sedmice
“Veselim se sastanku s ministrima odbrane NATO-a naredne sedmice na kojem ćemo razgovarati kako više i bolje ulagati u odbranu”, rekao je Rutte za agenciju Reuters.
“Brojke idu prema gore. Evropa i Kanada su u 2024. potrošile 20 posto više, pa su ukupne nove investicije posljednjih godina porasle sa 640 na 700 milijardi dolara”, dodao je.
Na sastanku naredne srijede bit će i Trumpov ministar odbrane Pete Hegseth, prenosi Hina.