Zbog udara na USAID, sindikati tužili Trumpa i državnog sekretara SAD-a Marca Rubija

Potez američkog predsjednika gotovo je zaustavio ključne humanitarne operacije u svijetu.

Sindikati su tužili predsjednika, državnog sekretara i ministra finansija zbog toga što, kako tvrde, žele protivustavno da ukinu ovu preko 60 godina staru humanitarnu agenciju koju je osnovao Kongres (REUTERS/Jonathan Drake)

Dva sindikata koja zastupaju zaposlene u Američkoj agenciji za međunarodni razvoj USAID tužili su danas predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, američkog državnog sekretara i ministra finansija zbog toga što, kako tvrde, žele protivustavno da ukinu ovu preko 60 godina staru humanitarnu agenciju koju je osnovao Kongres, javljaju svjetski mediji, a prenosi Beta.

Kako je više izvora reklo CNN-u, manje od 300 zaposlenih bi trebalo da zadrže radna mjesta, dok će bezbroj ostalih biti ili na odsustvu do daljnjeg ili će naprosto biti otpušteni. Ovo je ogromno smanjenje radne snage, saopšteno je e-mailom, a stupanje na snagu očekuje se večeras.

Na meti tužbe je i odluka Trumpove administracije da zamrzne gotovo svu pomoć inostranstvu – što je potez koji je ključne humanitarne operacije u svijetu gotovo zaustavio i doveo do zamrzavanja statusa ili otpuštanja hiljada ljudi angažovanih na tim poslovima.

Tužba je podnijeta federalnom sudu u Washingtonu, a podnijele su je organizacije Democracy Forward i Public Citizen Ligitation Group, u ime Američke federacije državnih službenika (AFGE) i Američke asocijacije zaposlenih u vanjskim poslovima (AFSA).

Kršenje Ustava

Kako prenosi BBC, u tužbi se tvrdi da je predsjednik Trump prekršio Ustav SAD-a i federalni zakon pokušajem da rasformira agenciju koju je osnovao američki Kongres.

“Niti jedna jedina akcija koju je poduzeo tuženi radi rasformiranja USAID-a nije imala odobrenje Kongresa”, navodi se u tužbi i dodaje: “U skladu sa federalnim propisima, Kongres je jedini entitet koji može zakonito da rasformira agenciju.

Od suda se traži da na čelo USAID-a bude postavljen nezavisni vršilac dužnosti direktora, da zgrade USAID-a budu ponovo otvorene za zaposlene, da stranica USAID-a bude vraćena online, da se projekti sa grantovima i ugovori vrate na snagu, i da se obavezujuća evakuacija osoblju izvan SAD-a ukine.

Od suda se traži da, zbog hitne potrebe za uspostavljanjem humanitarnih programa, smjesta zaustavi implementaciju plana za “gušenje” USAID-a kojim, prema zastupnicima tužilaca, rukovodi milijarder Elon Musk.

Hiljade izgubljenih poslova

“Ove akcije stvorile su globalnu humanitarnu krizu jer je naglo zaustavljen ključni rad zaposlenih u USAID-u, primalaca grantova i zaposlenih. One su Amerikance koštale hiljada izgubljenih poslova, a ugrozile su i američke nacionalne bezbjednosne interese”, navodi se u tužbi, prenosi BBC.

CNN ukazuje da su se na meti tužbe, poret Trumpa, našli i državni sekretar Marco Rubio, ministar finansija Scott Bessent i njihove agencije.

Za Trumpa je naglašeno da se njegove skorašnje akcije mogu posmatrati kao nezakonito prisvajanje ovlaštenja koje ima Kongres.

“Postupanje predsjednika Trumpa radi rasformiranja USAID-a izlazi iz okvira predsjedničkih ovlaštenja i predstavlja uzurpaciju zakonodavnih ovlaštenja koja su Kongresu dodijeljena Ustavom, čime se krši (ustavno) načelo podjele vlasti (na zakonodavnu, izvršnu i sudsku)”, precizira se u tužbi.

Trump je u ponedjeljak tvrdio da mu ne treba nikakav Kongres da bi rasformirao USAID, na šta su reagovali pravni eksperti koji su ukazali da on nema zakonsko ovlaštenje da jednostrano rasformira nezavisne federalne agencije kao što je USAID.

Izvor: Agencije

Reklama