Trump potpisao uredbu o sankcioniranju Međunarodnog krivičnog suda

Američki predsjednik Donald Trump potpisao je izvršnu uredbu kojom se uvode sankcije ICC-u koji optužuje za “poduzimanje nezakonitih i neutemeljenih radnji protiv Amerike i Izraela.

Kandidatkinja za američku ambasadoricu u Hrvatskoj je Trumpova bogata prijateljica s Floride (Elizabeth Frantz / Reuters)
Uredbom se zabranjuje ulazak u Sjedinjene Američke Države čelnicima, zaposlenicima i agentima ICC-a kao i članovima njihovih najbližih porodica (REUTERS/Elizabeth Frantz/File Photo)

Američki predsjednik Donald Trump potpisao je izvršnu uredbu kojom se uvode sankcije Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) koji optužuje za “poduzimanje nezakonitih i neutemeljenih radnji protiv Amerike i Izraela”.

Uredbom se zabranjuje ulazak u Sjedinjene Američke Države čelnicima, zaposlenicima i agentima ICC-a kao i članovima njihovih najbližih porodica, prenosi Hina.

Uredba, također, predviđa zamrzavanje sve imovine koju ti isti pojedinci drže u Sjedinjenim Američkim Državama.

Američki republikanci, ali i mnoge demokrate bili su ogorčeni ICC-ovim izdavanjem naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, kojeg je američki predsjednik primio u utorak, kao i bivšeg izraelskog ministra odbrane Yoava Gallanta.

ICC je utvrdio da protiv Netanyahua i Gallanta postoje “razumni razlozi” za sumnju za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti za rat u Gazi, koji je uslijedio nakon Hamasovog napada.

Benjamin Netanyahu nazvao je odluku antisemitskom, dok je bivši američki predsjednik Joe Biden nazvao naloge za hapšenje Izraelaca “nečuvenim”.

Sankcije ICC-u

ICC je 2023. izdao i nalog za hapšenje predsjednika Vladimira Putina, optužujući ga za ratni zločin nezakonitog deportiranja stotina djece iz Ukrajine. Rusija je zabranila ulazak glavnom tužitelju ICC-a Karimu Khanu i stavila njega i dvojicu sudaca ICC-a na svoju potjernicu.

Ni Sjedinjene Američke Države ni Izrael ni Rusija nisu članovi ICC-a, stalnog suda zaduženog za krivični progon i suđenje osobama optuženima za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.

U decembru je predsjednica suda, sutkinja Tomoko Akane, upozorila da će sankcije “brzo potkopati rad suda u svim situacijama i slučajevima i ugroziti njegovo postojanje”.

Tokom prve Trumpove administracije 2020, Washington je uveo sankcije tadašnjoj tužiteljici Fatoui Bensoudi i jednom od njenih glavnih saradnika zbog istrage ICC-a o navodnim ratnim zločinima američkih trupa u Afganistanu.

Osnovan 2002, Sud sa sjedištem u nizozemskom Hagu sada ima 124 države članice.

Izvor: Agencije

Reklama