Izrael se povlači iz UN-ovog Vijeća za ljudska prava
U četvrtak je izraelski ministar vanjskih poslova optužio UNHRC za antisemitizam.

Izrael kaže kako “neće učestvovati” u Vijeću Ujedinjenih naroda za ljudska prava (UNHRC), prateći korake Sjedinjenih Američkih Država koje su ranije ove sedmice najavile svoje povlačenje.
Kao odgovor na najavu izraelskog ministra vanjskih poslova u četvrtak, glasnogovornik UNHRC-a Pascal Sim rekao je da Izrael ima status države posmatrača unutar tijela za ljudska prava i stoga se ne može povući iz Vijeća.
Nastavite čitati
list of 4 itemsOdržana konstituirajuća sjednica novog saziva Bundestaga, predsjedavajući podržao Palestinu
Nastavlja se izraelska kampanja smrti, posebno aktivna artiljerija
Smanjuje se prisustvo UN-a u Gazi
Vijeće sa sjedištem u Ženevi sastoji se od 47 država članica UN-a koje biraju druge članice UN-a na četverogodišnji mandat na rotirajućoj osnovi. Ni SAD također trenutno nije izabrani član Vijeća.
U četvrtak je izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Saar optužio UNHRC za antisemitizam i rekao da se njegova država “pridružuje Sjedinjenim Američkim Državama i neće učestvovati u UNHRC-u”.
Saar je dodao da je odluka “donesena u svjetlu stalne i nepopustljive institucionalne pristranosti prema Izraelu u Vijeću za ljudska prava, koja je ustrajna od njegovog osnivanja 2006. godine”.
Ranije je izraelski ambasador pri UN-u Danny Danon optužio tijelo za “moralni neuspjeh”.
Albanese: Izuzetno ozbiljna odluka
Francesca Albanese, posebna izvjestiteljica UN-a za okupirano palestinsko područje, rekla je da je odluka Izraela “izuzetno ozbiljna” i “pokazuje oholost i nedostatak spoznaje onog što je (Izrael) učinio”.
“Oni samodopadno tvrde da nemaju za šta odgovarati i to dokazuju cijeloj međunarodnoj zajednici”, dodala je.
UNHRC provodi periodične preglede stanja ljudskih prava u državama članicama UN-a, a također je odgovoran za imenovanje stručnjaka za ljudska prava koji će služiti kao nezavisni posebni izvjestitelji UN-a.
Izrael je učestvovao u periodičnim pregledima koje članice UN-a moraju podnijeti UNHRC-u. Međutim, nekoliko je godina bojkotirao rasprave o “stanju ljudskih prava u Palestini i drugim okupiranim arapskim teritorijama”.
Odluka Izraela od četvrtka posljednja je u nizu okršaja koje Izrael ima s UN-om. Izrael je u oktobru zabranio UN-ovu Agenciju za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA), što je izazvalo široku međunarodnu osudu.