Gvatemala prihvata migrante iz drugih zemalja deportovane iz SAD-a
Prema sporazumu o ‘sigurnoj trećoj državi’, deportovani migranti bi potom bili vraćeni u svoje matične države o trošku SAD-a.

Predsjednik Gvatemale Bernardo Arevalo rekao je nakon sastanka s američkim državnim sekretarom Markom Rubiom kako će njegova država prihvatiti migrante iz drugih zemalja koji će biti deportovani iz Sjedinjenih Američkih Država, prenosi Beta, pozivajući se na AP.
Prema sporazumu o “sigurnoj trećoj državi” koji je Arevalo najavio, deportovani migranti bi potom bili vraćeni u svoje matične države o trošku SAD-a.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRuta – Prvi dio | Priče s Istoka
Evropska unija priprema strožije mjere za suzbijanje iregularnih migracija
Švicarski parlament podržao prijedlog za intenziviranje graničnih kontrola
“Dogovorili smo se da za 40 posto povećamo broj letova deportovanih, kako naše nacionalnosti, tako i deportovanih drugih nacionalnosti”, rekao je gvatemalski lider, govoreći na konferenciji za novinare s Rubiom.
Dogovor u El Salvadoru
Imigracija, prioritet Trampove administracije, bila je glavni fokus Rubiovog prvog inozemnog putovanja.
U El Salvadoru je u ponedeljak najavio sličan, ali širi sporazum.
Predsjednik El Salvadora Nayib Bukele rekao je da će njegova država prihvatiti deportovane ljude iz SAD-a bilo koje nacionalnosti, uključujući američke državljane i legalne stanovnike koji su u zatvoru zbog “nasilnih zločina”.