Fajon u Damasku: Narod Sirije zaslužuje bolju budućnost nakon 14 godina pakla

Navela je da se privremene sirijske vlasti suočavaju s historijskom prilikom i važnom odgovornošću.

Fajon se u Damasku sastala s prvim ljudima nove Sirije (EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS)

Posjeta Siriji u ovom ključnom trenutku odraz je solidarnosti Slovenije sa sirijskim narodom, koji zaslužuje bolju budućnost nakon 14 godina pakla, rekla je slovenska ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon, prenosi Anadolija.

Ona se danas sastala s predsjednikom Sirije Ahmedom Al-Sharom i ministrom vanjskih poslova Asadom Hassanom Al-Shaibanijem u Damasku.

Navela je da se privremene sirijske vlasti suočavaju s historijskom prilikom i važnom odgovornošću.

“Ključno je da provedu inkluzivnu tranziciju i izgrade državu koja je skrojena prema potrebama svih Sirijaca. Nova, ujedinjena Sirija mora uzeti u obzir glas civilnog društva i žena”, rekla je Fajon.

Nova nada za sirijski narod

Prije Fajon Damask su posjetili brojni zapadni predstavnici koji su istakli potrebu za izgradnjom nove Sirije koja će osigurati prava svih ljudi koji u njoj žive.

Specijalni izaslanik UN-a za Siriju Geir Pedersen rekao je ranije da postoji velika nada da se sada može vidjeti početak nove Sirije, koja će usvojiti ustav za sve građane i da će postojati slobodni i pošteni izbori.

Također je rekao da je prisutnost Ujedinjenih naroda u Siriji namijenjena pružanju pomoći i da se nada postizanju bliske saradnje između svih strana.

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock potvrdila je da je sada potrebno pokrenuti politički proces u Siriji, koji će voditi Sirijci iznutra, a ne vanjski faktori.

Njemačka ministrica je istaknula da miran prijenos vlasti mora uzeti u obzir prava svih etničkih i vjerskih zajednica u Siriji.

Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noel Barrot rekao je da će se o novim prijelaznim vlastima u Siriji suditi na osnovu djela, a ne riječi, istaknuvši da ukidanje sankcija i obnova u Siriji moraju biti uvjetovani političkim i sigurnosnim obavezama.

Izvor: Agencije

Reklama