Zašto Iran uvodi napredno oružje i pojačava vojne manevre?
Od početka ove godine, Iran je pojačao svoje vojne vježbe širom zemlje u kojima učestvuju vojska, Revolucionarna garda i Narodna mobilizacija.

Teheran – Uprkos postignutom sporazumu o prekidu vatre u Pojasu Gaze i želji iranske i američke vlade da se uključe u pregovore kako bi se riješila sporna pitanja, iranski vojni establišment ubrzava tempo predstavljanja modernog oružja, u sklopu niza vojnih vježbi koje su pokrenute nakon izraelskog napada na iransku teritoriju u oktobru prošle godine.
Od početka ove godine, Iran je pojačao svoje vojne vježbe širom zemlje u kojima učestvuju vojska, Revolucionarna garda i Narodna mobilizacija. General major Ali Mohammad Naeini potvrdio je da će ove vojne vježbe trajati do sredine marta.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIran pomilovao novinarke koje su razotkrile smrt Mahse Amini
Iranski predsjednik prozvao Trumpa u govoru na 46. godišnjicu Islamske revolucije
Iran odbacio razgovore sa SAD-om nakon novih sankcija
Tokom posljednjih nekoliko sedmica iranski vojni establišment počeo je otkrivati svoja najnovija vojna postignuća, uključujući projektile, bespilotne letjelice, protivzračne sisteme, skladišta projektila i superbrze čamce, naglašavajući da “neki od ovih brodova mogu izvoditi napade na američke brodove i razarače”.
Najnovija raketa
Iranska državna televizija objavila je u subotu navečer video koji, kako je navedeno, prikazuje novu podzemnu mornaričku bazu u kojoj se nalaze stotine krstarećih projektila sposobnih da zaobiđu elektroničke uređaje neprijatelja.
Iransko Ministarstvo odbrane objavilo je u nedjelju detalje o ”najnovijoj balističkoj raketi Etemad”, koja ima domet od 1.700 kilometara. Također su predstavljena i tri lokalno proizvedena satelita: Navak, Pars-1 i Pars-2.
Povodom obilježavanja 46. godišnjice pobjede Iranske revolucije 1979. godine, iranska vojska je saopćila da će zamijeniti svoje standardno oružje G-3 lokalno proizvedenom puškom Masaf-2.
Iransko Ministarstvo odbrane predstavilo je u nedjelju nadograđenu verziju domaćeg protivzračnog odbrambenog raketnog sistema Bavar 373, pojasnivši da su lansirne platforme sistema sada opremljene zasebnim radarskim setovima za otkrivanje i praćenje ciljeva, kao i kontrolu lansiranja, za razliku od prethodne verzije koja je koristila centralni radar za presretanje i uništavanje ciljeva.
Strane prijetnje
Mohammad Mahdi Yazdi, istraživač u oblasti vojnih pitanja, smatra da Teheran pojačava svoje vojne vježbe i uvođenje strateškog oružja kao odgovor na regionalni i međunarodni razvoj događaja. Smatra da je posljednji izraelski napad na mete unutar Irana “opasan razvoj događaja” koji je potaknuo Teheran da radi na povećanju svoje sposobnosti odvraćanja i modernizaciji svojih borbenih kapaciteta.
Govoreći za Al Jazeeru, iranski istraživač primjećuje skrivene prijetnje u izjavama američkog predsjednika Donalda Trumpa, izrazivši nadu da će se izbjeći napad na Iran. Smatra da se Trumpovi stavovi podudaraju s izraelskom prijetnjom da će udariti na nuklearna postrojenja u Teheranu, s obzirom na to da Tel Aviv računa na Trumpovu pomoć u ostvarivanju tog cilja.
Prema njegovom mišljenju, iranska vojska je koristila bojevu municiju u vojnim vježbama kako bi pokazala efikasnost svojih radara i uspjeh svog protivzračnog oružja u odbijanju raketnih napada, dok su iranski hipersonični projektili dokazali sposobnost probijanja najnovijih američkih i izraelskih protivzračnih sistema.
Yazdi je rekao da su iranske vojne snage trenutno na najvišim nivoima borbene spremnosti, ta da rade na integraciji umjetne inteligencije u svoje naoružanje kako bi se suprotstavili naprednom oružju svojih neprijatelja, ali i da poboljšaju brzinu detekcije neprijateljskih ciljeva i odrede optimalne tačke za napad. Osim toga, ove snage primjenjuju i sistem za borbu protiv bespilotnih letjelica.
Tokom svojih kontinuiranih manevara, iranske snage su, prema riječima istraživača, implementirale tehnologiju umjetne inteligencije u svoje raketne sisteme. U vojnim vježbama ispaljivani su projektili opremljeni ovom tehnologijom iz naprednih dronova, izvođeni su grupni letovi jurišnih dronova te borbene operacije uz pomoć robota protiv tenkova i transportera.
Razočarenje
Mohsen Jalilvand, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Teheranu, smatra da pojačavanje iranskih vojnih manevara dolazi u kontekstu stalnih napetosti između Teherana i zapadnih prijestolnica zbog iranskog stava o Izraelu. Odbacio je mogućnost smanjivanja tih napetosti, uprkos želji iranske vlade i američke administracije da sjednu za pregovarački sto.
Govoreći za Al Jazeeru, profesor Mohsen je podsjetio da je iranski vrhovni vođa Ali Khamenei prošlog augusta pozvao vladu svoje zemlje da poveća ulaganja u vojni sektor. Smatra da je intenziviranje vojnih vježbi u Teheranu uslijedilo nakon što je vojni budžet povećan za 200 posto.
Dodao je da je sedmicu dana nakon Khameneijevih izjava o ”opreznom postupanju s neprijateljem”, što su pojedini protumačili kao implicitno odobravanje vladine namjere da pregovara sa SAD-om, iranski vođa ponovno napao Washington u nedjelju, rekavši da iranski narod ima hrabrosti reći: ”SAD je agresor i lažov”.
Iranski profesor smatra da je cilj iranske politike balansiranje između diplomatije i dešavanja na terenu uz osiguravanje aduta za vršenje pritiska u rukama svoje pregovaračke delegacije. U isto vrijeme predviđa da će doći do porasta napetosti u iransko-zapadnim odnosima tokom ove godine.