Rubio upozorio Panamu zbog ‘kineskog utjecaja’ na Panamski kanal

Donald Trump je po povratku na dužnost zaprijetio da će preuzeti kontrolu nad Panamskim kanalom, tvrdeći da njim upravlja Kina.

SAD i Panama postigli su napredak u ključnim migracijskim i poslovnim pitanjima tokom Rubiove posjete Panama Cityju, ali nisu uspjeli pronaći zajednički jezik u vezi operacija Panamskog kanala
SAD i Panama postigli su napredak u ključnim migracijskim i poslovnim pitanjima tokom Rubiove posjete Panama Cityju, ali nisu uspjeli pronaći zajednički jezik u vezi s operacijama Panamskog kanala (Mark Schiefelbein/Pool via REUTERS)

Američki državni sekretar Marco Rubio upozorio je Panamu da odmah poduzme korake za rješavanje zabrinutosti SAD-a zbog kineskih kompanija koje upravljaju lukama u blizini kanala, za koje je predsjednik Donald Trump rekao da predstavljaju prijetnju nacionalnoj sigurnosti SAD-a.

SAD i Panama postigli su napredak u ključnim migracijskim i poslovnim pitanjima tokom Rubiove posjete Panama Cityju, ali nisu uspjeli pronaći zajednički jezik u vezi s operacijom Panamskog kanala, a predsjednik Jose Mulino rekao je da suverenitet njegove zemlje nad drugim najprometnijim plovnim putem na svijetu nije predmet rasprave, prenosi Hina.

“Trump je donio preliminarnu odluku da trenutni položaj utjecaja i kontrole Kineske komunističke partije nad područjem Panamskog kanala predstavlja prijetnju kanalu”, rekla je glasnogovornica američkog State Departmenta Tammy Bruce.

Trump je odbio isključiti upotrebu vojne sile nad Panamom, što je izazvalo kritike latinoameričkih prijatelja i neprijatelja SAD-a. Na saslušanju u Senatu prošle sedmice američki dužnosnici rekli su da bi zbog spora o kanalu mogle biti nametnute novčane kazne i ograničenja brodovima pod panamskom zastavom, koji uplovljavaju u američke luke.

Revizija poslova

Nakon sastanka s Rubiom, za koji je rekao da je bio pun poštovanja i srdačan, Mulino je najavio da bi memorandum o razumijevanju potpisan u julu s Američkim ministarstvom domovinske sigurnosti mogao biti proširen kako bi se Venecuelanci, Kolumbijci i Ekvadorci, koji se pokušavaju domoći SAD-a, mogli vratiti u svoju domovinu letovima iz Paname.

Mulino je, također, pokazao spremnost za reviziju nekih kineskih poslova u Panami, uključujući ključnu 25-godišnju koncesiju CK Hutchison Holdingsu sa sjedištem u Hong Kongu, obnovljenu 2021. za upravljanje lukama na oba ulaza u kanal.

Ugovor je bio na meti američkih zakonodavaca i vlade kao primjer kineske ekspanzije u Panami, za koju tvrde da je u suprotnosti s ugovorom o neutralnosti koji su obje zemlje potpisale 1977. godine.

Panamska vlada i neki stručnjaci odbacuju tu tvrdnju, uglavnom zato što luke nisu dio operacija kanala i nisu predstavljale sigurnosni problem.

Prijevremeni prekid

Širi sporazum između Paname i Kine u okviru kineske inicijative Pojas i put, prema kojem je azijska država proširila ulaganja u Panami tokom prethodnih administracija, neće biti obnovljen, rekao je Mulino.

“Proučit ćemo mogućnost prijevremenog prekida”, dodao je.

Mulino je, također, rekao da će biti “važno” razgovarati licem u lice s Trumpom o ključnim pitanjima.

Trump je po povratku na dužnost zaprijetio da će preuzeti kontrolu nad Panamskim kanalom, koji su izgradile Sjedinjene Američke Države početkom 20. stoljeća i predale Panami 1999, tvrdeći da kanalom upravlja Kina.

Kina je rekla da ne igra nikakvu ulogu u upravljanju kanalom i da poštuje suverenitet i nezavisnost Paname nad plovnim putem.

Kanalom upravlja Uprava Panamskog kanala, autonomna agencija koju nadzire Panamska vlada.

Izvor: Agencije

Reklama