U Njemačkoj počinju razgovori o formiranju vladajuće koalicije

Konzervativci bloka CDU/CSU počinju u petak sa socijaldemokratama (SPD) razgovore o formiranju moguće koalicije.

Lider Kršćansko-demokratske unije (CDU) Friedrich Merz koji treba da postane novi kancelar, rekao je ranije da želi da formira vladu do Uskrsa, 20. aprila
Lider Kršćansko-demokratske unije (CDU) Friedrich Merz, koji treba postati novi kancelar, nastoji formirati vladu do Uskrsa, 20. aprila (REUTERS/Liesa Johannssen/File Photo)

Konzervativci bloka CDU/CSU, koji su osvojili najviše glasova na parlamentarnim izborima održanim u nedjelju u Njemačkoj, počinju u petak sa socijaldemokratama (SPD) razgovore o formiranju moguće koalicije, rekli su agenciji France Presse izvori iz oba tabora.

Lider Kršćansko-demokratske unije (CDU) Friedrich Merz, koji treba da postane novi kancelar, rekao je ranije da želi formirati vladu do Uskrsa, 20. aprila, ali su socijaldemokrate istakle neke nesuglasice za formiranje njihove pete “velike koalicije”, prenosi Beta.

U petak se po devet predstavnika svake strane očekuje na prvom sastanku čiji sadržaj neće biti iznesen jer su postigli dogovor o povjerljivosti, rekli su izvori.

Ti razgovori su prvi korak prije pregovora o koaliciji, a ti pregovori bi mogli trajati mjesecima.

Izazovi za Njemačku

Međutim, Njemačka koja se suočava s velikim preokretima ne smije gubiti vrijeme jer njen ekonomski model više ne funkcionira, postoji rizik od trgovinskog rata sa Sjedinjenim Američkim Državama, a promijenio se i stav SAD-a kao historijskog saveznika koji se približava Rusiji.

“Svijet nas ne čeka, stvari se i dalje ubrzano mijenjaju”, rekao je u ponedjeljak Merz, riješen da “sa socijaldemokratama vodi konstruktivne, dobre i brze razgovore”.

Merz je pomenuo tri tačke kao prioritet u razgovorima: vanjska i sigurnosna politika, “neriješeno pitanje migracija” i ekonomska situacija.

Konzervativni blok je na izborima osvojio 28,6 posto glasova, a Merz je odmah rekao da ne želi koaliciju sa ekstremno desničarskom strankom Alternativa za Njemačku (AfD), koja je druga sa 20,8 posto glasova.

Socijaldemokrate su tek treće s gotovo 16 posto osvojenih glasova, što je veliki poraz za tu stranku dosadašnjeg kancelara Olafa Scholza.

Izvor: Agencije

Reklama