Trump: Zelenski će potpisati ‘vrlo veliki’ ugovor o mineralima

Američki predsjednik kaže kako očekuje da ukrajinski čelnik u petak potpiše sporazum o zajedničkom razvoju prirodnih resursa Ukrajine.

Trumpovo obraćanje ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i njegovi verbalni napadi na Zelenskog izazvali su zabrinutost u Kijevu i evropskim prijestolnicama (Reuters/ Evelyn Hockstein)

Sjedinjene Američke Države i Ukrajina postigle su dogovor koji omogućava pristup rijetkim mineralima i drugim prirodnim resursima te evropske države, rekao je američki predsjednik Donald Trump.

Govoreći u Bijeloj kući, Trump je potvrdio ranije navode da je postigao dogovor s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim o razvoju prirodnih resursa Ukrajine.

“Čujem da dolazi u petak. Svakako, meni je uredu ako on to želi. I on bi to želio potpisati zajedno sa mnom, i razumijem da je to velika stvar, vrlo velika stvar”, rekao je Trump novinarima u Ovalnom uredu.

Dodao je kako bi sporazum mogao biti vrijedan hiljadu milijardi dolara i da će osigurati da američki porezni obveznici “dobiju svoj novac natrag, plus još”.

“Trošimo stotine milijardi dolara na Rusiju i Ukrajinu koje vode rat koji se nikada, ali nikada nije trebao dogoditi.”

Upitan šta bi Kijev dobio zauzvrat, Trump je naveo pomoć vrijednu 350 milijardi dolara, za koju tvrdi da je već osigurana te “vojnu opremu i pravo na borbu”.

Američki Kongres izdvojio je 174 milijarde dolara za Ukrajinu između 2022. i 2024. godine, prema podacima Kongresne službe za istraživanje.

Popravljanje odnosa

Trumpove izjave uslijedile su nakon medijskih navoda da su SAD i Ukrajina postigli sporazum nakon što je Zelenski prethodno odbacio raniji nacrt kojim bi se potpisala prava na prirodne resurse u vrijednosti od 500 milijardi dolara.

Do napretka u pregovorima dolazi u vrijeme kada Ukrajina želi popraviti odnose s Trumpovom administracijom u vrijeme napetosti zbog njegove odluke da isključi Kijev iz pregovora s Moskvom o okončanju rata.

Trumpovo obraćanje ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i njegovi verbalni napadi na Zelenskog izazvali su zabrinutost u Kijevu i evropskim prijestolnicama da je on sklon brzom okončanju sukoba pod uvjetima koji idu u prilog Moskvi.

Lider SAD-a je prošle sedmice nazvao Zelenskog “diktatorom” zbog njegove odluke da suspendira izbore nakon invazije Moskve 2022. i optužio ukrajinskog čelnika da izbjegava napore za postizanje mira kako bi mogao nastaviti s primanjem američke pomoći.

Nepoznati svi detalji

Izvještavajući iz Kijeva, Al Jazeerin Charles Stratford rekao je da ukrajinski zvaničnici vjeruju kako će kabinet Zelenskom u srijedu preporučiti potpisivanje sporazuma s Trumpom.

“Ovo je vrlo značajno, jer se svakako, prema Ukrajincima s kojima smo razgovarali cijele sedmice, ovaj dogovor smatra sredstvom da Donald Trump u osnovi dobije ono što želi”, dodao je Stratford.

Iako je Zelenski u početku odbacio dogovor jer “nije imao dovoljno sigurnosnih garancija”, Stratford je kazao kako je Trump od tada izvršio “značajan dodatni pritisak”.

Iako potpuni detalji dogovora nisu potvrđeni, više je medija objavilo da će Ukrajina uložiti 50 posto prihoda od buduće monetizacije svojih resursa u fond u zajedničkom vlasništvu, koji bi ulagao u projekte u Ukrajini.

Nacrt teksta navodno ne uključuje izričite američke sigurnosne garancije. Financial Times, koji je prvi javio o dogovoru, rekao je da veličina udjela Washingtona u fondu tek treba biti određena.

Reset nakon rata riječima

Matthew Sussex, gostujući saradnik Centra za strateške i odbrambene studije pri Australskom nacionalnom univerzitetu, rekao je kako će dogovor dati Washingtonu i Kijevu “način da se resetiraju nakon nedavnog rata riječima”.

“Koliko sam shvatio, SAD je znatno ublažio svoje zahtjeve. To dogovor čini prihvatljivijim za Kijev, iako nema priložene sigurnosne garancije: u biti Ukrajina ne dobiva ništa, ali ne mora ni dati mnogo”, naveo je Sussex za Al Jazeeru.

Vjeruje se da Ukrajina drži približno pet posto svjetskih rezervi rijetkih metala, prema podacima UN-a. Minerali, koji uključuju lantan, cerij i praseodim, ključni su sastojci u proizvodnji elektronike, baterija i magneta, između ostalog.

Izvor: Al Jazeera

Reklama