Kineske vježbe između Australije i Novog Zelanda ‘događaj bez presedana’
Zvaničnici Australije i Novog Zelanda pratili su kretanje kineskih brodova.

Kineska mornarica održala je u petak i subotu vježbe u međunarodnim vodama između Australije i Novog Zelanda, što su australijski zvaničnici opisali kao “događaj bez presedana”.
U isto vrijeme, brod američke obalske straže “Midgett”, koji je prelazio Tasmansko more u okviru saradnje s Australijom i Novim Zelandom, znao je da su kineski brodovi prisutni na tom području, ali nije bilo nikakvih interakcija, rekao je kapetan broda Matthew Rooney, prenio je Reuters.
Nastavite čitati
list of 3 itemsAustralija i Novi Zeland pomažu pacifičke otočke države za slučaj katastrofa
Kina izvodi vojne vježbe u Tasmanskom moru, Australija zabrinuta
“Bili smo svjesni njihove prisutnosti. To nije utjecalo na naše operacije. Slijedimo međunarodne norme, propise za sprečavanje sudara na moru i nismo imali nikakvih susreta i očekivali bismo da kineska mornarica učini isto”, dodao je Rooney na konferenciji u Sydneyu.
Kineske mornaričke vježbe primorale su aviokompanije da promijene rute 49 međunarodnih letova zbog sigurnosnih razloga.
Zvaničnici Australije i Novog Zelanda pratili su kretanje kineskih brodova, dok je američka obalska straža pojačala prisustvo u južnom Pacifiku kako bi se borila protiv ilegalnog ribolova.
Pomoć u zaštiti otočkih država
Euan Graham, viši analitičar s Australskog instituta za stratešku politiku, rekao je da su to bile najjužnije vježbe koje je kineska mornarica održala i pokazao da Kini nije potrebna pomorska baza u južnom Pacifiku da bi projicirala moć.
Kina vjerovatno iskušava diplomatsku odlučnost Australije, Novog Zelanda i australskog sigurnosnog saveznika Sjedinjenih Američkih Država, rekao je.
“Ovo je jasan signal da se Kina ne osjeća uplašeno od djelovanja u blizini SAD-a, najbližeg pacifičkog saveznika”, rekao je.
Glasnogovornik Kineskog ministarstva vanjskih poslova rekao je da je mornarica Narodne oslobodilačke vojske izvodila vježbe i obuku u dalekim vodama i pridržavala se sigurnosnih standarda u skladu s međunarodnim zakonima i praksom.
Obalna straža SAD-a povećala je operacije u južnom Pacifiku od 2024, patrolirajući radi ilegalnog ribolova udaljenih flota, uključujući one iz Kine, na poziv otočkih zemalja Pacifika.
Kina je prvi put 2025. registrirala desetke brodova obalne straže za ribarske patrole na pacifičkim otocima, iako nijedan još nije raspoređen. Kina koristi svoju obalnu stražu za provođenje svojih zahtjeva za pomorsku granicu u Južnom kineskom moru.
Rooney je rekao da je američka obalna straža na Pacifiku kako bi “pomogla državama u održavanju njihovog nacionalnog suvereniteta kroz bilateralne pozive i bilateralne pomorske sporazume za podršku operacijama unutar njihove isključive ekonomske zone kako bi se spriječilo zlonamjerno ponašanje kao i kako bi se spriječio krivolov morskih resursa”.
Komandantica baze flote HMAS Kuttabul u Sydneyu, kapetanica Rebecca Levitt, rekla je da Australija ima “veliki dio okeana koji moraju zaštititi i osigurati tu stabilnost unutar regije, a to ne mogu učiniti bez Sjedinjenih Američkih Država”.