Merz rekao da će Netanyahu moći posjetiti Njemačku uprkos nalogu ICC-a

Izgledni njemački kancelar Friedrich Merz rekao je da je pozvao izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da posjeti Njemačku i da će pronaći način kako da to učini a da ne bude uhapšen.

'Mislim da je ideja da izraelski premijer ne može posjetiti Saveznu Republiku Njemačku sasvim apsurdna', rekao je Merz (AP Photo/Martin Meissner)

Izgledni njemački kancelar Friedrich Merz rekao je u ponedjeljak da je pozvao izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da posjeti Njemačku i da će pronaći način kako da to učini a da ne bude uhapšen na osnovu naloga Međunarodnog krivičnog suda (ICC).

“Mislim da je ideja da izraelski premijer ne može posjetiti Saveznu Republiku Njemačku sasvim apsurdna”, rekao je Merz na konferenciji za novinare dan nakon što su njegovi konzervativci osvojili najviše glasova na nacionalnim parlamentarnim izborima, prenosi Hina.

Rekao je da je Netanyahuu putem telefona kazao da će “pronaći način da posjeti Njemačku i da ode a da ne bude uhapšen”.

Netanyahuov ured objavio je da je izraelski premijer čestitao Merzu i da je Merz rekao Netanyahuu da će ga pozvati u Njemačku “usprkos skandaloznoj odluci Međunarodnog krivičnog suda da ga označi kao ratnog zločinca”.

ICC je izdao nalog za hapšenje Netanyahua i njegovog bivšeg ministar odbrane Yoava Gallanta te dužnosnika Hamasa Mohammeda Deifa zbog navodnih ratnih zločina u Pojasu Gaze.

Ratni zločini

I Izrael i Hamas su objavili da je Deif ubijen u julu u izraelskom zračnom udaru.

Izrael je osudio naloge izdate za Netanyahuom i Gallantom, rekavši da je ta zemlja djelovala u samoodbrani od Hamasovih napada na Izrael u oktobru 2023.

Ali grupe za zaštitu ljudskih prava i stručnjaci za međunarodno pravo optužuju Izrael za činjenje ratnih zločina i neselektivno bombardiranje Palestinaca širom Pojasa Gaze, koji je uništen u 15 mjeseci rata.

Više od 48.000 Palestinaca ubijeno je u ratu, prema Ministarstvu zdravstva Gaze. Međutim, hiljade Palestinaca prijavljeni su kao nestali pod ruševinama i pretpostavlja se da su mrtvi.

Postoje “razumni razlozi” za vjerovanje da su Gallant i Netanyahu “namjerno i svjesno uskratili civilnom stanovništvu u Gazi objekte, potrepštine i namirnice neophodne za njihov opstanak, uključujući hranu, vodu, lijekove i medicinske potrepštine, kao i gorivo i struju”, objavio je ICC u svojoj odluci u novembru.

Svih 27 država članica EU-a uključujući Njemačku potpisnice su Rimskog statuta kojim je osnovan ICC, jedini stalni međunarodni sud za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, koji očekuje od svojih članica da na svojoj teritoriji uhapse osobe koje traži.

Rimski statut, ugovor kojim je osnovan ICC, uključuje 124 države potpisnice na šest kontinenata.

Zakonske obaveze

Prema statutu, zemlje koje su dio ICC-a zakonski su obavezne provoditi njegove potjernice, rekao je za Al Jazeeru međunarodni advokat za ljudska prava Jonathan Kuttab nakon što su nalozi izdani prošle godine.

“Zakon djeluje na temelju pretpostavke da će ga se ljudi pridržavati. Tako nastaju svi zakoni”, rekao je Kuttab. “Očekujete da svi poštuju zakon. Oni koji ne poštuju zakon i sami ga krše.”

Njemačka je bila i vjeran saveznik Izraela i snažan pristalica ICC-a.

Kao država članica suda, zemlja je dužna da pritvori osumnjičene za kojim su izdane potjernice ako stupe na njihovo tlo, ali ICC nema načina da ih na to prisili.

Nakon odluke ICC-a u novembru, glasnogovornik njemačke vlade rekao je da će zemlja “pažljivo ispitati” naloge za hapšenje Netanyahua i Gallanta, ali neće poduzimati daljnje korake do posjete zemlji.

“Savezna vlada bila je uključena u izradu nacrta statuta ICC-a i jedna je od najvećih pristalica ICC-a. Ova pozicija također je rezultat njemačke historije”, rekao je glasnogovornik.

“U isto vrijeme, posljedica njemačke historije je da imamo jedinstven odnos i veliku odgovornost prema Izraelu.”

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama