Bivši zamjenik komandanta NATO-a poziva Veliku Britaniju da se pripremi za rat s Rusijom
Američki predsjednik Donald Trump nagovijestio je mogućnost povlačenja svojih snaga iz baltičkih zemalja članica NATO-a, što bi moglo ohrabriti ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Velika Britanija bi se trebala pripremiti za rat s Rusijom i ponovno uvesti obavezni vojni rok, rekao je za novine iNews bivši zamjenik vrhovnog komandanta snaga NATO-a u Evropi Richard Shirreff.
Američki predsjednik Donald Trump nagovijestio je mogućnost povlačenja svojih snaga iz baltičkih zemalja članica NATO-a, što bi moglo ohrabriti ruskog predsjednika Vladimira Putina na dalje napade i povećati rizik od izbijanja trećeg svjetskog rata.
Nastavite čitati
list of 3 itemsAnaliza: Evropske snage teško mogu garantovati mir Ukrajini bez američke podrške
Trump je jedina Putinova nada, njegov jedini plan
Očekuje se da britanski premijer Keir Starmer sljedeće sedmice Trumpu predstavi plan Velike Britanije i Francuske za formiranje „snaga za osiguranje stabilnosti“, koje bi brojale 30.000 vojnika.
Shirreff je rekao da, iako su planovi za korištenje obavještajnih, nadzornih i izviđačkih aviona, dronova i satelita za nadgledanje granica s Rusijom dobra ideja, ipak je potreban veći broj vojnika.
Dodao je da je jedina čvrsta sigurnosna garancija za Ukrajinu njeno članstvo u NATO-u.
Također je rekao da Trump stvara okolnosti koje omogućavaju Putinu pobjedu u ratu, pri čemu je NATO u opasnosti da ga američki predsjednik potopi.
Ovo dolazi nakon što je britanski ministar odbrane John Healey rekao da prekid vatre u Ukrajini ne bi smio biti prekršen ponovnim ruskim ratom protiv nje.
Garancija za poraz Rusije
Bivši zamjenik komandanta NATO-a rekao je da su svi razgovori o bilo kakvoj snazi za zaustavljanje rata, bilo da se naziva implementacijom, osiguranjem ili nekako drugačije, potpuno akademski, osim ako Rusi ne budu prisiljeni da je prihvate. Jedina nada za dugoročni mir i sigurnost u Evropi jeste, prema njegovim riječima, poraz Rusije u Ukrajini.
Dodao je da su Ukrajini potrebne rakete dugog dometa, uz dozvolu za udare duboko unutar ruske teritorije, ogromne zalihe municije, nadzor protuzračne odbrane, tenkovi, borbena vozila za pješadiju i samohodne haubice, osim dronova i satelitskog praćenja.
Američki ministar odbrane Pete Hegseth rekao je da odgovornost za bilo kakve operacije za očuvanje mira pada isključivo na Evropu i Kanadu.
U programu Jeremy Vine, laburistička zastupnica Paulette Hamilton rekla je da Velika Britanija treba početi ozbiljnu raspravu o uvođenju obaveznog vojnog roka.
Britanski premijer je nakon samita u Parizu u ponedjeljak rekao: „Još smo u ranim fazama procesa, ali će Velika Britanija preuzeti vodeću ulogu u podršci trajnom miru u Ukrajini, koji štiti njen suverenitet i sprečava Putina od budućih agresija.“