SAD proglasio narkokartele i kriminalne grupe globalnim terorističkim organizacijama

Trump često opisuje imigraciju i krijumčarenje droge kao dio ‘invazije’ na SAD kako bi opravdao oštre mjere.

Vlasti u sjevernom Meksiku su 18. juna 2023. uništile 14 oklopnih vozila kućne izrade poput onih koje koriste narkokarteli za kopnene borbe [Mexican Federal Attorney General's Office via AP]

Sjedinjene Američke Države označile su osam latinoameričkih kriminalnih i grupa za krijumčarenje droge kao “globalne terorističke organizacije” usred eskalacije retorike predsjednika Donalda Trumpa.

U obavijesti Federalnog registra, podnesenoj u srijedu, državni sekretar Marco Rubio rekao je, ne iznoseći pojedinosti, da su grupe počinile ili predstavljaju opasnost od počinjenja “terorističkih djela koja prijete sigurnosti državljana Sjedinjenih Američkih Država ili nacionalnoj sigurnosti, vanjskoj politici ili ekonomiji SAD-a”.

Neki stručnjaci kažu da bi Trump to mogao koristiti kako bi opravdao široke predsjedničke ovlasti i politike koje su se prije smatrale nedopuštenim, poput vojnih napada na meksičku teritoriju ili lišavanja migranata prava na zakonski postupak.

Osam grupa navedenih u obavijesti od srijede su Tren de Aragua, Mara Salvatrucha (poznata i kao MS-13), Cartel de Sinaloa, Cartel de Jalisco Nueva Generacion, Carteles Unidos, Cartel de Noreste, Cartel del Golfo i La Nueva Familia Michoacana.

Iako te grupe čine djela nasilja i iskorištavanja, stručnjaci kažu da su karteli motivirani poslovnim interesima umjesto političkim ili ideološkim motivima koji se obično pripisuju terorističkim grupama.

“SAD već poduzima mnogo akcija protiv ovih grupa. Nadziru ih, sankcioniraju, a njihove članove procesuiraju pred sudom. Dakle, ova odluka neće mnogo promijeniti u smislu alata koje imaju na raspolaganju”, rekla je Stephanie Brewer, direktorica meksičkog programa pri Washingtonskom uredu za Latinsku Ameriku (WOLA), istraživačkoj grupi sa sjedištem u SAD-u.

“Mislim da je zabrinjavajuće što ovo dolazi u kontekstu retorike iz Bijele kuće koja spaja migraciju s kriminalom, drogom i, sada, terorizmom.”

Slamanje imigracije

Mnogi imigranti koji prolaze kroz Meksiko i druge zemlje Latinske Amerike prisiljeni su plaćati takse i “poreze” kriminalnim grupama, koje podjednako iznuđuju migrante i krijumčare.

Will Freeman, saradnik na Latinskoameričkim studijama pri Vijeću za vanjske odnose, kaže da bi administracija mogla iskoristiti tu činjenicu kako bi dokazala da imigranti pružaju materijalnu i finansijsku podršku terorističkim organizacijama.

“Možete optužiti bilo koga – od migranta koji plaća krijumčaru do meksičke kompanije koja je prisiljena platiti ‘naknadu za zaštitu’ – da nudi materijalnu ili finansijsku podršku terorističkoj organizaciji”, rekao je.

Također, napominje da se jedna od najmoćnijih kriminalnih grupa u Americi, brazilska First Capital Command, ne pojavljuje na popisu.

“Pitam se je li ovdje riječ o tome da su mnoge navedene grupe uključene u imigracijske rute”, rekao je.

Bijela kuća često je koristila prikaze neregularne migracije kao “invazije” za promoviranje tvrdokornog pristupa imigraciji.

Trumpova administracija prethodno je prijetila da će upotrijebiti Zakon o stranim neprijateljima iz 1798. – zakon koji dopušta predsjednicima da odmah deportiraju građane “neprijateljske nacije” tokom rata – za provođenje masovnih deportacija u SAD-u.

Ranije ovog mjeseca Trump je, također, rekao da je nametanje visokih carina Meksiku, Kanadi i Kini – još jedno obećanje iz njegove predsjedničke kampanje – bilo neophodno za rješavanje “nacionalne krize” izazvane jer “članovi bandi, krijumčari, trgovci ljudima i ilegalnih droga i narkotika svih vrsta” dolaze u SAD.

Napadi na Meksiko

Ovakvo označavanje kartela su, također, obnovile zabrinutost da bi SAD mogao izvesti vojne operacije na meksičkoj teritoriji.

“Trump je ranije izjavio da je Meksička vlada u ‘nepodnošljivom savezu’ s kartelima. Znači li to da SAD sada vjeruje da Meksička vlada sarađuje s terorizmom?” upitao je Brewer.

Nakon objave naredbe, Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu i Trumpov saveznik koji je prihvatio njegovu viziju, rekao je u objavi na društvenim mrežama da naredba znači da su grupe sada “podobne za napade dronovima”.

Ali i Brewer i Freeman kažu da, iako je borba protiv kriminalnih grupa koje uzrokuju nasilje i sukobe diljem Amerike cilj vrijedan truda, za to je potrebno više od oštrih razgovora i vojne vatrene moći.

„Da biste krenuli za ovim grupama, morate ići za njihovim finansijama, njihovim zalihama oružja, njihovim korumpiranim partnerstvima s državnim vlastima“, rekao je Freeman. “A ako birate svađe s vladama širom Latinske Amerike, to bi bilo u suprotnosti s tim naporima.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama