Evropski čelnici na samitu u Parizu o Trumpovim planovima za Ukrajinu
Sastanak će se održati dan nakon minhenske sigurnosne konferencije koju je obilježio neprijateljski govor američkog potpredsjednika J. D. Vancea, usmjeren protiv Evropske unije.

Evropski čelnici sastaju se u ponedjeljak na vanrednom samitu u Parizu na kojemu će raspravljati o planovima američkog predsjednika Donalda Trumpa o okončanju rata u Ukrajini usred bojazni da će iz tih pregovora biti isključeni.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron okupit će predstavnike “glavnih evropskih zemalja”, koji će raspravljati o “evropskoj sigurnosti“, potvrdio je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noël Barrot, prenosi Hina.
Nastavite čitati
list of 3 itemsAmerički izaslanik: Evropa neće biti dio ukrajinskih mirovnih pregovora
Britanija: Nastojimo osigurati da SAD i Evropa ostanu zajedno
“Predsjednik Republike okupit će glavne evropske zemlje na razgovorima o evropskoj sigurnosti”, rekao je Barrot za radio France Inter, prenosi AFP.
Cilj je dogovoriti zajedničku strategiju o tomu na koji način se odnositi prema Trumpu, razmotriti što mu se može ponuditi i sagledati kakva su evropska ograničenja kada je u pitanju moskovska invazija na Ukrajinu.
Očekuje se da će sastanku u Parizu prisustvovati čelnici Njemačke, Velike Britanije, Italije, Poljske, Španije, Nizozemske i Danske, kao i predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i generalni sekretar NATO-a Mark Rutte, saopćila je Elizejska palača.
Sastanak će se održati dan nakon Minhenske sigurnosne konferencije koju je obilježio neprijateljski govor američkog potpredsjednika J. D. Vancea, usmjeren protiv Evropske unije, koju je optužio da ne poštuje “slobodu izražavanja” te je potvrdio da Amerikanci razmišljaju o pregovorima o rješenju ukrajinskog pitanja bez Evropljana.
Zaštita demokratije
Kada je posrijedi sloboda izražavanja, “ne trebaju nam instrukcije”, kazao je Barrot za France Inter. “Treba se riješiti kompleksa manje vrijednosti i ne dati se zastrašiti, stoga nećemo prihvatiti nikakvo miješanje”, istaknuo je.
Ocijenio je neprihvatljivima Vanceove izjave izrečene sedmicu dana prije održavanja parlamentarnih izbora u Njemačkoj.
“Štitit ćemo svoju demokratiju i svoje javne rasprave, jer su to naša najdragocjenija sredstva, čak i ako su ona krhka”, kazao je Barrot.
Kada je posrijedi pitanje Ukrajine, ponovio je da “samo Ukrajinci mogu donijeti odluku o prestanku ratovanja” te je istaknuo da će ih “Evropa podržavati sve dok oni sami ne donesu takvu odluku”.
Dodao je da Ukrajinci “neće stati sve dok ne budu sigurni da će mir koji im se nudi biti trajan” i dok nemaju garancije o sigurnosti. “A ko će im dati garancije? To će biti Evropljani”, ponovio je Barrot, istaknuvši da će “Evropljani na ovaj ili onaj način biti uključeni u rasprave” o okončanju rata u Ukrajini.
Britanija spremna poslati vojnike u Ukrajinu
Uoči sastanka, britanski premijer Keir Starmer rekao je da je spreman poslati vojnike u Ukrajinu ako se to pokaže potrebnim za sigurnost Velike Britanije i Evrope, prenio je AFP.
Ujedinjeno Kraljevstvo igra vodeću ulogu u podršci Kijevu u ratu protiv Rusije, što “također znači da smo spremni i voljni pridonijeti sigurnosnim grancijama za Ukrajinu slanjem vlastitih trupa na teren ako je potrebno”, istaknuo je Starmer pišući za Daily Telegraph.
Isto tako, Švedska ne odbacuje slanje vojske u Ukrajinu u sklopu mirotvornih snaga nakon rata, prenosi švedski državni radio u ponedjeljak izjavu ministrice vanjskih poslova.