Hegseth upozorio da američka vojna prisutnost u Evropi neće trajati zauvijek
Washington traži da evropski NATO saveznici preuzmu veći finansijski teret za vlastitu sigurnost.

Evropske zemlje moraju sada ulagati u odbranu jer se ne može očekivati da će američka prisutnost na kontinentu trajati zauvijek, rekao je američki ministar odbrane Pete Hegseth u petak tokom posjete Varšavi, prenosi Hina.
Ističući kao uzor Poljsku, koja ove godine planira potrošiti 4,7 posto BDP-a za odbranu, Hegseth je ponovio zahtjev Washingtona da evropski NATO saveznici preuzmu veći finansijski teret za vlastitu sigurnost, prenosi Reuters.
Nastavite čitati
list of 3 itemsZelenski poziva na oprez oko Putinovh riječi o miru u Ukrajini
J. D. Vance: Postoje sankcije i vojska ako Rusija odbije dogovor s Ukrajinom
“Šta će se dogoditi za pet, deset ili 15 godina dio je veće rasprave koja odražava nivo prijetnje, stajalište Amerike, naše potrebe širom svijeta, ali, što je još važnije, sposobnost evropskih zemalja da povećaju potrošnju”, rekao je Hegseth na konferenciji za novinare.
“I zato je naša poruka našim evropskim saveznicima tako stroga. Sada je vrijeme za ulaganja jer ne možete pretpostavljati da će američka prisutnost trajati zauvijek.”
Evropa zabrinuta
Na tragu svoje izjave na sastanku ministara odbrane NATO-a u Briselu, na kojem je upozorio Evropu da ne tretira Washington kao “budalu”, koja je u konačnici odgovorna za evropsku sigurnost, rekao je da je Washington suočen s mnogim prijetnjama, uključujući Kinu.
Hegseth je u srijedu rekao da povratak Ukrajine na granice prije 2014. nije realan i da Trumpova administracija ne vidi članstvo Ukrajine u NATO-u kao dio rješenja rata protiv Rusije, što je izazvalo negodovanje u Evropi.
Njegovi kritičari smatraju da je SAD time popustio Rusiji i prije početka mirovnih pregovora, ocijenivši to velikom pobjedom za ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Hegseth je u svoju odbranu rekao da je time priznao realnost na terenu i ostavio vrata otvorenima za američke poteze u pregovorima, koji bi se mogli smatrati ustupcima, uključujući u pitanjima kao što su američka vojna pomoć Ukrajini i američka vojna prisutnost u Evropi.