Najviši Trumpovi dužnosnici dolaze u Evropu na razgovore o sigurnosti

Predsjednik Donald Trump doveo je u pitanje američke sigurnosne obaveze u Evropi, a šef Pentagona Pete Hegseth rekao je da Amerika ne može zauvijek biti garant svega.

Trio najviših dužnosnika administracije predsjednika Donalda Trumpa ove sedmice doputovat će u odvojene posjete Evropi (REUTERS/Nathan Howard)

Tri najviša dužnosnika administracije predsjednika Donalda Trumpa ove sedmice putuju u odvojene posjete Evropi, a očekuje se da će sigurnost i pitanje predanosti Washingtona Ukrajini biti u središtu njihovih razgovora, javlja Hina.

Predsjednik Donald Trump guranjem svog programa “Amerika na prvom mjestu” doveo je u pitanje američke sigurnosne obaveze u Evropi i pozvao saveznike da drastično povećaju svoje izdatke za odbranu, dok je njegova administracija dosad uglavnom šutjela o planovima za buduću pomoć Ukrajini.

Washington je dao Kijevu desetke milijardi dolara vojne pomoći u vrijeme predsjednika Joea Bidena, ali Trumpova administracija tek treba pružiti dodatnu pomoć unatoč nekoliko milijardi dolara preostalih iz vremena njegovog prethodnika.

Američki potpredsjednik J. D. Vance sudjelovat će na samitu o umjetnoj inteligenciji u Francuskoj, a zatim odlazi na Minhensku sigurnosnu konferenciju u Njemačku, zajedno s državnim sekretarom Marcom Rubiom koji će potom otputovati na Bliski istok.

“Potpredsjednik će dati izjave na svakom događaju i održati bilateralne sastanke sa svjetskim čelnicima”, objavila je Bijela kuća.

Šef Pentagona Pete Hegseth u međuvremenu će posjetiti sjedište dva američka vojna zapovjedništva u Njemačkoj, prije nego što ode na sastanak ministara odbrane NATO-a i okupljanje međunarodnih saveznika Ukrajine u Belgiji. Zatim će otputovati u Poljsku na razgovore s njenim čelnicima.

Rubio, koji je bio redovni sudionik Minhenske sigurnosne konferencije u svojoj prethodnoj ulozi američkog senatora, već je bio u Latinskoj Americi kao državni sekretar, ali ovosedmična putovanja bit će ‘debi’ Vancea i Hegsetha na međunarodnoj sceni u njihovim novim ulogama.

Kako bi se pokazalo šta je prioritet nove administracije, Hegsethova prva posjeta kao ministra odbrane bio je onaj južnoj američkoj granici, gdje je Trump proglasio nacionalno vanredno stanje prvog dana na dužnosti.

‘Veće evropsko vodstvo’

U Briselu će Hegseth “sarađivati ​​sa saveznicima i partnerima iz NATO-a kako bi razgovarali o potrebi povećanja savezničkih odbrambenih izdvajanja, evropskom vodstvu i proširenju kapaciteta odbrambene industrije s obje strane Atlantika”, saopštio je Pentagon.

Na sastanku Ukrajinske odbrambene kontaktne skupine, kojom će prvi put predsjedati Velika Britanija umjesto Sjedinjenih Amerčkih Država, Hegseth će “ponoviti predanost predsjednika Trumpa diplomatskom okončanju rata u Ukrajini što je prije moguće”, navodi Pentagon.

“On će, također, istaknuti potrebu povećanja evropskog vodstva u sigurnosnoj pomoći Ukrajini”, dodaju u saopštenju.

Trump je često kritikovao američku pomoć Kijevu, a prije preuzimanja dužnosti tvrdio je da bi mogao osigurati prekid vatre u roku nekoliko sati.

Njegove izjave zabrinule su Ukrajinu i Evropu o budućnosti američke pomoći i sposobnosti Kijeva da se odupre ruskim napadima ako izostane nastavak američke potpore.

Trump je uzdrmao i najbliže partnere Washingtona najavom carina protiv članice NATO-a Kanade, koje su kasnije, ipak, odgođene. Zaprijetio je da će učiniti isto i Evropskoj uniji.

Ciljanje američkih saveznika dodatno je potkopalo povjerenje u američku predanost nakon što je Trump već bacio sumnju na svoju spremnost da pomogne u zaštiti Evrope, dok je istovremeno i zaprijetio članici NATO-a Danskoj da će preuzeti kontrolu nad njenim teritorijem Grenlandom.

U obraćanju zaposlenicima Pentagona, Hegseth je u petak rekao kako Washington želi da druge zemlje preuzmu veći teret. “Amerika ne može zauvijek biti garant svega”, rekao je.

Izvor: Agencije

Reklama