Ukrajinski zvaničnici kažu da su spremni zamijeniti Mađarsku u EU-u i NATO-u

Usred kontinuirane podrške Mađarske narativima Moskve, Kijev kaže da će popuniti mjesta u NATO-u i EU-u ako Budimpešta nastavi s podrškom Rusiji.

Ministri vanjskih poslova Mađarske i Ukrajine Péter Szijjártó i Andrii Sybiha tokom zajedničke konferencije za medije (Attila Kisbenedek/AFP)

Ukrajinski zvaničnici su poručili da su spremni zamijeniti Mađarsku u Evropskoj uniji i Sjevernoatlantskom savezu (NATO) ako se Budimpešta odluči pridružiti blokovima predvođenim Rusijom.

Saopštenje je u srijedu objavilo Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova. To, također, odražava ozbiljnu napetost koja se izgradila između Ukrajine i Mađarske, s Budimpeštom koja nudi podršku narativima Moskve o ratu u Ukrajini, te opstruira napore zapadnih tijela da ojačaju Kijev.

Izjava Kijeva, koja je, također, objavljena na platformi X, nastala je kao odgovor na najnovije manipulativne izjave čelništva Mađarske u vezi s odlukom Ukrajine da ne produži tranzitni sporazum s Rusijom, od 2025. nadalje.

U Kijevu su rekli da će “biti spremni popuniti svaki upražnjeni prostor u EU-u i NATO-u ako ga Mađarska odluči napustiti” u korist svog članstva u Zajednici nezavisnih država (CIS) ili Organizaciji ugovora o kolektivnoj sigurnosti (CSTO).

Oba ova saveza su usko povezana s Rusijom.

Odbijanje produženja petogodišnjeg ugovora

Mađarski ministar vanjskih poslova ranije je optužio Ukrajinu da pogoršava ekonomske izazove u Evropi svojim odbijanjem da obnovi petogodišnji ugovor o tranzitu plina s Rusijom. Budimpešta tvrdi da je taj potez doveo do rasta cijena plina na evropskom tržištu za 20 posto.

Za razliku od ostalih zemalja EU-a, Mađarska je povećala svoj uvoz ruskog plina u periodu od invazije Moskve na Ukrajinu.

Međutim, Budimpešta dobija ruski plin preko cjevovoda koji prolaze ispod Crnog mora i preko Turske, pa stoga zaustavljanje ukrajinske rute ne utiče na njene isporuke.

U saopštenju se tvrdnja Mađarske o cijenama naziva “dijelom politički motivisane informativne kampanje namijenjene domaćoj potrošnji”.

Otkako je prije gotovo tri godine izbio rat između Rusije i Ukrajine, Evropska unija pokušava smanjiti svoje oslanjanje na ruska fosilna goriva. Međutim, Mađarska, Slovačka i Austrija su i dalje vrlo zavisne od Rusije.

Mađarska se smatra članicom EU-a koja je najviše prijateljski nastrojena prema Moskvi, što govori i činjenica da se usprotivila evropskoj vojnoj i finansijskoj pomoći Ukrajini. Također su opstruirali i odgađali sankcije EU protiv Rusije.

Pritisak na EU i NATO

U međuvremenu, Ukrajina nastavlja vršiti pritisak za članstvo u EU-u i NATO-u, te ima značajnu podršku unutar oba bloka.

“Ako Mađarska zaista želi doprinijeti okončanju rata, trebala bi prestati potkopavati jedinstvo unutar Evropske unije i umjesto toga raditi na jačanju energetske sigurnosti i nezavisnosti vlastite zemlje i građana, zajedno s ostatkom Evrope i Sjedinjenih Američkih Država”, rečeno je u ukrajinskoj izjavi.

Ukrajinska vojska objavila je u srijedu da je preko noći pokrenula napad duboko u Rusiji, zapalivši skladište nafte u gradu Engelsu, gdje su bazirani ruski nuklearni bombarderi.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama