Izraelski dronovi pojačali nadlijetanje nad južnim Libanom
Libanska službena novinska agencija saopćila je da ‘neprijateljski dronovi lete od ranih jutarnjih sati iznad okruga Nabatieh i njegovih naselja’.
Nad nekoliko gradova u okrugu Nabatieh u južnom Libanu uočeno je intenzivno nadlijetanje izraelskih bespilotnih letjelica u ranim jutarnjim satima u četvrtak, što predstavlja novo kršenje primirja. Do incidenata je došlo nekoliko sati prije sjednice parlamenta na kojoj je izabran predsjednik Libana.
Libanska službena novinska agencija saopćila je da “neprijateljski dronovi lete od ranih jutarnjih sati iznad okruga Nabatieh i njegovih naselja”, čime se ukupan broj izraelskih kršenja popeo na 433 otkako je sporazum stupio na snagu prije 44 dana.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIntenzivno bombardovanje prekinulo radost zbog primirja, većina ubijenih žene i djeca
Najmanje 20 ubijenih Palestinaca u Jabaliji, dok su slavili objavu primirja
Netanyahu: Vlada se neće sastati da odobri prekid vatre u Gazi
Izraelski dronovi letjeli su iznad mjesta Deir al-Zahranija, Kafr Jouaz, Habboucha, Arab Salim, Kfar Roummana, Toula, Al-Kfoura, Haroufa, Yahmar al-Shaqif, Arnoun i Kfar Tebnit, navodi libanska agencija.
Novo kršenje primirja dogodilo se nekoliko sati prije održavanja parlamentarne sjednice na kojoj je izabran novi predsjednik Libana, nakon vakuuma koji je trajao od okončanja mandata bivšeg predsjednika Michela Aouna 31. oktobra 2022. godine, zbog neslaganja političkih snaga.
Izrael krši primirje
Dan ranije izraelska vojska je 19 puta prekršila primirje s Hezbollahom, vršeći upade, artiljerijske i tenkovske napade, rušenje kuća i zgrada, nadlijetanje dronovima i borbenim avionima, kao i akcije ”češljanja” terena mitraljezima, navodi agencija Anadolija.
Od 27. novembra prošle godine na snazi je krhko primirje, koje je okončalo međusobne napade između Izraela i Hezbollaha započete 8. oktobra 2023. godine, a koji su prerasli u rat širokih razmjera 23. septembra prošle godine.
Jedan od glavnih uvjeta dogovora o prekidu vatre je postepeno povlačenje Izraela južno od Plave linije, odnosno granične linije koju je utvrdio UN nakon što se Izrael povukao iz Libana 2000. godine, u roku od 60 dana, kao i raspoređivanje libanskih vojnih i sigurnosnih snaga duž granice, na graničnim prijelazima i južnoj oblasti.
Prema sporazumu, libanska vojska bit će jedina sila kojoj će biti dopušteno da nosi oružje na jugu zemlje, uz demontiranje vojnih objekata i infrastrukture, te zapljenu nedozvoljenog oružja.
Izraelska agresija na Liban ostavila je za sobom 4.063 ubijene i 16.664 ranjene osobe, među kojima je veliki broj žena i djece, dok je oko 1,4 miliona ljudi raseljeno.