Biden proširio uredbu za sankcioniranje destabilizatora Zapadnog Balkana

Glavna razlika između nove i prethodne uredbe je u tome što ova predstavlja proširenje sankcija, precizniju definiciju te jasne korake u provođenju sankcija.

Sankcije je Joe Biden opisao kao ključne za očuvanje mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu (Reuters/ Nathan Howard)

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden potpisao je izmjene i dopune izvršnog naloga koje proširuju mjere sankcija protiv pojedinaca i grupa koje doprinose destabilizaciji Zapadnog Balkana.

Iz Bijele kuće je navedeno kako su ove izmjene odgovor na kontinuirane pokušaje pojedinaca i grupa da naruše postratne sporazume i institucije, te da ugroze stabilnost i sigurnost regije.

Bidenova Izvršna Odredba s obzirom na događaje na Zapadnom Balkanu je uobičajeno produženje Nacionalnog izvanrednog stanja, kojeg je uveo predsjednik George W. BUsh 2001. godine, a svi su američki predsjednici nakon toga potpisivali takvu odredbu koja praktično znači da je stabilan Zapadni Balkan od nacionalnog interesa po Sjedinjene Američke Države, izvijestio je Al Jazeerin novinar iz Washingtona Ivica Puljić.

Odnosi se na kontinuirane pokušaje pojedinaca da dovedu u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet zemalja Zapadnog Balkana, da potkopaju poslijeratne sporazume i institucije, provodeći značajnu korupciju koja nagriza vladavinu prava i povjerenje u demokratsko upravljanje, i da izbjegnu sankcije Vlade Sjedinjenih Američkih Država, da poduzmu dodatne korake u vezi s nacionalnim izvanrednim stanjem proglašenim Izvršnom naredbom 13219 od 26. juna 2001.

Odlazeći predsjednik SAD-a Joe Biden je u odluci naveo kako su ove mjere ključne za očuvanje mira i stabilnosti u regiji, ali i za zaštitu demokratskih procesa koji su rezultat višegodišnjih međunarodnih napora.

Izmjene izvršnog naloga omogućavaju američkim vlastima blokiranje imovine i interesa osobama koje direktno ili indirektno budu destabilizirale Zapadni Balkan.

U odluci se navodi kako će sankcijama biti obuhvaćene osobe koje podrivaju međunarodne mirovne i sigurnosne napore, državne zvaničnike ili članove vlada koji se bave koruptivnim praksama, vođe ili članove organizacija uključenih u destabilizirajuće aktivnosti, članove porodica sankcionisanih osoba, uključujući supružnike i punoljetnu djecu, kao i finansijske, tehnološke ili materijalne saradnike ovih pojedinaca.

Nastavak američke podrške

Izmjene koje je potpisao predsjednik Biden ističu važnost provedbe ključnih međunarodnih sporazuma i pravnih mehanizama koji su osigurali stabilnost u Zapadnom Balkanu. To se odnosi na Dejtonski sporazum, Ohridski okvirni sporazum i Prespanski sporazum, koji su ocijenjeni kao temelji za regionalni mir, saradnju i demokratizaciju.

Izvršni nalog također podržava rad međunarodnih tijela poput Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične tribunale i Vijeća za implementaciju mira, te uključuje sankcije za ometanje njihovih napora.

Američki predsjednik je u potpisanoj odluci naveo kako će SAD nastaviti koristiti sve alate kako bi podržale stabilnost i napredak Zapadnog Balkana.

Bijela kuća je poručila kako odluka predstavlja nastavak dugogodišnje posvećenosti SAD-a jačanju vladavine prava, demokratije i sigurnosti u regiji, uz poruku da će destabilizirajuće aktivnosti naići na odlučan odgovor međunarodne zajednice.

Glavna razlika između nove i prethodne uredbe je u tome što ova predstavlja proširenje sankcija, precizniju definiciju aktivnosti, te jasne korake u provođenju sankcija.

Izvor: Al Jazeera

Reklama