Analitičari: Izrael želi Zapadnu obalu, ponašanje Palestinske uprave neshvatljivo

Projekat pripajanja Zapadne obale Izraelu u centru je politike vlade Benjamina Netanyahua i izraelskog vojnog establišmenta, kažu analitičari.

Izraelska vojska pokrenula je novu vojnu kampanju na sjeveru, u centralnom dijelu i na jugu Zapadne obale (REUTERS/Raneen Sawafta)

Analitičari smatraju da je projekat pripajanja Zapadne obale Izraelu u središtu politike vlade Benjamina Netanyahua i izraelskog vojnog establišmenta. Također kažu da je Palestinska uprava, kao i ostali Palestinci, meta okupacije te da mora prestati s progonom boraca otpora.

Netanyahu je odobrio ono što je u saopćenju iz njegovog ureda nazvano „dodatnim odbrambenim i ofanzivnim operacijama na Zapadnoj obali“ te je izraelska vojska pokrenula novu vojnu kampanju na sjeveru, u centralnom dijelu i na jugu Zapadne obale.

Rekao je da ove operacije imaju za cilj sprečavanje onoga što je opisao kao niz terorističkih meta u nekoliko palestinskih sela na Zapadnoj obali.

Prema riječima akademika i stručnjaka za izraelska pitanja Muhannada Mustafe, ove mjere su dio izraelske strategije za promjenu postojećeg stanja na Zapadnoj obali. Ukazuje na to da je govor Izraelaca o aneksiji postao otvoren i javan, a taj projekat postao u središtu politike izraelske vlade i vojnog establišmenta.

Rekao je da izraelska okupacija već neko vrijeme priprema teren za pripajanje Zapadne obale širenjem naselja u jako velikom obimu, rušenjem palestinskih kuća i uspostavljanjem naoružanih milicija koje čine stotine doseljenika. Pored toga, vrši ekonomski i politički pritisak na palestinski narod i nastoji uništiti palestinske izbjegličke kampove na Zapadnoj obali, posebno one koji pružaju utočište pripadnicima otpora.

Progon boraca otpora

Prema riječima novinara i političkog analitičara Mohammeda al-Qeeqa, plan za aneksiju Zapadne obale nije nešto novo. Netanyahu, koji je bio premijer Izraela 1996. godine, je osmislio Hebronski sporazum, kojim su deseci hiljada Palestinaca protjerani iz Hebrona. Tokom njegove vladavine iskopan je tunel ispod džamije Al-Aksa. U svojoj knjizi Mjesto pod suncem iz 1995. godine napisao je: „Naivan je onaj ko misli da ćemo Palestincima prepustiti ključnu tačku izraelske nacionalne sigurnosti“, misleći na Zapadnu obalu i dolinu Jordana.

Al-Qeeq je rekao da Izraelci ne kriju svoje nastojanje da pripoje Zapadnu obalu te neprekidno rade na naseljavanju.

Hassan Khraisha, potpredsjednik Palestinskog zakonodavnog vijeća, također je rekao da je Zapadna obala stalno na meti Izraela. Podsjetio je da je prije šest mjeseci službeni Tel Aviv izjavio kako je Zapadna obala glavni borbeni front, nakon čega su uslijedili upadi na njenom sjeveru i doveli do njegovog uništenja.

Promatrači predviđaju da će se nova vojna kampanja proširiti na druga područja Zapadne obale, posebno nakon poziva doseljenika i ministara na uništenje palestinskih gradova i sela na Zapadnoj obali i njeno pretvaranje u drugu Gazu.

Khraisha je rekao da je cilj Izraela Zapadna obala, pored Pojasa Gaze. U tom kontekstu izrazio je žaljenje zbog toga što Palestinska uprava progoni i hapsi palestinske borce otpora na Zapadnoj obali te je rekao da te prakse „više nisu razumljive niti prihvatljive palestinskoj javnosti“.

Dodao je da je vlastima jasno da su i same meta Izraela, kao i ostali palestinski narod, ali ipak se prema Palestincima „odnose drugačije“ [od očekivanog].

Prema mišljenju Al-Qeeqa, Izrael je promijenio svoje prioritete i želi pripojiti Zapadnu obalu i učiniti Palestinsku upravu slabom prepuštajući joj samo nadzor nad civilnim poslovima Palestinaca. Istog je mišljenja i Mustafa, koji je rekao da Izrael želi pretvoriti Palestinsku upravu u neku vrstu lokalne administracije.

Palestinska uprava nastavlja vojnu operaciju u kampu Jenin pod izgovorom da progone „kršitelje zakona“, dok palestinske frakcije – uključujući Islamski pokret otpora (Hamas), Narodni front za oslobođenje Palestine i Islamski džihad – optužuju Palestinsku upravu za progon boraca otpora.

‘Historijske teritorije Izraela’

Analitičari su komentirali ono što je na platformi X objavio nalog „Izrael na arapskom“ koji pripada Izraelskom ministarstvu vanjskih poslova. Objavio je navodnu kartu „historijske“ teritorije Izraela, koja uključuje dijelove okupiranih palestinskih teritorija, kao i Jordan, Liban i Siriju.

Hassan Khraisha, potpredsjednik Palestinskog zakonodavnog vijeća, rekao je da ova objava potvrđuje postojanje strateškog plana za uspostavljanje suvereniteta Izraela nad regijom, povezujući to s izjavom novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, u kojoj je rekao da je „Izrael mal i mora se proširiti“.

Akademik i stručnjak za izraelska pitanja Muhannad Mustafa ukazao je na to da je objava ove karte povezana s desničarskim ideološkim tendencijama koje dominiraju političkom scenom u Izraelu.

Izvor: Al Jazeera

Reklama