SAD prebacio 11 jemenskih zatvorenika iz Guantanama u Oman
Amnesty International je pozdravio transfer, ali je rekao da će Guantanamo ostati ‘očigledna, dugotrajna mrlja’ na ljudskim pravima u SAD-u.
Sjedinjene Američke Države prebacile su 11 jemenskih zatvorenika iz svog zloglasnog pritvorskog centra Guantanamo Bay u Oman nakon što su ih držali više od dvije decenije bez optužbi u okviru takozvanog “rata protiv terorizma”.
“Sjedinjene Američke Države cijene spremnost Vlade Omana i drugih partnera da podrže napore SAD-a usmjerene na odgovorno smanjenje populacije zatvorenika i konačno zatvaranje objekta Guantanamo Bay”, navodi se u saopćenju Ministarstva odbrane SAD-a u ponedjeljak navečer.
Nastavite čitati
list of 4 itemsU inozemstvu podneseno najmanje 50 tužbi protiv izraelskih vojnika
O'Cearbhaill: Srbijanske vlasti koristile izuzetno invazivni špijunski softver
Amnesty optužio Srbiju za špijuniranje aktivista pomoću softvera izraelske kompanije
Bushov “rat protiv terorizma”
Centar za ustavna prava sa sjedištem u SAD-u (CCR) objavio je kako je među 11 zatvorenika koji su ove sedmice prebačeni u Oman Sharqawi al-Hajj koji je stupao u ponovne štrajkove glađu i bio hospitaliziran u Guantanamu u znak protesta zbog 21 godine zatvora koji je uslijedilo nakon dvije godine zatvora i torture od CIA-e.
“Naše misli su s g. Al-Hajjem dok odlazi u slobodni svijet nakon gotovo 23 godine u zarobljeništvu. Njegovo oslobađanje je nada za njega i za nas,” rekao je Pardiss Kebriaei, advokat u CCR-u koji zastupa Al-Hajja.
Samo 15 zatvorenika sada je ostalo u Guantanamu, što je pad od najvećeg broja (približno 800) nakon napada Al-Kaide 11. septembra 2001, kada je tadašnji američki predsjednik George W. Bush formirao logor Guantanamo, u kojem će osumnjičenike držati neograničeno dugo bez optužbi i mogućeg pravnog osporavanja njihovog pritvora.
Stotine većinom muslimanskih muškaraca zatvorene su iz desetaka država u okviru američkog takozvanog “rata protiv terorizma”, koji je, također, uključivao američke invazije na Afganistan i Irak te tajne vojne operacije drugdje širom svijeta.
Još 15 zatvorenika
Pozdravljajući oslobađanje 11-orice, Amnesty International je naveo kako je “vojni pritvorski objekat u Guantanamo Bayu očigledna, dugotrajna mrlja na bilansu ljudskih prava u Sjedinjenim Američkim Državama”.
U proteklom mjesecu američke su vlasti pustile nekoliko zatvorenika iz Guantanama, uključujući tuniskog državljanina Ridaha bin Saleha al-Yazidija koji je bio u zatvoru otkako je otvoren 2002, a da protiv njega nikada nije podignuta optužnica.
Oslobođen je i Mohammed Abdul Malik Bajabu koji je uhapšen u Keniji 2007. godine te dvojica Malezijaca koji su bili zatvoreni 18 godina bez optužnice.
Iz CCR-a navode kako su, od 15 muškaraca koji su ostali u Guantanamu, šestorica neoptuženih, a trojici je odobren transfer iz SAD-a.
Ministarstvo odbrane saopćilo je da ostalih devet pritvorenika uključuje dvojicu koja su osuđena te sedmericu koji su optuženi u vezi s bombardiranjem broda USS Cole 2000. kao i napadima 11. septembra 2001. i bombaškim napadima 2002. u ljetovalištu na otoku Bali.