Izraelska dilema u Crvenom moru: napasti Huse ili Iran?
Prema izvještaju lista The Wall Street Journal (WSJ), izraelska vojska uspjela je otkloniti prijetnje s kojima se suočila sigurnost Izraela.
Prema izvještaju lista The Wall Street Journal (WSJ), izraelska vojska uspjela je otkloniti prijetnje s kojima se suočila sigurnost Izraela. Nakon početnog šoka poslije napada 7. oktobra 2023. godine, u velikoj mjeri je uništeno najviše vodstvo Islamskog pokreta otpora (Hamas), dok je Hezbollah ozbiljno unazađen u Libanu. Sada je Izrael usmjerio svoje planove na grupu Husi u Jemenu.
U izvještaju koji su napisali Dov Lieber, Carrie Keller-Lynn i Saleh al-Batati, WSJ pojašnjava da Husi predstavljaju prijetnju Izraelu, ali pojedini sigurnosni analitičari vjeruju da bi njihovi sponzori u Teheranu također trebali biti na nišanu Izraela.
Nastavite čitati
list of 3 itemsHusi ispalili rakete na Tel Aviv
Vojni stručnjak: Rakete Husa otkrivaju veliki nedostatak u izraelskoj odbrani
Husi, koji redovno ispaljuju projektile na Izrael, predstavljaju stalni problem, a prema novinama, ne postoje jasni načini kako se nositi s tim, iako je Tel Aviv ciljao, kako kaže, energetsku i prometnu infrastrukturu koju Husi koriste u vojne svrhe. Sljedeći korak mogao bi biti napad na njihove najviše vođe, kao što je učinio s Hamasom i Hezbollahom.
Jedinstven izazov
Husi predstavljaju primarni sigurnosni izazov za Izrael od prekida vatre u Libanu. To je jedinstven sigurnosni izazov zbog njihove udaljenosti od Izraela, nedostatka obavještajnih podataka o grupi i činjenice da osvetnički zračni napadi samo pojačavaju domaću podršku grupi, bez da zaustave napade.
Izraelska vlada je pod sve većim pritiskom da odgovori Husima, jer njihovi napadi često tjeraju milione ljudi u skloništa u ranim jutarnjim satima i ometaju povratak međunarodnih aviokompanija koje su prestale letjeti u Izrael tokom većeg dijela trenutnog rata.
Ali bez jasnog načina za odvraćanje napada Husa u kratkom roku, neki sigurnosni stručnjaci tvrde da bi Izrael za sada trebao ignorirati Huse i umjesto toga se usredotočiti na Iran, njihovog glavnog pokrovitelja koji predstavlja dugoročnu stratešku prijetnju za Izrael.
Benny Gantz, bivši izraelski ministar odbrane i trenutno istaknuta opoziciona ličnost, rekao je da “rješenje za problem terorizma iz Jemena leži u Teheranu”. Umjesto da se Izrael godinama bori protiv iranskih saveznika, zemlja sada ima priliku za “strateški zaokret” protiv Irana kroz direktnu borbu protiv njega, objasnio je Gantz.
Drugi stručnjaci kažu da bi Izrael trebao napasti Iran, iako to možda neće potpuno zaustaviti napade Husa, ali će oslabiti grupu i ojačati dugoročni strateški cilj Izraela u sprečavanju Irana da naoruža svoj nuklearni program.
Druge opcije
Yoel Guzansky, bivši stručnjak za zaljevska pitanja u Izraelskom vijeću za nacionalnu sigurnost, rekao je da je Iran posebno ranjiv u ovom trenutku nakon što je Izrael onesposobio njegovu protivzračnu odbranu i oslabio njegove saveznike širom regije. Prema tome, Izrael bi trebao iskoristiti ovu priliku prije nego što Iran i njegovi saveznici povrate svoju snagu.
Pojedini analitičari kažu da bi najbolja opcija za Izrael u pronalaženju dugoročnog rješenja za problem koji predstavlja grupa Husi mogla biti fokusiranje na izgradnju regionalnog saveza predvođenog SAD-om sa zaljevskim državama, koje su također izložene prijetnjama Husa. To bi od Izraela moglo zahtijevati teške kompromise s Palestincima.
Međutim, postoje i druge opcije, budući da je izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao da je sprečavanje Irana da naoruža svoj nuklearni program njegov glavni prioritet. Dužnosnici njegove vlade rekli su kako su optimistični da će novoizabrani američki predsjednik Donald Trump biti voljan partner u ovom nastojanju, iako analitičari kažu da će sljedeća administracija vjerojatno iscrpiti druge mogućnosti prije nego što pribjegne upotrebi sile.