Stručnjaci: Netanyahuova vlada će se politički uništiti ako ustraje u nastavku rata
Desničarska koalicija ne želi prijevremene izbore, ali tenzije unutar nje, zasnovane na političkim interesima, mogle bi dovesti njenog raspada.
Unutar vladajuće desničarske koalicije u Izraelu prisutne su tenzije koje postaju sve veće zbog nastojanja nekih ministara da ostvare političke dobitke u vrijeme kada je vojska iscrpljena zbog rata koji traje već 15 mjeseci i nema nikakvih naznaka da bi mogao prestati.
Pojavili su se pozivi za smjenu ministra nacionalne sigurnosti Itamara Ben Gvira nakon njegovog odbijanja da glasa za zakon o povećanju budžeta ako se Haredi ne oslobode obaveze služenja vojnog roka i ako se ne povećaju plate policiji.
Nastavite čitati
list of 3 itemsLieberman poziva na napuštanje Gaze i napad na iranska nuklearna postrojenja
Neslaganje o razmjeni zarobljenika i izraelski pozivi na ‘sveobuhvatni sporazum’
Dok se ova neslaganja smatraju svojevrsnom izbornom kampanjom, novine Yedioth Ahronoth prenijele su od vojnih izvora da je vojska iscrpljena zbog borbi na više frontova.
Pored toga, okupacijska vojska pati od manjka vojnika zbog gubitka oko 10.000 njih (poginulih i ranjenih) tokom rata.
Kanal 14 je prenio izvještaj koji su pripremili stručnjaci, prema kojem je pao nivo discipline i sigurnosti u vojsci te postoji bojazan da bi odluke Međunarodnog krivičnog suda mogle obuhvatiti neke od pripadnika izraelske vojske.
Vlada će se raspasti iznutra
Desničarska koalicija ne želi prijevremene izbore, kaže stručnjak za izraelska pitanja Ihab Jabareen, „ali tenzije unutar nje, zasnovane na političkim interesima, mogle bi dovesti njenog raspada“.
Jabareen je u programu „Tok događaja“ istakao da je aktuelna desničarska vlada Benjamina Netanyahua prevazišla mnoge izazove, ali njeno stanje nakon oktobra 2023. godine nije kakvo je bilo prije.
Prema riječima Jabareena, Benjamin Netanyahu je nakon rata uspio eliminirati svoje političke protivnike, kao što su Gadi Eisenkot i Benny Gantz, te su njegovoj vladi preostali samo njeni unutrašnji problemi, koji se svode na nadmetanje u tome ko će biti ekstremniji.
Neovisno od unutrašnjih tenzija, Netanyahuova vlada će i dalje biti na putu ka svom političkom uništenju ukoliko odluči voditi dugi rat u Pojasu Gaze, smatra politički istraživač Saeed Ziad. Prema njegovim riječima, Izrael je u ovom ratu platio više nego u svim prethodnim sukobima u kojima je učestvovao.
Samo u posljednjem sukobu u Jabaliji, okupacijska vojska je izgubila 10 posto vojnika više od ukupnog broja vojnika koje je izgubila u svim svojim prethodnim sukobima, kaže Ziad, koji je, također, rekao da se Izrael iz države pretvorio u bandu.
Ćorsokak u Gazi
Ziad smatra da Netanyahu ima još jedan veliki problem, a to je što dobro zna da postizanje sporazuma s Islamskim pokretom otpora (Hamas), kojeg je obećao poraziti, „znači slom doktrine vojne i obavještajne superiornosti na kojoj je izgrađen Izrael“.
Kako bi izbjegao ovaj ćorsokak, Netanyahu nastavlja slati svoju vojsku u Gazu bez ikakvog razmišljanja i to će ga dovesti do političkog uništenja ako ne posluša savjete visokih generala, kaže Ziad.
Vojni stručnjak general Elias Hanna slaže se s ovim pretpostavkama, rekavši da je posljednji rat „promijenio doktrinu na kojoj je Izrael izgrađen jer su političari postavili nedostižne vojne ciljeve“.
Ovi nedostižni ciljevi, po mišljenju Hanne, doveli su do toga da najsavremenija vojska u regiji ulazi u beskrajne sukobe s malim naoružanim grupama, što je rat pretvorilo u konstantno iscrpljivanje ne samo vojske, nego i unutrašnjosti Izraela.
Vojni stručnjak smatra da je rat iscrpljivanja koji se trenutno vodi u Pojasu Gaze „dio plana koji je izradio Hamas za period nakon operacije Potop al-Aksa, a ne rezultat okolnosti“.
Hanna je zaključio da priča o nestašici vode i hrane, zatim činjenica da je više od 60 posto rezervnih vojnika i oficira pokazalo nezadovoljstvo ratom te odbijanje 500 redovnih oficira da produže službu znači da je vojska dostigla fazu vojne iscrpljenosti u Gazi.