Šta se krije iza insistiranja Palestinske uprave da dovrši svoju sigurnosnu akciju u izbjegličkom kampu Jenin?

Sigurnosne službe pod kontrolom Palestinske uprave nastavljaju svoju kampanju protiv boraca otpora u okolini izbjegličkog kampa Jenin na sjeveru okupirane Zapadne obale.

Kampanja koju provodi Palestinska uprava u izbjegličkom kampu Jenin do sada je rezultirala smrću najmanje 11 osoba (REUTERS/Raneen Sawafta)

Sigurnosne službe pod kontrolom Palestinske uprave nastavljaju svoju kampanju protiv boraca otpora u okolini izbjegličkog kampa Jenin na sjeveru okupirane Zapadne obale, odbijajući ponuđene inicijative za postizanje rješenja i držeći se stava da borci moraju napustiti izbjeglički kamp ili predati oružje.

Mustafa Barghouti, generalni sekretar Palestinske nacionalne inicijative, smatra da je dio problema u trenutnoj palestinskoj situaciji posljedica ”upornog vjerovanja u iluzije o postizanju kompromisa s cionističkim pokretom i mogućnosti da Washington bude posrednik između Palestinaca i Izraelaca”.

Naglasio je da se potrebno posvetiti palestinskim nacionalnim pitanjima i ratu koji Izrael vodi u Pojasu Gaze, upozorivši na stanje unutrašnje polarizacije i pretvaranje političkih podjela u društvene podjele, posebno u najkritičnijem razdoblju koje palestinsko pitanje proživljava još od Nakbe.

Kampanja koju provodi Palestinska uprava u izbjegličkom kampu Jenin do sada je rezultirala smrću najmanje 11 osoba i hapšenjem desetaka, dok vlasti i dalje ne odustaju od cilja da se “okonča oružana situacija” u kampu.

Prilikom gostovanja u emisiji Al Jazeere Arabic pod nazivom ”Tok dešavanja”, Barghouti je istaknuo kako je neophodno raditi na rješavanju krize i smirivanju situacije u izbjegličkom kampu Jenin unutar domaćih krugova bez uplitanja vanjskih aktera. Naglašava da se to može učiniti samo kroz konstruktivan dijalog i nacionalno partnerstvo, a ne sukobe, “jer se vojne i sigurnosne mjere neće pokazati kao uspješne.”

Prema Barghoutiju, Izrael nastavlja svoje upade u gradove i sela na Zapadnoj obali tokom dešavanja u Jeninu, te kako ne postoje područja koja su izuzeta od upada izraelske vojske. Osudio je ”prebacivanje krivice na žrtve, a ne na zločince koji vrše ubijanje, raseljavanje i uništavanje”.

Izrael je bio iznenađen odlučnošću koju su pokazale palestinske sigurnosne snage u Jeninu. Prema izvještaju The Wall Street Journala, izraelski sigurnosni dužnosnik izjavio je: ”Operacija u Jeninu mogla bi biti prekretnica ako bude uspješna, što bi omogućilo eliminaciju naoružanih boraca iz drugih dijelova Zapadne obale”.

Politička odluka

Hassan Khraisha, potpredsjednik Palestinskog zakonodavnog vijeća, smatra da je operacija u kampu Jenin rezultat političke odluke, izrazivši nadu da će palestinski predsjednik Mahmoud Abbas jasno iznijeti ciljeve koje želi postići trenutnom kampanjom protiv naoružanih pripadnika otpora.

Khraisha smatra da se zavarava svako ko polaže nade u američka obećanja koja su Palestincima prodana prije nekoliko decenija. Napominje da oslanjanje na postizanje kompromisa i pregovore “više nije prihvatljiva opcija”, te upozorava da je novoizabrani američki predsjednik Donald Trump inicijator “Dogovora stoljeća” koji je postignut tokom njegovog prvog predsjedničkog mandata.

Smatra da je okupacija jedina strana koja ima korist od onoga što se događa u izbjegličkom kampu Jenin, naglašavajući da je potrebno uspostaviti jedinstvo kako bi se suprotstavilo okupaciji i njenim planovima da ugrozi to palestinsko jedinstvo. Pored toga, mora postojati palestinsko vodstvo koje zna šta želi i koje planira narednu fazu.

Khraisha se protivi opisima koji se koriste za militante u kampu Jenin, rekavši da su oni borci otpora, a ne odmetnici. Naglasio je da oružje u rukama otpora legitimno, a svako oružje usmjereno protiv palestinskog naroda “ne može se smatrati palestinskim”.

Palestinske frakcije, uključujući Islamski pokret otpora (Hamas), Islamski džihad i Narodni front za oslobođenje Palestine, optužile su palestinske sigurnosne službe za progon boraca otpora u Jeninu.

Khraisha ističe da su borci otpora u izbjegličkom kampu prihvatili sve posredničke napore, ali da nije stigao nikakav odgovor od predsjednika Abbasa, zbog čega te inicijative nisu urodile plodom. Upozorio je na opasnost govora mržnje koji produbljuje palestinske podjele.

Zaključio je kako Izrael s radošću, olakšanjem i divljenjem posmatra ono što se događa u Jeninu, smatrajući izraelskog ministra finansija Bezalela Smotricha de facto vladarom Zapadne obale.

Izvor: Al Jazeera

Reklama