Madurova vlada nudi nagradu za lociranje prognanog opozicionara

Komisija za ljudska prava poziva Venecuelansku vladu da poštuje građanske slobode dok se bliži početak novog Madurovog predsjedničkog mandata.

Venecuelanska opozicija objavila je rezultate koji pokazuju uvjerljivu pobjedu Gonzaleza (Mariscal / EPA-EFE)
Venecuelanska opozicija objavila je rezultate koji pokazuju uvjerljivu pobjedu Gonzaleza (Mariscal / EPA-EFE)

Vlada venecuelanskog predsjednika Nicolasa Madura raspisala je nagradu od 100.000 dolara za informacije o tome gdje se nalazi prognani opozicijski kandidat Edmundo Gonzalez.

Objava je uslijedila osam dana prije nego što će Maduro položiti zakletvu za treći mandat, nakon spornih predsjedničkih izbora u julu.

U mjesecima nakon glasanja Madurova vlada izdala je nalog za hapšenje Gonzaleza, njegovog protivnika u predsjedničkoj utrci.

“Nagrada od 100.000 dolara nudi se svakome ko pruži informacije o njegovoj lokaciji”, objavila je državna Agencija za naučna, kriminalistička i forenzička istraživanja u objavi na Instagramu.

Izborna komisija i Vrhovni sud Venecuele proglasili su Madura pobjednikom izbora u julu, ali nisu objavili potpune rezultate glasanja.

Sumnja u Madurovu pobjedu

Venecuelanska opozicija objavila je rezultate koji pokazuju uvjerljivu pobjedu Gonzaleza. Brojne zapadne zemlje i neke međunarodne organizacije osudile su održane izbore kao netransparentne.

Regionalni čelnici su, također, bacili sumnju na Madurove tvrdnje o pobjedi, tražeći od vlade da objavi podatke koji bi mogli potvrditi rezultate.

Vlada to tek treba učiniti, a Gonzalez je napustio zemlju i otišao u Španiju nakon izdavanja potjernice u septembru.

Prethodno je rekao da će se vratiti na početku novog predsjedničkog mandata, a u četvrtak je Argentinska vlada objavila da je na putu za Buenos Aires.

Narušeni odnosi s regionalnim zemljama

Grupe za ljudska prava i međunarodne organizacije poput Ujedinjenih naroda kritizirale su Madurovu vladu zbog represivnih aktivnosti prije i nakon spornih izbora, uključujući proizvoljna hapšenja i mučenja. Gotovo 2.000 ljudi uhapšeno je nakon izbora, a 23 ih je ubijeno.

Uz Madurovu treću ceremoniju inauguracije, koja je planirana 10. januara, grupa UN-ovih stručnjaka za ljudska prava apelirala je u četvrtak na venecuelanske vlasti da poštuju građanske slobode, uključujući pravo na protest.

“Snažno pozivamo vlasti kako bi se pravo na slobodno protestiranje i izražavanje moglo ostvariti bez straha od mogućih odmazdi”, izjavila je predsjednica grupe Marta Valinas.

Maduro je postao sve izoliraniji nakon spornih izbora i oštrog policijskog gušenja protesta predvođenih opozicijom. Čak su i ljevičarski saveznici u Brazilu i Kolumbiji tražili od njegove vlade da objavi transparentne rezultate.

Kontroverza u vezi s izborima je, također, zategla odnose s Argentinom koja je u međuvremenu prekinula diplomatske veze s Venecuelom.

Argentinska tužba

Bez službenih diplomatskih odnosa Brazil je pristao služiti kao opunomoćenik za Ambasadu Argentine u Caracasu, gdje je nekoliko opozicijskih vođa potražilo utočište. Argentina je više puta optuživala Venecuelu za uznemiravanje osoba unutar zgrade ambasade.

U četvrtak je vlada krajnje desnog argentinskog predsjednika Javiera Mileija podnijela tužbu Međunarodnom krivičnom sudu (ICC), optužujući Venecuelansku vladu za zločin “prisilnog nestanka” zbog hapšenja pripadnika argentinskih sigurnosnih službi u decembru.

Argentinska vlada navodi da je Nahuel Gallo, član njezine žandarmerije, prešao u Venecuelu kako bi vidio članove porodice.

Venecuelanski tužitelji, međutim, kažu da je pod istragom zbog moguće povezanosti s grupama koje žele izvesti “terorističke” akcije u zemlji.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama