Šojgu: Raste opasnost od sukoba nuklearnih sila

NATO proziva Rusiju da podiže napetosti, primjera radi objavom iz 2023. da postavlja taktičko nuklearno oružje u svojoj saveznici Bjelorusiji koja graniči s tri članice NATO-a.

Bivši ministar odbrane rekao je da NATO pojačava aktivnosti na svom istočnom krilu blizu Rusije i Bjelorusije te ondje uvježbava ofanzivne i defanzivne scenarije
Bivši ruski ministar odbrane rekao je da NATO pojačava aktivnosti na svom istočnom krilu blizu Rusije i Bjelorusije te ondje uvježbava ofanzivne i defanzivne scenarije (Sputnik/Gavriil Grigorov/Kremlin via REUTERS)

Ruski sigurnosni dužnosnik Sergej Šojgu upozorio je u intervjuu u petak da raste opasnost od oružanog sukoba između nuklearnih sila.

“U kontekstu rastućeg sukoba i pogoršanja geopolitičkog suparništva u svijetu, rizici od nasilnih sukoba između velikih država, uključujući sudjelovanje nuklearnih sila, rastu”, rekao je Šojgu, sekretar Vijeća sigurnosti predsjednika Vladimira Putina, novinskoj agenciji TASS, a prenosi Hina.

Bivši ministar odbrane rekao je da NATO pojačava aktivnosti na svom istočnom krilu blizu Rusije i Bjelorusije te ondje uvježbava ofanzivne i defanzivne scenarije.

NATO proziva Rusiju da podiže napetosti, primjera radi objavom iz 2023. da postavlja taktičko nuklearno oružje u svojoj saveznici Bjelorusiji koja graniči s tri članice NATO-a.

‘Preventivne mjere’

Šojgu je rekao da Rusija, koja je poslala desetke hiljada vojnika u Ukrajinu u februaru 2022, i Bjelorusija poduzimaju preventivne mjere protiv zapadnih pokušaja “destabilizacije situacije…iznutra”.

Ponovio je da je Bjelorusija pod zaštitom ruskog nuklearnog arsenala, što je posljedica promjena koje je Putin najavio prošle godine u ruskoj doktrini o upotrebi nuklearnog oružja.

“Ruski ‘nuklearni kišobran’ sad osigurava zaštitu našeg najbližeg saveznika u istim okvirnim scenarijima u kojima Rusija dopušta nuklearni odgovor za vlastitu odbranu”, rekao je Šojgu.

“Naime, prilikom odbijanja napada oružjem za masovno uništenje ili agresije konvencionalnim oružjem stvara se kritična prijetnja suverenitetu ili teritorijalnom integritetu”, dodao je.

Izvor: Agencije

Reklama