‘Zločin protiv novinarstva’: Novinari iz Gaze osuđuju PA zabranu Al Jazeere

Novinari u Gazi kažu da Palestinska samouprava mora poništiti odluku o zabrani Al Jazeere na okupiranom području.

Fotografije ubijene palestinske novinarke Shireen Abu Akleh na pročelju zgrade u kojoj se nalazi Al Jazeera u gradu Ramallahu na okupiranoj Zapadnoj obali 2. januara 2025. (Jaafar Ashtiyeh / AFP)

Novinari okupljeni u bolnici Al-Aqsa u Gazi izrazili su bijes i zbunjenost odlukom Palestinske samouprave (PA) da zatvori ured Al Jazeere na okupiranoj Zapadnoj obali.

“Zatvaranje velike medijske kuće kao što je Al Jazeera je zločin protiv novinarstva”, rekao je slobodni novinar Ikhlas al-Qarnawi.

“Izvještaji Al Jazeere dokumentirali su izraelske zločine protiv Palestinaca, naročito tokom genocida koji je u toku”, rekao je 28-godišnji novinar za Al Jazeeru u bolnici, najpouzdanijoj internetskoj vezi u Pojasu.

U srijedu je PA privremeno suspendirala Al Jazeeru na okupiranoj Zapadnoj obali zbog, kako su opisali, emitiranja “huškačkog materijala i izvještaja koji su obmanjivali i raspirivali sukobe” u državi.

Odluka je uslijedila nakon što je Fatah, palestinska frakcija koja dominira PA-om, zabranila Al Jazeeri izvještavanje iz pokrajina Jenin, Tubas i Qalqilya na okupiranoj Zapadnoj obali, navodeći kao razlog izvještavanje o sukobima između palestinskih snaga sigurnosti i palestinskih naoružanih grupa u tom području.

Al Jazeera je kritizirala zabranu PA, rekavši da je taj potez “u skladu s postupcima [izraelske] okupacije protiv njenog osoblja”.

‘Zamagljivanje istine’

Od početka rata oko 150 novinara radilo je iz novinarskih šatora u bolnici Mučenika Al-Aqsa, za 20 lokalnih, međunarodnih i arapskih medija. Novinari, uključujući i one iz Al Jazeere, bili su prisiljeni raditi iz bolnica nakon što su njihova sjedišta i medijski uredi uništeni.

Dopisnik TV Al-Aqsa Mohammed Issa rekao je da je zabrana u suprotnosti s međunarodnim zakonima koji garantiraju novinarsku slobodu i da bi mogla dodatno ugroziti novinare.

“Odluka PA zamagljuje istinu i potkopava palestinski narativ, posebno za vodeću mrežu poput Al Jazeere”, rekao je Issa, dodajući da zabrana jača izraelski narativ koji “opravdava ciljanje palestinskih novinara”. “Svi medijski radnici u Gazi odbacuju ovu odluku koja ušutkava najveći arapski i globalni medij tokom kritičnih razdoblja.”

Wafaa Hajjaj, nezavisna novinarka koja radi za TRT i Sahat, rekla je da ju je zabrana učinila i “tužnom” i “razočaranom”.

“U vrijeme kada Izrael namjerno cilja i ubija… novinare u Gazi, s našim kolegama iz Al Jazeere na čelu, bez međunarodne ili institucionalne zaštite, potez PA na Zapadnoj obali dolazi da pogorša situaciju”, rekla je Hajjaj dok je išla prema bolnici da obavi razgovor s ranjenicima.

Izrael je ubio najmanje 217 novinara i medijskih radnika u Gazi od početka rata protiv Gaze 7. oktobra 2023. godine. Četvorica od njih bili su novinari Al Jazeere: Samer Abudaqa, Hamza al-Dahdouh, Ismail al-Ghoul i Ahmed al-Louh.

‘Vjerujem da će Al Jazeera ustrajati’

Iako frustrirana, Hajjaj je rekla za Al Jazeeru kako se nada da će PA odustati od zabrane “što je prije moguće”. “Vjerujem da će Al Jazeera ustrajati unatoč svim sankcijama, kao što je to činila godinama.”

Yousef Hassouna, fotoreporter s 22 godine iskustva, također je kritizirao gašenje Al Jazeere, kao i “bilo kojeg drugog medija” na meti takvih zabrana.

“Ovo je prekršaj protiv svih nas palestinskih novinara”, rekao je, dodajući da je Al Jazeera “bitna platforma” koja pokriva izraelski rat protiv Gaze.

“Sada više nego ikad, mi palestinski novinari trebamo međunarodnu podršku i zaštitu, a ne ograničenja ili restrikcije”, rekao je Hassouna.

‘Dvije ozbiljne greške ‘

Ismail al-Thawabtah, glasnogovornik Vladinog ureda za medije u Gazi, rekao je da su palestinske vlasti počinile dvije ozbiljne greške u proteklih nekoliko sedmica.

“Prvi: napad na Jenin i posljedični vojni sukob s našim časnim palestinskim narodom i snagama otpora, i drugi: zatvaranje ureda Al Jazeere”, rekao je, dodajući da taj potez predstavlja “ozbiljna kršenja slobode medija”.

Al-Thawabtah je rekao da oba incidenta zahtijevaju od PA da provede sveobuhvatnu reviziju politika i stajališta u skladu s vrhovnim nacionalnim interesima i poštivanjem prava palestinskog naroda i njihovih osnovnih sloboda.

Što se tiče novinara okupljenih u bolnici Al-Aqsa, oni su bili jedinstveni u svom pozivu da se ukine zabrana.

“Mi kao novinari smo apsolutno protiv toga. Nadam se da će se odmah poduzeti mjere da se ova odluka zaustavi.” rekao je slobodni novinar al-Qarnawi, dodajući da zabrana ne šteti samo novinarima. “Naš palestinski narod je najveći gubitnik.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama