Vukovi samotnjaci u operacijama preko jordansko-izraelske granice
Jordansko-izraelska granica je svjedočila mnogim operacijama infiltracije i izvođenja gerilskih akcija unutar okupiranih teritorija.
Od 1960-ih godina, jordansko-izraelska granica je svjedočila mnogim operacijama infiltracije i izvođenja gerilskih akcija unutar okupiranih teritorija. Sporazum između Jordana i Izraela 1994. godine doveo je do smirivanja koje je narušila samo operacija vojnika Ahmada Al-Daqamseha.
Od operacije Potop Al-Aksa, na granici se osjeti stanje napetosti a izvedeno je nekoliko operacija infiltracije, od kojih je najnovija bila na Mostu kralja Husseina.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHoće li izbori promijeniti način upravljanja Jordanom
Izrael zatvorio sve prijelaze s Jordanom nakon pucnjave na granici
Voda života | Rađanje zemlje
Bivši vojnik i pištolj
Dana 8. septembra, Maher Al-Jazi, jordanski vozač kamiona, vozio je robu prema Mostu kralja Huseina između Jordana, Zapadne obale i Izraela. Izvukao je pištolj koji je bio sakriven i upucao pripadnika izraelskog obezbjeđenja. To je dovelo do smrti njih trojice nakon što ih je pogodio direktno u glavu, prije nego što ga je izraelsko obezbjeđenje upucalo, ubivši ga na licu mjesta.
Neuspjela operacija
Izrael je 22. marta objavio da je uhapsio dvojicu naoružanih napadača u blizini naselja Bezalel, izgrađenog na teritoriji palestinskog sela Fasayil, a nakon što su prešli granicu Kraljevine u pravcu okupiranih palestinskih teritorija.
Uhvaćeni su kako nose kalašnjikov i šanžer municije, a tokom istrage su priznali da su ušli s namjerom izvršenja operacije protiv Izraelaca u Jaffi, kao odgovor na izraelsku agresiju na Pojas Gaze.
Pucnjava bez žrtava
Izraelska vojska je 5. aprila objavila da je naoružani napadač otvorio vatru na vojni džip nakon što je on prešao granicu s Jordanom. Vojni radio je izvijestio da je napadač uspio da se povuče na teritorij Jordana.
Od Gaze do Eilata
U januaru 2007, Muhammad Faisal Al-Sikask, stanovnik Pojasa Gaze, uspio je da se infiltrira na okupiran teritorij preko Jordana. Stigao je u grad Eilat i uzeo taksi, uputivši se na mjesto gdje je hito izvesti bombaški napad, ali je vozač postao sumnjičav prema njemu, te obavijestio policiju, koja je poslala patrolu da ispita stvar.
Al-Sikask je bio već stigao u pekaru u naselju Shimshon, gdje je planirao da izvrši bombaški napad. Kada je primijetio policiju da se približava, odlučio je da detonira bombu u pekari umjesto da nastavi put ka planiranom odredištu. Eksplozija je rezultirala smrću tri Izraelca.
Pobunjeni vojnik
Dana 13. marta 1997. godine, tokom služenja vojnog roka u oblasti Al-Baqoura, vojnik Ahmad Al-Daqamseh otvorio je vatru na doseljenice u tom području, ubivši njih sedam, i ranivši druge. Al-Daqamseh je tokom suđenja rekao da su mu se ove naseljenice rugale, smijale se i zbijale šale na njegov račun dok se molio.
Operacija je uslijedila tri godine nakon mirovnog sporazuma između Jordana i Izraela, poznatog kao Wadi Araba sporazum, a izvedena je na mjestu koje je bilo predviđeno, u skladu s tim sporazumom, da bude turistička destinacija za stanovnike Al-Baqoure koji bi tu dolazili, i da predstavlja sigurno mjesto za izraelske turiste. Ova operacija je tada primorala kralja Husseina bin Talala da otputuje u Izrael i uputi službeno izvinjenje njegovoj vladi, te izrazi saučešće porodicama djevojaka.
Osveta za brata
U aprilu 1997. godine, Sona Al-Rai je uspjela da prokrijumčari pištolj, koji je vezala uz nogu, dok je prelazila jordansku granicu preko Mosta kralja Huseina koji povezuje Jordan i okupirani teritorij, prije nego je uhapšena.
Al-Rai je ovu operaciju izvela u znak odmazde za svog brata, kojeg je Izrael ubio 13. aprila 1988. godine, nakon što je odbijao da prizna različite operacije i aktivnosti koje su mu stavljane na teret uprkos istražnim metodama koje su protiv njega korištene i pritvoru njegove sestre Sone više od mjesec dana s ciljem vršenja pritiska na njega.
Borba koja je trajala pet sati
U februaru 1991, Marwan Arandas, student šerijatskog fakulteta na Jordanskom univerzitetu, i njegova dva saputnika, Khalil Zeitoun i Raed Al-Salehi, izveli su operaciju. Infiltrirali su se na okupiranu teritoriju iz pravca Wadi Araba i dočekali u zasjedi autobus koji je prevozio izraelske vojnike, otvorili vatru na njega, boreći se sa vojnicima pet sati. Operacija je dovela do ubistva i ranjavanja desetaka izraelskih vojnika, prije nego što su ovi gerilci ubijeni.
Arandas je inače bio prijatelj Aladdina Hijazija, koji se infiltrirao na okupiranu teritoriju godinu dana ranije.
Ubistvo majora
Sa 17 godina, Sultan Al-Ajlouni je 13. novembra 1990. prešao jordansku granicu prema palestinskim teritorijama preko rijeke Jordan. Naoružan pištoljem napao je izraelsku vojnu lokaciju i ubio majora izraelske policije, ali kvar pištolja spriječio je Sultana da nastavi sa napadom. Poginuli major bio je brat bivšeg komandanta Jerusalemske brigade u izraelskoj policiji.
Osveta za Al-Aksu
U novembru 1990 – kao odgovor na masakr u Al-Aksi koji se dogodio mjesec dana ranije, Salem Abu Ghalioun, Khaled Abu Ghalioun, Amin Al-Sanea, Ibrahim Ghoneim i Nayef Al-Kaabneh infiltrirali su se preko jordanske granice na okupirani teritorij i sukobili se sa izraelskom patrolom tri kilometra istočno od naselja Al-Auja, u blizini Jerihona.
Sukob je trajao četiri sata, tokom kojeg je ubijeno i ranjeno više izraelskih vojnika, među kojima i jedan oficir. Dok je Nayef Al-Kaabneh, član grupe, stradao, ostali članovi su zarobljeni nakon intenzivnog otpora i akcije potjere, u kojoj je Khaled nastavio pružati otpor hladnim oružjem otprilike dva sata prije nego je došao helikopter i bacio mrežu na njega, ranivši ga u stopalo. Upucali su ga hicem za uspavljivanje, nakon čega se probudio u bolnici.
Kur'an i nož
U zoru 22. decembra 1990. godine, srednjoškolac Alaa al-Din Hijazi prešao je obalu rijeke Jordan, infiltrirajući se u Izrael kako bi izvršio operaciju protiv izraelskih vojnika, naoružan nožem i noseći Kur'an.
Vojnici su ga ustrijelili i usmrtili, prije nego je uspio bilo koga od njih raniti. U svojoj oporuci, obraćajući se Arapima i muslimanima, napisao je: “Zašto se plašite ući u Palestinu i osloboditi je?”